"Orhan Kemal Öykü Yarışması"

 Çukurova Edebiyatçılar Derneği'nin (ÇED) düzenlediği 5. Orhan Kemal Öykü Yarışması'nda dereceye giren eserlerin sahiplerine ödülleri verildi.  Seyhan Kültür Merkezi Arif Nihat Asya Salonu'nda düzenlenen törende, yarışmanın birincisi Suzan Bilgen Özgün'ün

Kültür/sanat 29.09.2012, 19:12

 

Çukurova Edebiyatçılar Derneği'nin (ÇED) düzenlediği 5. Orhan Kemal Öykü Yarışması'nda dereceye giren eserlerin sahiplerine ödülleri verildi. 
 
Seyhan Kültür Merkezi Arif Nihat Asya Salonu'nda düzenlenen törende, yarışmanın birincisi Suzan Bilgen Özgün'ün 'Gölgede Kalanlar'ı, ikincisi Meriç Renkver'in 'İlkgüz Ağrısı' olurken, 3.'cü de Hakkı İnanç'ın 'Ocakta Yemeğim Var' eseri oldu. Mansiyon ödülleri ise Candan Selman'ın 'Goglis Ne Demek?', Ayla Şenel'in 'Gitmek İsteyen Ağaç' ile Celal İlhan'ın 'Dili Yüreğinde' eserlerine gitti. 
 
Törende konuşan ÇED Başkanı Halise Tekbaş, etkinlikleri çok zor koşullarda yaptıklarını ifade ederek, "Yarışmaya her yıl daha fazla yazarın katılması, bu zorluklara ve yorgunluğumuza değiyor. Bizleri yüreklendiriyorlar. Katılan yarışmacılarımıza, jüri üyelerine ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi. 
 
Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise, "Hemşehrisi olmaktan onur duyduğum Orhan Kemal'in bugün bile sinemamıza, televizyon dizilerine konu olan eserlerini görmek bizleri onurlandırmaktadır. Edebiyatçılarımıza yazarlarımıza, sanatçılarımıza sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. 
 
Onun halen edebiyatçılar ve sinemacılar için en büyük kaynak olması bizleri sevindiriyor" diye konuştu. 
 
Programa katılan Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü de, babasının Çukurova için önemli bir isim olduğunu söyledi. Kemal'in 56 yıllık yaşamının 37 yılını bu topraklarda geçirdiğini belirten Öğütçü, "Ceyhan ve Adana, onun yuvası. Öyle bir içine yerleşmiş ki, İstanbul'da gittiği kebapçının adı da 'Adana Kebapçısı' idi. Fırsat olsaydı yıllar sonra mutlaka tekrar Adana'ya gelecekti. Fakat ömrü yetmedi" dedi. Adana'da yeni kurulan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ne Orhan Kemal adının verilmesi için Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile konuştuğunu ve konunun Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri'ne bildirildiğini açıklayan Öğütçü, meseleyi yazılı şekilde Meclis'e de taşıyacağını ifade etti.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@