Nene Hatun Film Oluyor

Tarihte 93 Harbi olarak anılan 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı sırasındaki Erzurum savunmasının kadın kahramanı Nene Hatun'un hayatı "Oy Nenem" adlı dizide anlatılacak. Filmin yapımcısı Yenilmez, "Yeni yayın dönemi için en iddialı ve en büyük işlerinden biri

Kültür/sanat 06.08.2007, 20:22
Nene Hatun Film Oluyor

Tarihte 93 Harbi olarak anılan 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı sırasındaki Erzurum savunmasının kadın kahramanı Nene Hatun'un hayatı "Oy Nenem" adlı dizide anlatılacak. Filmin yapımcısı Yenilmez, "Yeni yayın dönemi için en iddialı ve en büyük işlerinden birini hazırlıyoruz" dedi.

Yenilmez, yaptığı açıklamada, 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşının kadın kahramanı Nene Hatun'un hayatını dizi film yapmayı son bir yıldır düşündüklerini, Gazeteci-Yazar Talat Uzunyaylalı'nın "Efsane Kadın Nene Hatun" adlı kitabının çıkmasıyla yapacakları projenin kafalarında şekillendiğini söyledi.

Dizi senaryosunun ve yayınlanacak Tv kanal görüşmelerinin son aşamaya geldiğini belirten Yenilmez, şunları kaydetti:

"Filmde ünlü isimlerin yanında Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Devlet Tiyatrosu'ndaki oyuncu arkadaşlarımız da yer alacak.Filmde 16 birinci karakter var, yan karakterlerle bu sayı 35'i buluyor.Ayrıca Türk sinemasında bazı yeni teknikleri de dizide uygulayacağız."

ÇEKİMLER EKİMDE BAŞLAYACAK..

Çekimlere ekim ayında başlayacaklarını ve filmin anlaşma yapılan televizyon kanalında kasım ayında yayınlanmaya başlayacağını belirten Yenilmez, "Yeni yayın dönemi için en iddialı ve en büyük işlerden birini hazırlıyoruz. Tarihimizdeki kadın kahramanlarımızdan Nene Hatun'un hayatını anlatacağımız bu dizinin halkımız tarafından çok beğenileceğini ve çok yüksek reytingler alacağımızı düşünüyorum" diye konuştu.


Toplumda tarih bilincinin oluşması açısında da bu gibi çalışmaların ayrı bir önemi olduğuna dikkati çeken Yenilmez,"Toplumun dejenerasyonunda en büyük etkenler, sanatta, sinemada ve medyada görülüyor. Bu neden sinemada, televizyonda ve hayatımızın her alanında, tarihimize daha fazla ağırlık vermemiz lazım. Bu düşünceyle Nene Hatun'u çekiyoruz" dedi.

"DİZİNİN HER ŞEYİNİ ERZURUM'DA YAPACAĞIZ"

Diziyle Erzurum'un tarihi dokusunun tüm Türkiye'nin gözleri önüne serileceğini ifade eden Yenilmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Erzurum'da bu bir ilktir. Dizinin her şeyini Erzurum'da yapacağız.Erzurum Doğu'nun değil, bölgenin medeniyet baş şehri olmaya aday.Medeniyet baş şehri olacak bir ilin sinema altyapısının oluşması lazım.

Biz bu işe öncülük edeceğiz. Bizim bu çalışmamız diğer yapımcıları da harekete geçirecektir." Yenilmez, dizinin televizyonda yayınlanmasından önce İstanbul, İzmir ve Ankara'da düzenlenecek konserlerle tanıtımının yapılacağını sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@