banner192

Lazca için resmi başvuru!

"Lazebura Birliği" adı altında örgütlenen Lazlar Başbakanlık ve Kültür Bakanlığı’na Lazca anadilde eğitim, Lazca yer isimlerinin geri verilmesi ve Lazca için enstitü kurulması talepleri ile resmi başvuruda bulundu.ALMANYA’da faaliyet gösteren Lazebura Der

Lazca için resmi başvuru!

"Lazebura Birliği" adı altında örgütlenen Lazlar Başbakanlık ve Kültür Bakanlığı’na Lazca anadilde eğitim, Lazca yer isimlerinin geri verilmesi ve Lazca için enstitü kurulması talepleri ile resmi başvuruda bulundu.

ALMANYA’da faaliyet gösteren Lazebura Derneği’ne üye Laz aydın ve sanatçılar eğitim, Lazca yer isimlerinin geri verilmesi, Lazca için enstitü kurulması gibi taleplerle Başbakanlık ve Kültür Bakanlığı’na dilekçe verdi.

Dilekçede Lazca’nın Güney Kafkas dil ailesine mensup, Anadolu’nun yaşayan en eski dillerinden biri olduğu belirtilerek yaklaşık 250 bin ila 500 bin arasında kişi tarafından konuşulduğu belirtildi. UNESCO tarafından yayınlanan “Tehlike Altındaki Diller Atlası”na göre, Lazca’nın “Kesinlikle tehlikede olan diller” grubunda olduğu aktarılan dilekçede, “Kadim dillerden olan Lazca, Anadolu’nun tüm diğer yerel dilleri gibi, dünya kültür mirasının bir parçasıdır. Lazca’nın ve aynı durumda olan Anadolu’nun diğer dillerinin yok oluşunu izlemek, bu konuda önlem almamak dünya kültürel mirasımıza sahip çıkmamak demektir” denildi. Dilekçede özetle şu talepler yer aldı:

* Lazca ve Anadolu’da konuşulan diğer diller anadil tanımına ve statüsüne alınmalı.

* Yok olmakta olan dilleri koruma altına alacak eğitim programları geliştirilmeli.

* Mümkün olduğu alanlarda müfredatta iki dilde eğitime yer verilebilmeli, yerel dillerin yok olmaya yüz tuttuğu yerlerde ise en azından anadil dersi konulabilmeli.

* Türkçe’de zaman zaman uygulanan, okuma-yazma kampanyası, Anadolu’nun tüm yerel dillerinde de uygulanmalı.

* (...) Özellikle yöremizde, KTÜ’de Kuzey ve Güney Kafkas dillerinin araştırılabileceği bir enstitü ve diğer tür kurumsallaşmaların gerçekleştirilmesi gereklidir.

* Bir halkın hafızasından tarihine, atalarına tanıklıklarının göstergesi olan bu isimlerin silinmek istenmesi büyük bir haksızlıktır. Eski Lazca yer adlarının resmi olarak iade edilmesini istiyoruz.

* Lazca ve diğer yerel dillerde basın-yayın özgürlüğü yasal güvence altına alınmalı.

* Vatandaşlık statüsü ile yerel halkların kültürel kimliklerinin farklı olabileceğine dair belirsizlikler giderilmeli ve bu konuda Anayasa’da net bir düzenleme yapılmalıdır. internet etkinlikler ve Türkçe duyuruluyor.

Lazca’yı yaşatmayı amaçlayan dernek

LAZCA eğitim için başvuran Lazebura e.V. Laz Dili ve Kültürünü Koruma ve Yaşatma Birliği, Almanya’da faaliyet gösteren bir dernek. 1998 yılında Köln’de kurulan dernek Lazca’nın ve Laz kültürünün korunması ve yaşatılmasını amaçlıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hasere - 6 yıl önce
Rizenin Ardeşen,Fındıkli ve Pazarında(bir kısmı); Artivinin Arhavi ve Hopanın(bir kısmı) Lazca konuşuyor.
Avatar
Cengiz Demir - 6 yıl önce
Oldu olacak Türkiye´nin ismini tarih kitaplarindan kaldirin ve her akil fukarasina bir bölge verin!!! Zaten yillardir Karadeniz´de yapmak istedikleri buydu. Koskoca Karadeniz´e laz diyerek ayri bir bölge ve insanlarmis gibi gösterip bölmeye calistilar. Bir kac tane akil fukarasi kuyuya bir tas atti, bakalim kac akilli cikarabilecek!!! Laz, kürt, arnavut, ermeni, yahudi, cerkez derken merak ediyorum; bu ülkede hic Türk kalmadi mi????
Avatar
pazarlı ama ts li - 6 yıl önce
Atalarımız ne kadar doğru söylemiş kültüründen ödün verenler silinmeye yok olmaya mahküm olurlar. Evet örnek japonlar bak ananelerinden ödün vermediler dünyada en zengin ekonomiye sahipler.Bu manada yok olma tehlikesiyle karşı karşıya gelen evrensel olan lazcamıza sahip çıkanlara tam destak olalım ..
Avatar
SUNGURASLAN - 6 yıl önce
Laz değilim ama lazcanın konuşulmasından yada öğrenilmesinden sakınca duymam. çünkü lazların ayrılıkçı, bölücü insanlar olmadıklarını biliyorum. ama anadilde lazca eğitim olmaz. bu tür bir eğitim ayrılığı körükler. nasıl kürtçe anadilde eğitim olmaz ise anadilde lazca eğitimde olmaz. isteyen lazca konuşur yazabilir, özel kurslarda öğrenebilir. kültürünü yaşatabilir. ama ortak anadilimiz tükçedir
Avatar
cingün - 6 yıl önce
bu lazlar da iyice gıcıklığa başladılar.

madem lazcaya bu kadar önem veriyorsunuz, o zaman lazca enstitüyü siz kendiniz açın... inanın bunların da çoğunun kürtçülerden hiç bir farkları yoktur. yüz vermeyiniz...
Avatar
Ahmert - 6 yıl önce
Trabzonlular LAz değildir. Ama sorsan "He ben LAz'ım" diyorlar. DEğiliz. Olana laf ettiğimiz yok ama Trabzonlular olarak Laz değiliz. Ben bu algıyı şehir dışında kırmaya çalışırken, kendi insanımın böyle demesi çürüttü beni. Ha madem Laz'ız niye hiçbirimiz Lazca bilmiyoruz?? 6-8 dilimize geçmiş kelime dışında??
Avatar
ADIL - 6 yıl önce
Ana, baba, dede,ATA doğma büyüme TRABZONLUYUM VE TÜRKÜM.Bizim konuştuğumuz dil bölgeye has bir şivedir.Lazca bilmem anamda bilmezdi babamda dedemde.Yani biz TÜRKÜZ.Çoğunluk öyleyiz.
Avatar
BOZKURT - 6 yıl önce
Biz Trabzonlular Türk oğlu Türküz.Bize, Türkleri sevmeyenler Laz diyor.Diyarbakırda bile bana Laz diyenlere inadına Türk olduğumu söyledim.Türklüğümüze sahip çıkalım.