Gezegeni koruyan festival başlıyor

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF) başlıyor. Festival bizi su, ulaşım, iklim, enerji, moda, tarım gibi konularda karşılaştığımız sorunların kökenini anlamaya davet ediyor.             Daha iyi bir gelecek yaratmak için çaba gösterenlerin ilham ver

Gezegeni koruyan festival başlıyor

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF) başlıyor. Festival bizi su, ulaşım, iklim, enerji, moda, tarım gibi konularda karşılaştığımız sorunların kökenini anlamaya davet ediyor.

 

 

 

 

 

 

1153201_e22fe6b988a75e36824072fde52e77e3.jpgDaha iyi bir gelecek yaratmak için çaba gösterenlerin ilham verici hikâyeleri, 8 yıldır Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’yle (SYFF) izleyicilerle buluşuyor. Festival bu yıl 19 Kasım’da İstanbul’da başlayacak ve 20–22 Kasım tarihlerinde 20 ilde eşzamanlı gerçekleşecek. Paylaşımcı, adil, çeşitliliği kucaklayan, gezegene ve üzerindeki yaşama değer veren bir toplum hayaliyle doğan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, her sene yüzlerce film arasından seçtiği belgesellerle izleyicilere çözümün bir parçası olabileceklerini hatırlatıyor. Festivalle ilgili bilgileri Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi’nden Pınar Öncel’den aldık.

* Festival 20 ilçeye nasıl dağılıyor. Katılımın en yoğun olduğu dönem ne zamandı?

İlk Tuna Özçuhadar ile 2010’da yaşadığımız İsveç’te yaptık. Farklı ülkelerden arkadaşlarımızın kendi ülkelerinde yapabilmesi düşüncesiyle fikir doğdu. Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nin kendine has bir formatı var; bu formatı koruyarak dileyen aktivistler ve STK’lar tarafından gerçekleştirilmesi için bir rehber hazırladık. Türkiye’ye döndüğümüz 2011’de İstanbul’da gerçekleşti. Sonraki sene Ankara’daki arkadaşlarımız düzenledi. 2013’de ilk defa eşzamanlı olarak Ankara ve İstanbul’da organize ettik. Geçtiğimiz sene “Siz de Yapabilirsiniz” başlıklı bir çağrı yaptık ve 11 ilde eşzamanlı gerçekleştirdik, toplam 10 bin izleyici katıldı. Bu sene de 20 ilde gerçekleşecek. 20 şehrin hepsinde ekipler çok heyecanlı; okullar, STK’lar, belediyeler işin içinde ve sahiplenmiş durumda.

* Festivalle kimlere ulaşmaya çalışıyorsunuz?

Herkese hitap ediyor! Bizim için çeşitlilik önemli. Akademisyenler, öğretmenler, öğrenciler gelsin; iş dünyasından, kamudan katılım olsun; karar vericiler, çiftçiler, üreticiler...

* Filmler nerelerde gösterilecek?

İstanbul’da Avrupa yakasında Şişli Kent Kültür Merkezi’nde ve Salt Beyoğlu’nda, Anadolu1153201_7c3d2ede8af51f4333a8bc2005924f00.jpgyakasında Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Sadece film gösterimleri yok programda; filmlerdeki konularla ilişkili sohbet etmek üzere davetli konuşmacılar, müzisyenler, performans sanatçılarıyla oldukça renkli bir program var her şehirde.

20 İLDE 23 SALONDA FİLM KEYFİ

Festival, Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi’nin “Siz de Yapabilirsiniz” çağrısına kulak verenyerel ekiplerle işbirliği yaparak 20 ilde, 23 salonda gerçekleşecek. Festivalden seçkiler, Adana, Ankara, Antalya, Artvin, Balıkesir, Bayındır (İzmir), Bodrum (Muğla), Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Eskişehir, Fethiye (Muğla), Giresun, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Trabzon ve Urla’da da (İzmir) izlenebilecek. Gösterimlerin yanı sıra festivalde konuşmalar ve müzik gösterileri de yer alıyor.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler