Fetih 1453'ten kırılması güç rekor

 En çok izlenenler listesinin ilk sırasında, 6 milyon 565 bin 850 seyirciyle, Türk sinema tarihinin en çok izlenen filmi “Fetih 1453” bulunuyor. Türk filmleri, yılın en çok izlenen 10 filmi arasında ilk üç sırayı yabancı yapımlara kaptırmadı.En çok izlene

Kültür/sanat 03.01.2013, 11:54
Fetih 1453'ten kırılması güç rekor

 En çok izlenenler listesinin ilk sırasında, 6 milyon 565 bin 850 seyirciyle, Türk sinema tarihinin en çok izlenen filmi “Fetih 1453” bulunuyor.

 Türk filmleri, yılın en çok izlenen 10 filmi arasında ilk üç sırayı yabancı yapımlara kaptırmadı.

En çok izlenenler listesinin ilk sırasında, 6 milyon 565 bin 850 seyirciyle, Türk sinema tarihinin en çok izlenen filmi “Fetih 1453” bulunuyor.

Vizyona 16 Şubat'ta 437 kopya ile giren ve 41 hafta boyunca vizyonda kalan “Fetih 1453”, elde edilen 55 milyon 710 bin 841 lira hasılatla da kırılması güç bir rekoru elinde bulunduruyor.

Sinema izleyicisinin 2012 yılındaki ikinci tercihi ise daha mütevazı bütçesi ve hüzünlü konusuyla dikkati çeken “Evim Sensin” oldu. Özcan Deniz'in yönetmenlik koltuğunda oturduğu ve başrolleri Fahriye Evcen ile paylaştığı “Evim Sensin”, 217 kopyayla girdiği vizyonda, sadece 8 hafta içinde 2 milyon 470 bin seyirci ve 22 milyon 596 bin lira hasılata ulaştı.

Ata Demirer'in senaryosunu yazdığı ve oynadığı, Hakan Akgül'ün yönettiği “Berlin Kaplanı” ise 1 milyon 982 bin izleyiciyle yılın en çok izlenen üçüncü filmi oldu.

“Berlin Kaplanı”, vizyonda kaldığı 29 hafta boyunca, yapımcısına 18 milyon 245 bin lira kazandırdı.

10 FİLMDEN 7'Sİ TÜRK FİLMİ

“Box Office Türkiye”nin verilerine göre, Türk filmleri, 2012 yılının en çok izlenen ilk üç filmi olmakla kalmadı, 7 Türk filmi, yılın en çok izlenen 10 filmi arasında kendine yer bulmayı başardı.

Ozan Açıktan'ın yönetmenliğini üstlendiği, Tolga Çevik hayranlarından tam not alan “Sen Kimsin?” adlı komedi, Turgut Özakman'ın “Diriliş 1915 Çanakkale” adlı eserinden yönetmen Yeşim Sezgin tarafından sinemaya uyarlanan “Çanakkale 1915”, ilk filmin sürpriz gişe başarısı üzerine Adem Kılıç yönetmenliğinde ikincisi çekilen “Moskova'nın Şifresi Temel” adlı komedi ile Osman Sınav'ın “Uzun Hikaye” adlı filmleri, en çok izlenenler arasında yer aldı.

Gişe ve hasılat rakamları değerlendirildiğinde bu yıl yalnızca üç yabancı film, Türk filmleriyle rekabet edebildi. Sinemaseverlerin en fazla tercih ettiği yabancı filmlerin başında, animasyon seven yetişkinler ve çocukların ilk haftadan koltukları doldurduğu “Buz Devri” serisinin dördüncüsü “Kıtalar Ayrılıyor” geliyor.

Sinemada özellikle genç kuşak izleyici için bir fenomene dönüşen vampir hikayesi “Alacakaranlık”ın dördüncü ve son filmi “Şafak Vakti: 2”, “Buz Devri”nden sonra en çok izlenen yabancı film oldu. Bill Condon'un yönettiği serinin son filmi, 1 milyon 383 bin izleyiciye ulaştı.

Yorumlar (3)
camoka 8 yıl önce
yoksa o mübarek Asker Ulubatlı Hasanı katil ve zinacı gösteren Fatih Sultan Mehmet Hanı aciz gösteren ki ya konstandiniye beni alır ya ben onu diyen büyük veli Fatih Padişah eşlerinin hiç biri yönetim sarayına girmemişken göğüs dekolteli sultan eşi sevdiği parfüm Fethin manevi mimarları Akşemsettinlerin olmadığı hücum demekten ileriye gidemeyen padişahmı rekor kıracaktı
taner gümrükçü 8 yıl önce
bu filmi izleten ismi yoksa rezil bir çekimi car cok komik bir film . biz tarihi film yapamıyoruz doğru düzgün.. canakkale 1915 filmini izledi aynı oda rezil bir yapım olmuş.. ama trt de yayınlanan YAMAK AHMET adlı bir dizi vardı kı şimdiye kadar izlediğim en iyi osmanlıyı bizi anlatan dizi idi .... sinema filmi yaparken gözteriş yapmaya luzum yok adam gibi anlatın yeter..... tarihi filmler para kazanmak için yapılmaz. ayıptır..
özge çakır 8 yıl önce
fillmi izledim çok kalitesiz basit film olmamış .

Gelişmelerden Haberdar Olun

@