2017 Oscar ödülleri sahiplerini buldu - 89. Oscar Ödülleri sonuçları

2017 Oscar ödülleri dün gece sahiplerini buldu. Büyük heyecan yaşanan ödül töreninde ilk kez bir Müslüman oyuncu Oscar kazandı

Kültür/sanat 27.02.2017, 09:08
2017 Oscar ödülleri sahiplerini buldu - 89. Oscar Ödülleri sonuçları
89. Oscar Ödül Töreni dün gece gerçekleştirildi. 2017 Oscar ödülleri böylece sahiplerini buldu. En iyi yardımcı erkek oyuncu seçilen Mahershala Ali, bu dalda Oscar kazanan ilk Müslüman oyuncu oldu.


EN iyi film ödülü Ay Işığı (Moonlight) filmine gitti. Fakat yaşanan bir karışıklık sonucu en iyi film ödülünün ilk olarak 'La La Land' filmine verildiği açıklandı. La La Land'in yönetmeni Jordan Horowitz, canlı yayında "Bu bir şaka değil, En İyi Film Ödülü'nün kazananı Moonlight" diyerek tarihi hatayı duyurdu.

En İyi Kadın oyuncu ödülü La La Land'teki rolüyle Emma Stone'a gitti 

En iyi erkek oyuncu Oscarı 'Yaşamın Kıyısında' (Manchester By The Sea) filmi ile Casey Affleck'in oldu


En iyi yönetmen Oscarı La La Land ile Damien Chazelle'in oldu.

En iyi uyarlama senaryo Oscarı'nı Ay Işığı (Moonlight) filmi kucakladı.

En iyi özgün senaryo Oscarı Yaşamın Kıyısında (Manchester by the Sea) filmi ile Kenneth Lonergan'a gitti.

La La Land iki müzik ödülünü de aldı

En iyi özgün film müziği ile en iyi şarkı Oscarı La La Land'in (Aşıklar Şehri) oldu.

Böylece film toplamda şimdiye kadar 6 Oscarı kucakladı.

La La Land (Aşıklar Şehri) ilk ödülünü en iyi prodüksiyon tasarımı Oscarıyla aldı.

Yabancı dilde en iyi film Oscarı İranlı yapım Satıcı'nın (The Salesman) oldu.

En iyi yardımcı kadın oyuncu Oscarı Fences filmiyle Viola Davis'in oldu.

En iyi belgesel Oscarı'nı 'OJ: Made in America' kucakladı.

Oscar'ı alan oyunculardan Ezra Edelman ödülü polis şiddetinin kurbanlarına adadı.

En iyi ses miksajı dalında ödülün sahibi 'Hacksaw Ridge' oldu.

En iyi makyaj ve saç ödülünü Gerçek Kötüler 'Suicide Squad' filmiyle Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini ve Christopher Nelson aldı. Oscar sahipleri bu ödülü göçmenler için aldıklarını duyurdu.

Kostüm tasarımı ödülünü ise Fantastik Canavarlar 'Fantastic Beasts and Where to Find Them' filmiyle Colleen Atwood aldı.

En iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü Ay Işığı (Moonlight) filmiyle Mahershala Ali aldı. Böylece Mahershala Ali, Oscar kazanan ilk müslüman oldu.
 

En İyi Film

-Geliş” -Fences” -Savaş Vadisi” -İki Eli Kanda” -Gizli Sayılar” -Âşıklar Şehri” -Lion” -Yaşamın Kıyısında” -Ay Işığı”

En İyi Yönetmen

-Denis Villeneuve, “Geliş” -Mel Gibson, “Savaş Vadisi” -Damien Chazelle, “Âşıklar Şehri” -Kenneth Lonergan, “Yaşamın Kıyısında” -Barry Jenkins, “Ay Işığı”

En İyi Kadın Oyuncu

-Isabelle Huppert, “O Kadın” -Ruth Negga, “Loving” -Natalie Portman, “Jackie” -Emma Stone, “Âşıklar Şehri” -Meryl Streep, “Florence Foster Jenkins”

En İyi Erkek Oyuncu

-Casey Affleck, “Yaşamın Kıyısında”  -Viggo Mortensen, “Kaptan Fantastik”  -Andrew Garfield, “Savaş Vadisi” -Ryan Gosling, “Âşıklar Şehri” -Denzel Washington, “Fences” 

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

-Viola Davis, “Fences”  -Naomie Harris, “Ay Işığı” -Nicole Kidman, “Lion” -Octavia Spencer, “Gizli Sayılar” -Michelle Williams, “Yaşamın Kıyısında”

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

-Mahershala Ali, “Ay Işığı” -Jeff Bridges, “İki Eli Kanda” -Michael Shannon, “Gece Hayvanları” -Lucas Hedges, “Yaşamın Kıyısında” -Dev Patel, “Lion”

Yabancı Dilde En İyi Film

-En Man Som Heter Ove”, İsveç -Under Sandet”, Danimarka -Tanna”, Avustralya -Satıcı”, İran -Toni Erdmann”, Almanya

Oscar kazanan ilk Müslüman
Tüm dünyanın merakla beklediği sinema endüstrisinin en önemli ve en prestijli etkinliği olan Oscar Ödül Töreni'ninde (89. Akademi Ödülleri) sahiplerini buluyor. En iyi yardımcı erkek oyuncu seçilen Mahershala Ali, bu dalda Oscar kazanan ilk Müslüman oyuncu oldu.
Konuşmasında eşine teşekkür eden oyuncu “Bu süreçte gösterdiği dirayet için ona minnettarım" dedi.
Doğum adıyla Mahershalalhashbaz Gilmore, 16 Şubat 1974 doğumlu bir oyuncu. Amerikalı oyuncu, sonradan Müslümanlığı seçti. Din değiştirmesi nedeniyle annesi ile büyük anlaşmazlığa düşen Mahershala Ali, daha sonra seçiminin sebebini anlatarak konuyu tatlıya bağlamayı başardı.
Sayılarla Oscar
La La Land, 1979'da aday gösterilen "All That Jazz" ve 1945'te yarışan "Anchors Aweigh"den sonra En İyi Film dalında Oscar'a aday gösterilen üçüncü müzikal oldu.
Hacksaw Ridge filminde ses mikseri Kevin O'Connel 21. defa Oscar adayı olarak en fazla adaylığa sahip olmasına rağmen törenlerden eli boş dönmesiyle ilginç bir rekora imza attı.
Törenlerde verilen 24 ayar altın plakalı Oscar heykelciklerinin her birinin 696 dolar, yaklaşık bin 533 metrekarelik kırmızı halının değeri 30 bin dolar olduğu belirtili. Ödül gecesinin bu yılki toplam maliyeti ise 42 milyon 800 bin doları buldu.
Oscar ödüllerinin televizyon yayını sırasında 30 saniyelik reklamın bedelinin 2 milyon 100 bin dolar olduğu bildirildi.
Yapımcı firmalar arasında bu yıl Lionsgate 26 adaylıkla ilk sırada, Paramount 18 adaylıkla ikinci, A24 10 adaylıkla üçüncü, Disney 8 adaylıkla 4. sırada bulunuyor. Listenin 5. sırasındaki Amazon'un ise 7 adaylığı var.
Ödül olarak verilen heykelciklerin, Akademinin direktörlüğüne kadar yükselen Akademi Ödülleri araştırmacısı Margaret Herrick'in amcası Oscar'a benzediğini belirtmesinin ardından organizasyonun bu isimle anıldığı belirtiliyor.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@