Apple kısa bir süre önce iOS 16.3.1'i kullanıma sundu. Beta sürümlerini de geliştiriciler için sunan şirket, en son iOS 16.4 beta 2'yi getirdi. Bu yeni betada ise karşımıza Unicode 15.0 kodlama desteği sunuldu. Bu ise bilmeyenler için yeni emojilerin test edilebileceği anlamına geliyor.

YENİ BETA SÜRÜMÜNDE NELER YENİ?

-Öte yandan Apple Pencil için daha detaylı ve vurgulu çizimler yapmaya olanak sağlayan Tilt ve Azimuth özellikleri iPhone'lar için destekleniyor. 

-Test edilmesi adına yayınlanan bu yeni sürümde belli başlı sorunların da çözüleceği, kararlı sürümde ise önceki sorunların ortadan kaldırılacağı aktarılıyor.

Güncelleme notlarında yer alan diğer detaylar ise şu şekilde:
-Yeni Özellikler Yeni Unicode 15.0 Emoji desteği.

-Korece klavye için otomatik düzeltme artık kullanılabilir.

-Ukraynaca klavye artık metin tahmin etme özelliğini destekliyor.

-Gujarati, Punjabi ve Urduca klavyeler, harf çevirisi düzenlerini destekliyor.

-Choctaw ve Chickasaw için yeni klavye düzenleri geldi.

Çözülen hatalar
-MapKit: MKOverlay nesnelerinin performansı iyileştirildi.

-Geçiş anahtarları ve parolalar için Otomatik Doldurma da dahil olmak üzere Otomatik Doldurma, artık web içeriğindeki bir Gölge DOM’de bulunan giriş öğeleriyle çalışıyor.

-Bir WKWebView’deki bir web sayfasından PublicKeyCredential.isUserVerifyingPlatformAuthenticatorAvailable() veya PublicKeyCredential.isConditionalMediationAvailable() çağrılması, çağrı yapan uygulamanın İlişkili Etki Alanlarına bağlı olarak geçiş anahtarlarının kullanılıp kullanılamayacağını artık doğru bir şekilde döndürüyor.
 

Bilinen sorunlar
-Eşleştirmeyi başlatan iOS aygıtının ana merkezle aynı iCloud hesabında olması gerekir. Matter aksesuarlarını davet edilen bir kullanıcı değil, yalnızca evin sahibi eşleştirebilir.

-11 haneli kurulum kodunu kullanarak bir Matter aksesuarını eşleştirirken hata mesajı alabilirsiniz.

-Mevcut bir güncellemeye sahip bir Matter aksesuarında manuel yazılım güncellemesi denendiğinde Home, güncelleme yapılmış olsa dahi uyarı gösterebilir.

-Bir güncelleme devam ederken Matter aksesuarları için yazılım güncelleme ekranında yanlış sürüm numarasını gösterilmesi.

-Eşleştirmenin hemen ardından Home uygulamasında mevcut bir yazılımı güncellemesi sunulmaması.

-Aynı ürün yazılımına aynı aksesuar türünden birden çok güncelleme yapıldığında veya bir aksesuar için (artımlı güncelleme sırasında) arka arkaya ürün yazılımı sürümleri varsa, yeni ürün yazılımı güncellemesi sunulmayabilir.

-iCloud için Gelişmiş Veri Koruma açıldığında Pages, Numbers ve Keynote beklenmedik bir şekilde ortak çalışma belgelerinin kapatılmasını gerektirebilir.