banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Zeytin Dalı Harekatında son durum: 1528 terörist...

TSK, Afrin'e yönelik başlatılan Zeytin Dalı harekatında 1528 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Gündem 15.02.2018, 10:29 15.02.2018, 12:42
Zeytin Dalı Harekatında son durum: 1528 terörist...

Türk Silahlı Kuvvetleri, "Zeytin Dalı harekatı kapsamında 15 Şubat 2018 tarihinde, Kara ve Hava operasyonları sonucunda 43 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Harekatın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1528 olmuştur" açıklaması yaptı.
 


Genelkurmay Başkanlığı Afrin'e düzenlenen Zeytin Dalı harekatı ile ilgili açıklama yaptı. TSK'dan yapılan açıklamada, Zeytin Dalı Harekatı  kapsamında bugün, kara ve hava operasyonları sonucunda terör örgütleri  PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ mensubu 43 teröristin etkisiz hale getirildiği  belirtildi.

 Harekatın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist  sayısının 1528 olduğu kaydedildi.   Hava harekatının ve kara ateş destek vasıtalarıyla desteklenen kara  harekatının planlandığı şekilde başarıyla devam ettiği vurgulandı. TSK, "Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında 15 Şubat 2018 tarihinde, Kara ve Hava operasyonları sonucunda 43 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Harekatın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1528 olmuştur" açıklaması yaptı.

İDLİB'DE YENGİ GÖZLAM NOKTASI İÇİN ASKER KONUŞLANDI 

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait bir konvoy, Astana  anlaşmaları çerçevesinde İdlib gerginliği azaltma bölgesinde oluşturulacak  ateşkes gözlem noktası için Maarretinuman ilçesine ulaştı.  İdlib'deki AA muhabirinin bildirdiğine göre, dün akşam saatlerinde  Türkiye-Suriye sınırını geçen askeri konvoy, İdlib-Afrin hattında güneye doğru  yol aldı.  Konvoy, İdlib gerginliği azaltma bölgesinin güneydoğusunda  Maarretinuman ilçesine bağlı Es Sırman köyünde konuşlandı.    Yeni gözlem noktası Türkiye-Suriye sınırından yaklaşık 70 kilometre  derinlikte yer alıyor.

Konuşlanan noktanın yaklaşık 10 kilometre karşısındaki hatlarda,  Beşşar Esed rejimi ordusu unsurları ve İran destekli gruplar bulunuyor.  Kazakistan'ın başkenti Astana'da garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve  İran arasında sağlanan anlaşma çerçevesinde, TSK, 12 Ekim 2017'de İdlib  gerginliği azaltma bölgesindeki ateşkes rejiminin takibi için gözlem noktaları  oluşturmaya başlamıştı. Anlaşmaya göre, kademeli olarak İdlib'in kuzeyinden güneyine uzanacak  intikalde TSK'nın toplam 12 bölgede gözlem noktası kurması öngörülüyor. İntikalin sona erip, TSK'nın gözlem misyonunun başlamasının ardından  Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü’nde yer alan Rus güçlerinin İdlib gerginliği  azaltma bölgesinin dış kısmında, rejim ile muhaliflerin cephe hattında  konuşlanması bekleniyor.

Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@