Zeytin Dalı Harekatında 3. gün: İşte son durum

Türkiye tarafından PYD-YPG/PKK ve DEAŞ hedeflerine yönelik başlatılan Zeytin Dalı harekatında 3. gün geride kalırken işte son durum.

Zeytin Dalı Harekatında 3. gün: İşte son durum

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'nin Afrin kentindeki PYD-YPG/PKK ve DEAŞ hedeflerine yönelik gerçekleştirdiği 'Zeytin Dalı Harekatı', 3'üncü gününde kara operasyonuyla devam ediyor.


Zeytin Dalı harekâtının üçüncü gününde Türk Silahlı Kuvvetleri doğudaki Azez'den Afrin'e operasyon başlattı, ilk zafer saatler içinde Burseya Dağı'nın alınmasıyla geldi. Burseya Dağı'nda şu anda çatışma var. Batı cephesinde ise Reyhanlı'nın karşısındaki Şeyh Hadid'e bakan en büyük tepe ele geçirildi. Afrin'in güneyi dışında tüm cephelerden YPG'li teröristler kıskaca alındı. ÖSO güçleri ayrıca Menbic'te teröristlerle çatışıyor. Menbic'ten Afrin'e takviye hedefleyen YPG'lilerin önü kesilecek.

Kilis ile Hatay'ın Reyhanlı ilçesine, operasyon boyunca toplam 19 roket isabet ederken, 1 kişi öldü, 54 kişi de yaralandı. Belediye ekipleri, Reyhanlı'da şehir merkezine düşen 9 roketin hasara yol açtığı bölgelerde temizlik çalışması yaparken, Hatay Belediyesi Mehteran Takımı da Oğulpınar Hudut Karakolu'nda askerlere moral konseri verdi. Gece boyunca, Hatay ve Kilis sınırından Afrin'e doğru top atışları yapılırken, Azez bölgesinde ise Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile teröristler arasında çatışma çıktığı bildirildi.

Zeytin Dalı Harekatında 3. gün: İşte son durum

El Bab'da şehit düşen 72 askeri temsil eden, Türk Hava Kuvvetleri'ne ait 72 savaş uçağının 20 Ocak Cumartesi günü saat 17.00'de, Afrin'deki mevzileri bombalamasıyla başlayan 'Zeytin Dalı Harekatı'nda 3'üncü güne girildi. İlk gün hava operasyonuyla belirlenen mevziler imha edilirken, TSK birlikleri, dün saat 11.05'te, Kilis'in Gülbaba mevkisinden kara birlikleriyle Suriye'ye girdi. Hem havadan hem de karadan ÖSO güçleriyle birlikte Afrin'in 5 kilometre içine kadar giren birlikler, 11 köyü PYD-YPG/PKK'dan aldı.

Türk jetlerinin 45 hedefi vurduğu Afrin bölgesinde operasyonlar, 3'üncü gününde devam ederken, Azez bölgesinde de teröristlerle ÖSO güçleri arasında sert çatışmalar olduğu bildirildi. Gece boyunca, Kilis ve Hatay sınırlarından topçu atışıyla destek verilen operasyona katılacak Türk askerleri ile ÖSO güçlerinin Hassa ilçesinin sınırına sıfır noktasındaki hareketliliği de sabah saatlerinde devam etti.

Tankların bakımını ve ikmalini yapan özel tankçı birlikleri, sabah hazırlıklarını sürdürdü. Çok sayıda 'M60T' tankı, art arda sıralandı. Bölgede, ayrıca kollarında sarı bant olan ÖSO'ya bağlı birlikler de bulunuyor.

19 ROKET DÜŞTÜ

Kilis ve Hatay'ın Reyhanlı ilçesine, operasyon boyunca, toplam 19 roket isabet etti. Her iki bölgede 1 kişi öldü, 17'si Suriyeli 54 kişi de yaralandı. Reyhanlı'da roketlerin isabet ettiği bölgede ise 15 araç, 4 mesken ve 10 iş yeri hasar gördü.

Reyhanlı Belediyesi ekipleri, sabah saatlerinde, ilçedeki yerleşim alanına düşen 9 roketin bıraktığı hasarın izlerini temizlemeye başladı. Hatay Belediyesi Mehteran Takımı da Oğulpınar Hudut Karakolu'nda askerlere moral konseri verdi.

SINIRDAKİ EVLERE MERMİ İSABET ETTİ

Öte yandan Suriye'nin Afrin kentindeki terör örgütü PKK/YPG'liler tarafından ateşlenen uçaksavar mermileri, Kilis'te bulunan Çilolar köyündeki bazı evlere isabet etti. Kimsenin yaralanmadığı saldırıda, evlerin duvarlarında izler oluştu. Saldırının ardından sınır hattında konuşlu askerler, mermilerin geldiği terör örgütü mevzilerini ateş altına aldı.

AKDAĞ: ANLAYIŞ VE DESTEK GÖSTERMEYECEKLERİ İÇİN GÖLGE ETMESİNLER

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ile birlikte Suriye sınırındaki Kilis'i ziyaret etti. Vali Mehmet Tekinarslan ile görüşen Akdağ, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı toplantıda, kentin sorunlarını dinledi. Toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Akdağ, Suriye'nin Afrin kentindeki terör örgütlerine yönelik gerçekleştirilen 'Zeytin Dalı Harekatı'nı değerlendirdi. Türkiye'nin kendi sınırlarını ve vatandaşlarını terör saldırılarından korumak için bu harekatı başlattığını belirten Akdağ, şunları söyledi:

"Bu hareket başlamadan önce Kilis'imize birçok saldırı gerçekleşti. Terör örgütleri attıkları roketlerle Kilis'e, halkımızın malına ve canına zarar verdi. Türkiye Cumhuriyet Devleti, buna müsaade etmez, edemez. Nitekim Afrin harekatı başladıktan sonra da 21 Ocak'ta 01.40'ta atılan füzelerle yine ertesi gün akşam atılan roketlerle vatandaşlarımız yaralandı. Onların evlerine zarar verdi. Tabi ki karşılığı misliyle verildi, verilmeye devam edecek. Yaralanan kardeşlerimizden birinin durumu ciddi. Rabb'im, ordumuzu muzaffer kılsın. Gerçekten Sayın Cumhurbaşkanı'mızın kuvvetli iradesi ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti, şu anda gerekeni yapıyor. Daha önce de ifade ettik hükümet olarak, müttefiklerimizden ve dostlarımızdan bütün bu hususlarda hem anlayış hem destek bekliyoruz. Bu anlayış ve desteği göstermeyecekleri için de gölge etmesinler. Biz, bu terör örgütlerinin haddini bildirmeye muktediriz."

Zeytin Dalı Harekatında 3. gün: İşte son durum

Hassasiyetlerinden dolayı Kilislilere teşekkür eden Başbakan Yardımcısı Akdağ, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin Afrin için toplanacak olmasıyla ilgili ise "Burada, sağduyunun hakim olacağına inanıyorum" dedi. 

1 ASKER HAFİF YARALANDI

Suriye'nin PYD'li teröristlerin denetimindeki Resulayn kentinden açılan ateş sonucu Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde, sınırda görevli 1 asker hafif yaralandı. Ateş açılması sonrası askerler tarafından PYD'li teröristlerin bulunduğu bölge ateş altına alındı.

ROKET ATIŞLARI GÜVENLİK KAMERASINDA

Öte yandan Reyhanlı'ya yönelik 11 roket atışının bazıları da iş yerlerinin güvenlik kameralarına yansıdı. CHP Hatay milletvekilleri Mevlüt Dudu, Serkan Topal, Birol Ertem ve Hilmi Yarayıcı ile AK Parti Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi de Reyhanlı'da hasar gören yerlerde incelemelerde bulundu.

ÜMİT ÖZDAĞ: SURİYE'DE BARIŞIN BİR AN ÖNCE TESİS EDİLMESİ GEREKİYOR

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ da Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde, roketlerin düştüğü alanlarda inceleme yaptı. Ev ve iş yerleri hasar görenlere 'geçmiş olsun' dileğinde bulunan Özdağ, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'de terör örgütlerine karşı başlatmış olduğu harekatın bir yansımasını burada görüyoruz. Ne yazık ki Suriye, bir iç savaş coğrafyası oldu ve bir an önce de bu süreçten çıkması lazım. Onun için biz, İYİ Parti olarak Suriye'de barışın bir an önce tesis edilmesi ve hükümetin de barışın tesis edilmesi için neler yapılması gerekiyorsa bu doğrultuda hızlı adımları Şam'la atması gerektiği inancındayız. Tabi Afrin'de, terör çetelerine karşı başlayan mücadelenin Afrin'de sonlanmayacağı açıktır. Çünkü PKK, sadece Afrin'de değil; sınırımızın 400 kilometrelik bölümünde uygulanan yanlış politikalar neticesinde hakimiyet kurmuştur. Afrin'de başlar; ama Afrin'de bitmez. Bu sürecin devam etmesi gerekiyor."

RESULAYN'DAN CEYLANPINAR'A TACİZ ATEŞİ

Öte yandan Suriye'nin terör örgütü PKK/YPG denetimindeki Haseke kentine bağlı Resulayn ilçesinden, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesine taciz ateşi açıldı. Açılan ateşle sınırda nöbet tutan 1 asker, hafif yaralandı.

Suriye sınırındaki Haseke kentine bağlı Resulayn ilçesindeki PKK/YPG'li teröristler, Ceylanpınar ilçesine tüfekle taciz ateşi açtı. Açılan ateşle sınırda nöbet tutan 1 asker, omzundan yaralandı. Hafif yaralı asker, Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne götürülerek, acil serviste tedaviye alındı. Olayın ardından sınırda görevli askerler, PKK/YPG'li teröristlerin bulunduğu bölgeyi ateş altına aldı.

Zeytin Dalı Harekatında 3. gün: İşte son durum

'İNCİRLİK'TE SAVAŞ UÇAKLARI BEKLİYOR

Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk 2 gününde Türk F-16 savaş uçaklarının yoğun olarak kullandığı Adana'daki İncirlik Üssü'nde bugün kargo uçakları operasyon bölgesine askeri malzeme taşıdı.

Hangarlar bölgesinde Türk askerlerinin yoğun hareketliliği dikkat çekerken, Türk Hava Kuvvetleri'ne ait F-16 savaş uçaklarının beklediği gözlendi. Türk kargo ve tanker uçaklarının da havalandığı bölgede, ABD'ye ait kargo ve tanker uçakları da kalkış ve iniş yaptı.

TOROSLAR EDAŞ ÇALIŞANI ŞEHİT OLDU

Hatay'ın Kırıkhan ilçesinin Suriye sınırının sıfır noktasındaki Karatepe bölgesindeki ÖSO  mensuplarının kaldığı çadırlara, Afrin bölgesinden atılan roketin seyyar jeneratöre isabet ettiği ortaya çıktı. Saldırıda 2 ÖSO mensubunun yaşamını yitirdiği belirtilirken, bozulan jeneratörü tamir etmek için gelen Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. (Toroslar EDAŞ) çalışanı, evli ve 2 çocuk babası Şahin Elitaş'ın (30) şehit olduğu bildirildi. Hatay'ın Kırıkhan ilçesi nüfusuna kayıtlı Elitaş'ın jeneratörün tamiri için bakıma girdiği sırada patlamanın meydana geldiği öğrenildi.

KİLİS'E 3 ROKET DÜŞTÜ, 1'İ PATLAMADI

Afrin'deki terör örgütü PKK/YPG mevzilerinden atılan 3 roket, Kilis kent merkezindeki Kazım Karabekir Mahallesi'ne düştü. Evin çatısına, boş araziye ve sokağa düşen roketlerden 2'si gürültüyle patlarken, 1'i ise patlamadı. Patlamanın meydana geldiği evde hasar oluşurken, yaralanan olmadı. İhbarla bölgeye sevk edilen güvenlik güçleri, patlamayan mühimmatın imhası için çalışma başlattı.

2 ÖSO MENSUBU YAŞAMINI YİTİRDİ

'Zeytin Dalı Harekatı'nda, Kilis'in Gülbaba köyünün karşısında Suriye tarafındaki çatışmalarda 2 ÖSO mensubu yaralandı. Yaralı ÖSO mensupları, Gülbaba sınır tahliye noktasına ulaştırıldı. Tedavi için Kilis'e getirilen 2 ÖSO mensubu, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

TSK'YA DESTEK KONVOYU

Hatay'ın Merkez Antakya ilçesinde bir araya gelenler, TSK birliklerine destek amacıyla Türk bayraklarıyla donatılan araçlarla konvoy oluşturdu. Antakya Hüseyin Özbuğday Ortaokulu'nun önünde başlayan araç konvoyu, ana güzergah olarak şehir merkezinde dolaştıktan sonra Reyhanlı'ya yöneldi. Narlıca Hudut Taburu önünden geçen konvoy, daha sonra şehir merkezine döndü. Konvoy oluşturulmadan önce TSK birliklerine destek için Fetih Suresi okunup, dualar edildi. Konvoya, polis ekipleri de eşlik etti.

Zeytin Dalı Harekatında 3. gün: İşte son durum

SOSYAL MEDYADA 'TERÖR PROVOKASYONU'NA SORUŞTURMA

Öte yandan Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, 'Zeytin Dalı Harekatı' üzerinden sosyal medyada terör provokasyonu yapanlara yönelik soruşturma başlatıldığı açıklandı. Cumhuriyet başsavcılığından yapılan açıklamada, şöyle denildi:

"Türkiye Cumhuriyeti ve aziz milletimizin güvenliği amacıyla Türk Silahlı Kuvvetlerimizce Suriye’nin Afrin kentinde terör örgütleri PKK/PYD ve DEAŞ’a yönelik olarak başlatılan Zeytin Dalı Harekatı kapsamıyla ilgili olarak, bir kısım terör örgütü yandaşları ile provokatörlerin, devletimizin ve askerimizin başarısını gölgelemek ve kamuoyunda infiale yol açmak maksadıyla sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar Cumhuriyet Başsavcılığımızca yakından takip edilmekte ve suç içeren paylaşımlarla ilgili gerekli soruşturma işlemleri başlatılmaktadır. Terör örgütüne destek ve provokasyonuna amaçlı her türlü paylaşım yapanlara karşı vatandaşlarımızın kolluk güçlerine ve Cumhuriyet Başsavcılığımıza ihbarda bulunmaları halinde derhal soruşturma işlemleri tamamlanacaktır.

CEYLANPINAR'A ATEŞ AÇAN TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Suriye'nin Rasulayn kentinde, sınır hattına yakın noktada bulunan ve çatısında terör örgütünü temsil eden bez parçası dalgalanan binadaki keskin nişancı teröristin açtığı ateşle, görevli Türk askerinin yaralanmasının ardından sınır hattına çok sayıda güvenlik görevlisi sevk edildi. Özel harekat ekiplerinin de aralarında bulunduğu güvenlik güçleri, zırhlı aracın üzerindeki uçaksavarla binayı ateş altına aldı. Ekiplerin ateş altına aldığı binadaki terörist öldürülerek etkisiz hale getirildi.

Bu arada, açılan taciz ateşi sonrası belediye hoparlörlerinden vatandaşların olası yaralanmalara karşı sınır hattından uzak durmaları yönünde uyarılar yapıldı.

AFRİN İLE İLGİLİ PANKART AÇAN 2 HDP'Lİ GÖZALTINDA

Gaziantep'te, HDP Şehitkamil İlçe Başkanlığında Afrin'e yönelik harekatla ilgili basın açıklaması düzenlendi. Açıklamanın ardından parti binası dışına çıkan ve pankart açan A.D. ve H.E. polis tarafından gözaltına alınarak emniyete götürüldü.

1 TÜRK ASKERİ VE 1 ÖSO'LU YARALANDI

Afrin'e yönelik yürütülen 'Zeytin Dalı Harekatı'nda teröristlerle girilen çatışmada 1 Türk askeri ile 1 ÖSO mensubu hafif yaralandı. Asker ve ÖSO mensubu, Gülbaba Tahliye Noktasına getirilip sahra hastanesinde tedaviye alındı.
Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2018, 20:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner513