Zabıta'dan Plajda 'Don' nöbeti

 Adana'nın Yumurtalık ilçesinde belediye meclisi plajda görüntü kirliliğinin önüne geçmek için denize mayo ve bikini dışında kıyafetle girmeyi yasakladı. Bu yasak kapsamında zabıta ekipleri gün içerisinde sahilde nöbet tutarak kurallara uymayanlara 110 TL

Gündem 14.06.2012, 22:00
Zabıta'dan Plajda 'Don' nöbeti

 

Adana'nın Yumurtalık ilçesinde belediye meclisi plajda görüntü kirliliğinin önüne geçmek için denize mayo ve bikini dışında kıyafetle girmeyi yasakladı. Bu yasak kapsamında zabıta ekipleri gün içerisinde sahilde nöbet tutarak kurallara uymayanlara 110 TL para cezası veriyor.

 

Türkiye'yi etkisi altına alan sıcaklar Adana'da insanları bunaltmaya başladı. Hava sıcaklığının 40 dereceye, nem oranının ise yüzde 90'Lara yaklaşmasıyla yaşamanın bile zorlaştığı Adana'da vatandaşlar kendilerini yaylalara ve denizlere attı. Adana'nın sahil ilçesi olan Yumurtalık da serinlemek isteyen vatandaşların akın ettiği yerlerden biri. Plajı dolduran vatandaşlar denize girip sıcak havadan biraz olsun kurtulmayı deniyor.

 

Ancak Yumurtalık Belediyesi Meclisi plajda farklı bir uygulama başlattı. Meclis kararıyla görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak için denize iç çamaşırı ve kıyafetle girilmesi yasaklandı. Bu kapsamda belediyenin zabıta ekipleri gün boyunca sahilde nöbet tutuyor. Zabıta plajda vatandaşlar denize girerken onları takip edip kurallara uymayanları önce uyarıyor, vatandaş yine kurala uymayıp mayo ve bikini yerine iç çamaşır ya da kıyafetle denize girerse Kabahatlar Kanunu'na göre 110 TL görüntü kirliliği cezası kesiliyor.

 

"AMACIMIZ GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİNİ ORTADAN KALDIRMAK"

Yumurtalık Belediye Başkan Yardımcısı Erol Erdem, sıcakların artmasıyla birlikte yaz sezonuna ve dolayısıyla turizm sezonuna girdiklerini belirterek, "Plaja gelen misafirlerimizin daha rahat edebilmesi için belediye olarak bir dizi önlem aldık. Plajda mangal yapmayı, yerlere çöp atmayı, bunun yanı sıra denize iç çamaşır ve kıyafetle girmeyi yasakladık. Bu nedenle zabıta ekiplerimiz zaman zaman gün içerisinde plaja gelip denize nasıl girildiğini kontrol ediyor. Eğer uygun bir şekilde denize girilmeyip, sahilde bu şekilde dolaşılıyorsa zabıta ekiplerimiz vatandaşları uyarıyor. Eğer ki vatandaş uyarılara rağmen hala iç çamaşır ya da kıyafetle denize girmeye devam ediyorsa, bu kişilere Kabahatlar Kanunu'na göre görüntü kirliliği yapmaktan 110 TL para cezası veriliyor. Bizim amacımız kimseye ceza vermek değil, amacımız görüntü kirliliğini ortadan kaldırıp, modern bir ortamda vatandaşlarımızın daha rahat bir şekilde tatilini geçirmesini sağlamaktır" dedi.

 

VATANDAŞ UYGULAMADAN MEMNUN

Plajda resmi kıyafetlerle zabıta ekiplerini gören vatandaşlar ilk önce şaşırdıklarını ifade ederken Adana'dan Yumurtalık'a tatile gelen Cemre Erzin, "Zabıta iç çamaşır ve kıyafet uygulaması yapıyormuş. Bence çok doğru bir karar vermişler, güzel ve yerinde bir uygulama. Denize kimin girip kimin çıktığı belli değil, birde kıyafetleri ve iç çamaşırlarıyla girmeleri çok saçma. Bunun önüne geçilmesi çok iyi bir uygulama" diye konuştu.

 

Rıfat Çakır (60) ise plajda alınan kurallara uygulanması gerektiğini belirterek, "Burası plaj burada mayo giyilmesi lazım. Her tarafın kapalı denize girilmez ki. Zabıtanın uygulaması yerinde" dedi.

 

Zabıta bir süre sahilde gezerek iç çamaşırı ve kıyafetle giren vatandaşları uyardı. İstanbul'dan gelen ve kıyafetiyle denize giren bir vatandaş, "Hava çok sıcak o yüzden kıyafetle girdim" derken zabıta vatandaşı, "O zaman saat 11.00 ile 16.00 arasında denize girme. Bu şekilde denize girmek yasak bir daha olmasın" diyerek uyardı.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@