Yüzde 30'luk zam geleblir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 2010 yılının ilk çeyreğinde enerji borçlarını temizleme kararını aldı. Bu amaçla öncelikle enerji KİT'lerinin birbirlerine olan borçları belirlenecek. Karşılıklı borçlar düşülecek yani mahsuplaşılacak. Kalan borç Hazin

Yüzde 30'luk zam geleblir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 2010 yılının ilk çeyreğinde enerji borçlarını temizleme kararını aldı. Bu amaçla öncelikle enerji KİT'lerinin birbirlerine olan borçları belirlenecek.

Karşılıklı borçlar düşülecek yani mahsuplaşılacak. Kalan borç Hazine'ye zarar yazılacak. Hazine'ye devir edilecek zarar rakamının 20 milyar TL olduğu ve gerekli zam oranının yüzde 30'u bulacağı hesaplanıyor. Zamlara gelecek yıl başlanması gerektiğine dikkat çeken yetkililer, “Bunu ya biz yapacağız ya da bizden sonraki yönetim yapacak. Ama bunu tüketici mutlaka ödemek zorunda kalacak” görüşünde. Bürokratlar, 2010'da dünya genelinde de enerji fiyatlarının artacağını belirterek, gelecek yıl indirim olmayacağı sinyalini verdiler.

 

KEŞKE ÖNCE YAPILSAYDI

Bakanlık bürokratları, zamsız geçen 2003-2008 döneminde her yıl için ortalama yüzde 5.5-6 oranında zam ihtiyacı olduğunu belirterek, “Bu zamlar o dönemde yapılsaydı biriken borç olmazdı” diye konuştular. 20 milyar TL'lik borcun 12 milyar TL'si alacaklardan kaynaklanırken, 8 milyar TL'si yapılmayan zamlardan dolayı ortaya çıkan borçlanma ihtiyacının faturası. Enerji bürokratları, bu konunun 2010 yılının ilk çeyreğinde çözüme kavuşturalacağını belirterek, bu yükün tarımsal sulama, tüketici ve sanayici kesimlerinden hangisine ne oranda yansıtılacağı üzerinde durulduğuna dikkat çektiler.

Yani 2010 yılından itibaren başlayacak olan elektrik zamları, her kesime farklı oranlarda yansıtılacak. Bakanlık bürokratları, geçmiş dönemde maliyet bazlı fiyatlandırmaya göre tüketici fiyatlarının belirlenmiş olması nedeniyle, BOTAŞ'ın nakit akışının zora girdiğine dikkat çektiler ve BOTAŞ'a Özelleştirme Fonu'ndan para aktarıldığını vurguladılar.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler