banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Yeşil pasaport müjdesi!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ihracatçıya Avrupa kapılarını vizesiz olarak açan ‘yetkilendirilmiş yükümlü’ uygulamasını 10 Ocak itibarıyla başlatıyor.Bu uygulama kapsamında, belirlenen kriterleri sağlayan ihracatçılar, mallarını sorunsuz olarak Avrupa’ya t

Gündem 09.01.2013, 09:33
Yeşil pasaport müjdesi!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ihracatçıya Avrupa kapılarını vizesiz olarak açan ‘yetkilendirilmiş yükümlü’ uygulamasını 10 Ocak itibarıyla başlatıyor.

Bu uygulama kapsamında, belirlenen kriterleri sağlayan ihracatçılar, mallarını sorunsuz olarak Avrupa’ya taşıyacak. Bu ihracatçılara daha az fiziki kontrol ve belge kontrolü yapılacak. Yetkilendirilmiş yükümlü belgesini alan ihracatçıya, yeşil pasaport da verilecek. Türkiye’de bu kriterleri sadece bin 300 şirket sağlıyor. 10 Ocak itibarıyla yürürlüğe girecek “Yetkilendirilmiş Yükümlü” uygulamasıyla Türk ihracatçılar, 27 AB üyesi ülke dahil 46 ülke ile transit taşımacılıkta başka bir belge sunma ihtiyacı duymadan çok basit ve seri şekilde ticaret yapabilecek. Yetkilendirilmiş yükümlü sistemi ile ihracatçılar, ‘izinli gönderici’ statüsüne sahip olacaklar. Bu statüyü kazanmak için ise bazı kriterleri taşımak gerekiyor.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@