Yasin Hayal: Tehdit ediliyorum!

Lütfen mahalle sakinlerini cezaevine sokmayın. Gönderecekseniz kendiniz gelin." dedi. Dink ailesinin soruları üzerine ise Hayal, 30 bin kişilik Pelitli beldesinin kendisini cezaevindeki odasında ziyaret ettiğini, rahatsız edildiğini, son 6 aydır tehdit ed

Yasin Hayal: Tehdit ediliyorum!

Lütfen mahalle sakinlerini cezaevine sokmayın. Gönderecekseniz kendiniz gelin." dedi. Dink ailesinin soruları üzerine ise Hayal, 30 bin kişilik Pelitli beldesinin kendisini cezaevindeki odasında ziyaret ettiğini, rahatsız edildiğini, son 6 aydır tehdit edildiğini, dövüldüğünü, can güvenliğinin olmadığını ve koruma istediğini söyledi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Erhan Tuncel ile Yasin Hayal getirildi. Duruşmaya Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, kızı Delal Dink ve kardeşi Hosrof Dink de müdahil olarak katıldı. Duruşmada mahkeme başkanı Rüstem Eryılmaz dosyaya gelen evrakları okudu. Olay tarihinde Trabzon Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Amiri olan Necati Ekici'nin Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde talimatla alınan ifadesinin dosyaya geldiğini belirten Eryılmaz, ifadeyi okudu. Sanıkların hiçbirini tanımadığını, Ogün Samast'ın olaya karıştığı bilgisini Trabzon Emniyet Müdürü'nden öğrendiğini söyleyen Ekici, "Zira Ogün Samast'ın babası emniyete gelip bilgi vermişti." dedi. Bunun üzerine Ogün Samast'ın babasıyla birlikte gittikleri evlerinde arama yaptıklarını söyleyen Ekici, baba Ahmet Samast'ın 'Jandarma Komutanı bulabilir. Ogün sürekli jandarma komutanıyla görüşürdü' dediğini anlattı.

Başkan Eryılmaz, Agos Gazetesi ve çevresini kaydeden ve olayın hemen sonrasında polis tarafından el konulan kamera görüntülerinin bulunduğu Akbank'a ait hard diskin silinip silinmediğinin, silinmiş ise hangi program kullanılarak ve ne şekilde ve ne zaman silindiğinin tespitine, eğer silinmiş ise bu kayıtların geri dönüşümünün mümkün olup olmadığının, eğer mümkünse geri dönüşümünün sağlanmasına ilişkin yazı gönderilen TÜBİTAK'ın raporunu gönderdiğini belirtti. Başkan, bu raporun sabah geldiğini söyleyerek avukatlara da birer örnek dağıttı. Avukatlar ise raporu inceleyip açıklamalarda bulunacaklarını söyledi.

Mahkeme başkanı, "Duruşma savcımızın kayınpederi vefat etti. O yüzden duruşmaya gelemedi" diyerek duruşmada görev yapan savcı Mustafa Çavuşoğlu'na taleplerini sordu. Savcı Çavuşoğlu, "Duruşmaya çıkan Cumhuriyet Savcısı yakın akrabasının vefatı nedeniyle duruşmaya katılamadı. Bu nedenle esas hakkındaki görüşümüzü hazırlamak için süre istiyoruz." dedi.

Söz alan Dink ailesinin avukatlarından Fethiye Çetin, tanık Necati Ekici'nin ifadesi nedeniyle Ogün Samast'ın babası Ahmet Samast'ın tanık olarak dinlenmesini talep etti. Mahkemenin birçok taleplerini reddettiğini ifade eden Çetin, "Yargılamayı bitirme taraftarı olduğunuz ortada. Bu yargılamada 4,5 yıl havanda su dövülerek geçilmiştir. Uzun sürmesini biz de istemeyiz. Ama önemli olan kaliteli yargılama yapmaktır. Soruların peşini bırakan yargılamadan sonuç beklenemez." dedi. Hrant Dink'in İstanbul Valiliği'nde yaptığı görüşmede MİT'çi Özel Yılmaz ile Handan Selçuk'un olduğunu belirten Çetin, bu görüşmeden Hrant Dink'in tehdit edildiğini söyledi. Çetin, bu nedenle Yılmaz ve Selçuk hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi. Akbank'ın kamera kayıtlarının silinmesinin sorumlu Emniyet Müdürü Selim Kutkan olduğunu ifade eden Çetin, Kutkan hakkında da suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

Ogün Samast'ın, "DGM çözemedi çocuk mahkemesi mi çözecek?" sözlerini hatırlatan Çetin, mahkemeye yönelik, "Ogün Samast hepinizle alay ediyor. Kendisinden ve suç ortaklarının ortaya çıkmayacağından o kadar emin ki, çocuk mahkemesi üyeleri ve sizlerle alay ediyor. Öte yandan söylerinde doğruluk payı olmadığını kim yadsıyabilir?" dedi. Cinayet yerindeki Saray Kumaşçılık'a ait güvenlik kamera görüntülerini bir kez daha izlettiren Çetin, kamera kayıtlarında görünen şüpheli şahsın yanındaki kişinin Yasin Hayal'in ağabeyi Osman Hayal olduğunu söyledi. Çetin, tutuksuz sanık olan Osman Hayal'in tutuklanmasını ve soruşturmanın bu yönde genişletilmesini de istedi.

Fethiye Çetin'in taleplerini anlattığı sırada Yasin Hayal, duruşma salonundaki komutan aracılığıyla mahkeme başkanına bir not gönderdi. Çetin'in konuşmasının ardından notu okuyan Başkan Eryılmaz, "Mahkeme heyetine arz ediyorum. Sürekli mahalle sakinleri tarafından cezaevinde rahatsız ediliyorum. Lütfen mahalle sakinlerini cezaevine sokmayın. Gönderecekseniz kendi adamlarınızı gönderin." yazdığını söyledi. Mahkeme başkanının "Kim bunlar?" sorusu üzerine Hayal, "Yardımcı olmanızı istiyorum." şeklinde konuştu.  

Dink ailesinin avukatlarından Bahri Belen, "Yasin'in bahsettikleri resmi ziyaretçiler değil, gayri resmi ziyaretçilerdir. Ona belli konuları telkin etmek istiyorlar." iddiasında bulundu. Mahkeme başkanı ise, "Bu dilekçeyi verince bizde de bir kafa karışıklığı oldu." diyerek rahatsız edenlerin kim olduğunu sordu. Hayal'in "Pelitli beldesi sakinleri. Bütün Pelitli" sözleri üzerine Eryılmaz, "Devlet görevlisi var mı?" diye sordu. Hayal ise, "Ya efendim ben rahatsız ediliyorum, edilmek istemiyorum" diye konuştu.

Dink ailesinin avukatlarından Emin Akdağ, "Her isteyen ziyaret edebiliyor mu? Kim bunlar, bunlara kim izin veriyor?" şeklinde sorunca Hayal, "Ben sadece yardımcı olmanızı istiyorum. 30 bin kişilik Pelitli beldesinden rahatsız ediliyorum. Tehdit ediliyorum, darp ediliyorum. Bezdim yani bezdim." dedi. Avukatların kimler olduğuna dair soruları üzerine Hayal, "Ben sivilleri kast ediyorum. İsim yok. 30 bin kişilik Pelitli beldesi." karşılığını verdi.

"Gönderecekseniz kendi adamlarınızı gönderin demekle neyi kast ediyorsun?" diye sorulan Hayal, "Ben mahkemenin yardımcı olmasını istiyorum. Bunu kast ediyorum." dedi. "Koruma mı istiyorsun?" sorusuna Hayal, "Koruma istiyorum. Baskı uyguluyorlar bana. Aileme, bana, hepimize. Sindirme politikası." Cevabını verdi. Avukatların "Neden?" sorusuna karşı Hayal, "Bilmiyorum. Onlara sorun. Gidip Pelitli beldesine röportaj yapın. Niye rahatsız ediyorsunuz deyin. Niye yaptıklarını ben de bilmiyorum. Bana karşı baskı var, tehdit ediliyorum. 'Boğarız seni, parçalarız seni' diyorlar. Ölüm tehditleri alıyorum." ifadelerini kullandı.

Bu tehditlerin ne zamandan itibaren geldiği sorulan Hayal, "Amaçlarının ne olduğunu bilmiyorum. Can güvenliği istiyorum. Bitti daha başka bir şey değil. Can güvenliğim yok benim. Son bir yıldır oluyor. Ama 6 aydır çok arttı. 6 aydır dozajı yükseldi. Bezdim, dayanacak gücüm kalmadı." dedi. Gelenlerin sivil olduğunu söyleyen Hayal, siyasi yapıları olup olmadığı sorusu üzerine, "Hayır, beni öldüreceklerini söylüyorlar." karşılığını verdi.

Avukat Emin Akdağ, "Görüşe biri geldiğinde sizi zorla mı götürüyorlar?" diye sordu. Hayal, "Odama geliyorlar. Rahatsız ediliyorum. Odama da geliyorlar. Aileme de baskı uyguluyorlar" dedi.

Yasin Hayal'in avukatı Eda Salman, "Ben de burada öğreniyorum. Son 6 aydır oluyorsa, ziyaret kayıtlarının alınmasını istiyoruz. Kayıt yoksa da altında başka şeyler var demektir." diye konuştu.

Tutuklu sanık Erhan Tuncel emniyete, "Hrant Dink Agos Gazetesi'nin önünde ensesinden vurularak öldürülecek. Bunu yapacak olan da Yasin Hayal ya da Ogün Samast" şeklinde bilgi verdiğini savundu. Tuncel, "Er Ryan'ı Kurtarmak diye bir film vardı. İzlediniz mi? Filmde, operasyon içinde operasyon var. Benim hakkımda yürütülen soruşturmaya da Cerrah'ı kurtarma operasyonu diyelim." dedi.

Yasin Hayal'i 3 kez uyardığını söyleyen Tuncel, "Hükümete zarar verme diye uyarmaya çalıştım.Tayyip Erdoğan'ı ben de seviyorum. Yasin'e sorun." diye konuştu. Hayal ise, hiçbir şey hatırlamadığını ifade etti.

 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
çakıro - 7 yıl önce
arkandayız ......