Yasağın ardından sokağa çıkmaya başladılar

Mardin'in Nusaybin ilçesinde bu sabah saat 06.00'da kalkan sokağa çıkma yasağının ardından halk sokağa çıkmaya başladı.Mahalle aralarında yer yer çöken evler, roket ve mermi izleri, kopan elektrik telleri, patlayan su şebekeleri görülürken, çatışmalarda k

Yasağın ardından sokağa çıkmaya başladılar

Mardin'in Nusaybin ilçesinde bu sabah saat 06.00'da kalkan sokağa çıkma yasağının ardından halk sokağa çıkmaya başladı.

Mahalle aralarında yer yer çöken evler, roket ve mermi izleri, kopan elektrik telleri, patlayan su şebekeleri görülürken, çatışmalarda kurşunlara hedef olan onlarca ev, iş yerleri ve araçlarda hasar oluştu. Çatışmaların yoğun olarak yaşandığı Fırat ve Abdulkadir Paşa Mahallesi'nde ise yoğun kurşun izleri görüldü. Çatışmalarda birçok camiye de isabet eden kurşunlar hasara neden oldu. Bazı binaların duvarları delik deşik olurken, cadde ve sokaklardaki yüzlerce boş mermi kovanları dikkati çekti. İlçenin birçok sokağında PKK'lı teröristlerin polisin girişini engellemek için kazıp patlayıcılarla tuzakladığı hendek ve barikatların hala durduğu gözlemlendi.

VATANDAŞLAR YASAKTAN SONRA GIDA ALMAK İÇİN İŞ YERLERİNE KOŞTU

Evlerinden günler sonra dışarı çıkabilenler temel gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmek için açık iş yerlerine akın etti. İlçenin ana caddesi üzerinde polis zırhlı araçları devriye görevi yaparak güvenliği sağlarken, iş yeri sahipleri zarar gören dükkanlarındaki hasarı tespit etmeye çalıştı.

BAZI AİLELER İLÇEYİ TERK EDİYOR

Sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla birçok ailenin ilçeyi terk etmeye hazırlandığı ve ev eşyalarını araçlara yüklemeye başladıkları görüldü. Güvenlik açısından ailesini başka yerlere gönderdiğini belirten Abdülkadir Tamam isimli vatandaş, "Evimize mermiler isabet etti. 5 gün içerisinde şok geçirdim az daha kalp krizi geçirecektim. Tansiyon karaciğer hastasıyım. Eşimi babasının evine gönderdim. Yaşlı olan anne ve babamı kardeşimin evine gönderdim. Evde tek başıma kaldım. Korku içinde başımı dışarıya çıkaramıyordum. Hala o şoktayım. Bu olaylarda halk zarar gördü yeter artık" dedi.

Esnaf Hasan Kardaş ise, bu olayda en çok esnafın mağdur olduğunu dile getirdi. Kardaş, "Büyük sıkıntılar yaşadık. 5-6 gündür millet epey eziyet çekti. Bir an önce bu sıkıntıların ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Halk huzur istiyor. Yeter artık diyoruz. Bu olaydan en çok esnaf çekiyor. Sivil halk çekiyor. Esnafın ödemesi aksamış durumda, esnaf ağlayacak duruma geldi. Esnaf olarak kan ağlıyoruz. Benim ödemem vardı, gittim borç alıp ödemelerimi yaptım. İnşallah bir an önce bu olaylar son bulur. Allahü Teala zalimleri kahrı perişan etsin. Kim bu olaylara sebebiyet veriyorsa, kim bu halka zulüm yapıyorsa Allah onları kahrı perişan etsin. Hepimiz Müslümanız bu bölgede yaşıyoruz" diye konuştu.

Olaylarda iş yerinin zarar gördüğünü söyleyen esnaf Mehmet Emin Kaya ise 5 gün dükkanını açamadığını söyledi. Kaya, "Bu sabah kepengimiz i açtığımızda hasarı gördük. 5 gün boyunca evde açlıkla karşı karşıyaydık. Millet burada sıkıntı çekiyor. Esnaf olarak zarar ediyoruz. Herhalde kepenklerimizi kapatacağız. Hem maddi zararımız var hem de çalışamaz duruma geldik" ifadelerini kullandı.

Yasağın ardından sokağa çıkmaya başladılar

Yasağın ardından sokağa çıkmaya başladılar

Yasağın ardından sokağa çıkmaya başladılar

Yasağın ardından sokağa çıkmaya başladılar

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber veya diğer kategorilerdeki haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Trabzon haberleri içerisinde yada diğer tüm haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler