Yaş sebze meyvede rota Ortadoğu'ya çevrildi

Rusya'ya yıllık ortalama 1,6 milyon ton yaş meyve ve sebze gönderen ve 1 milyar dolar gelir elde eden ihracatçılar, Rusya'nın açıkladığı ekonomik yaptırımların ardından alternatif pazarlara yönelik çalışma başlattı. Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçıları B

Gündem 02.12.2015, 11:49
Yaş sebze meyvede rota Ortadoğu'ya çevrildi

Rusya'ya yıllık ortalama 1,6 milyon ton yaş meyve ve sebze gönderen ve 1 milyar dolar gelir elde eden ihracatçılar, Rusya'nın açıkladığı ekonomik yaptırımların ardından alternatif pazarlara yönelik çalışma başlattı.

Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Ali Kavak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya'ya alternatif pazarlar oluşturma yönünde çalışmalar yaptıklarını, özellikle Uzakdoğu ülkelerine yönelik tanıtım çalışmalarına ağırlık vereceklerini dile getirdi.

Kavak, ihracatçıların mevcut pazarları büyütme hedefiyle çalışmaya başladıklarına dikkat çekerek şunları kaydetti:

"Rusya'nın bu yaptırımı karşısında biz doğal olarak farklı pazarlara yönelmeyi düşünüyoruz. Çünkü bizim yaş meyve sebze ihracatı yaptığımız 93 ülke var. Biz diğer ülkelerdeki ihracat payımızı biraz daha artırıp Rusya ihracatında karşılaştığımız riski bu 93 ülkeye dağıtmaya çalışacağız. Irak bizim için çok önemli, Rusya'dan sonra ikinci büyük pazarımız. Ortadoğu ve Avrupa Birliği ülkelerini yeniden ön plana alabiliriz. Bu anlamda hükümetimiz geçiş süreci içerisinde ihracatçının yanında olduğunu bildirdi. Biz de hükümetimizin desteğini alarak farklı alanlara yönelmeyi amaçlıyoruz. Belki geçiş sürecinde olduğumuz için bir panik yaşanıyor ama bunu kısa bir sürede aşılacağını düşünüyorum."

- "İç pazarda fiyatlar düşebilir"

Rusya'nın yaptırımı sonrası Türkiye'nin yaş meyve sebze ihracatında bir miktar düşüş yaşanabileceğini aktaran Kavak, ihracatın azalmasından kaynaklanan fazla ürünlerin iç piyasaya yöneleceğini dile getirdi.

Kavak, iç piyasadaki arz artışının sebze meyve fiyatlarında düşüşe neden olabileceğini, bunun enflasyona da olumlu etkisinin olabileceğine işaret ederek, "Bunu göz ardı etmemek gerekir ama bizim öncelikli hedefimiz iç piyasadan ziyade ürünlerimizin alternatif pazarlara gönderilmesidir. Öncelik sırasına göre Irak başta olmak üzere Ortadoğu ülkeleri, AB ülkeleri, Ukrayna, Romanya ile Uzakdoğu pazarlarımız var."

Kavak, Rusya ile yaşanan gergin ortamın bir süre sonra yerini sağduyu ve dostluğa bırakacağına inandıklarını da sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@