banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Yargıtay sağlığı "baz" aldı

Samsun'un İlkadım ilçesinde baz istasyonundan şikayetçi olan mahalle sakinlerinin açtığı davada yerel mahkemenin verdiği 'baz istasyonun düşük sinyalle olsa bile insan sağlığına zararlı' olduğu yönündeki kararı, Yargıtay tarafından onandı.Yargıtay'ın açık

Gündem 01.12.2012, 19:38
Yargıtay sağlığı

Samsun'un İlkadım ilçesinde baz istasyonundan şikayetçi olan mahalle sakinlerinin açtığı davada yerel mahkemenin verdiği 'baz istasyonun düşük sinyalle olsa bile insan sağlığına zararlı' olduğu yönündeki kararı, Yargıtay tarafından onandı.

Yargıtay'ın açıkladığı eve emsal teşkil edecek gerekçeli kararda, "Düşük sinyalle olsa bile ve yerleşim yerlerine yakın kurulan baz istasyonlarında tüm tedbirler alınmış olsa bile söz konusu istasyonların, insan sağlığına zarar vermeyeceği anlamına gelmediğine" hükmedildi.
 
İlkadım ilçesi Ulugazi Mahallesi Kaptanoğlu Sokak üzerinde bir binanın en üst katına yerleştirilen baz istasyonu, bina sakinlerinin tepkisini çekti. Mahalle halkından 14 kişi, baz istasyonunun insan sağlığına zararı olduğunu öne sürerek, 8 Ekim 2008 tarihinde Samsun 1.Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı. 2 yıl sonra mahkeme kararını açıklayarak baz istasyonunun bulunduğu yerden kaldırılmasına hükmetti. GSM şirketi ise yerel mahkemenin kararına itiraz etti.
 
İtiraz üzerine 9 Mayıs 2012 tarihinde N. Koyuncu başkanlığında toplanan Yargıtay 1.Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını oy birliği ile onadı. Onama kararının ardından yeni açıklanan gerekçeli kararda ise Yargıtay, "Düşük sinyalle olsa bile yerleşim yerlerine yakın kurulan baz istasyonlarında tüm tedbirler alınmış olsa bile söz konusu istasyonların insan sağlığına zarar vermeyeceği anlamına gelmeyeceğine" hükmetti.
 
Hiçbir hizmetin insan yaşamı kadar öncelik ve önem taşımadığının vurgulandığı kararda "Yararlı bir hizmetin karşılığı olarak insan ölümü uygun sonuç olarak kabul edilemez. İnsan yaşamında tehlike yaratan bir hizmetin, kişi yaşamının önüne geçmesi ve ona üstünlük tanınması doğru bir yaklaşım olarak düşünülemez. Kaldı ki somut olsa da bu hizmetin aynı yerde verilmesinde zorunluluk da bulunmamaktadır. Daha fazla bir giderle olsa, başka bir yerde aynı sonuçları sağlayacak bir istasyonun kurulması ve hizmet vermesi olanaklıdır." denildi.
 
YASAL BOŞLUKLAR VAR
 
Öte yandan Ulugazi Mahallesi Muhtarı Filiz Kavalcı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, baz istasyonu kurulması amacıyla GSM firması ile kurulacak yer sahibinin anlaşmasının yeterli olduğunu savundu.
 
Ulugazi Mahallesi'nde çok sayıda kaçak baz istasyonu olduğunu öne süren Kavalcı, "Mahallemizde bir binanın üzerine kurulan baz istasyonu daha önce kaçak olduğu gerekçesiyle İlkadım Belediyesi zabıta ekipleri tarafından 3 defa mühürlendi. Ancak baz istasyonu çalışmaya halen devam ediyor.
 
Bu konuda yasal boşlukların olduğunu düşünüyorum. Mahallemizde 14 kişinin mücadelesi sonucu bir baz istasyonu bulunduğu yerden kaldırıldı. Bu konuda mahkeme kararından önce yerel denetim mekanizmalarının etkin şekilde kullanılması gerektiğini düşünüyorum." dedi.
 

Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@