"Veto edilen yasayı aynen geçirin"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, “Suç ve ceza dengesi ölçüsüz” gerekçesiyle veto ettiği Şike Yasası için TBMM’de iki gündür müthiş bir kulis yapıldı. Başbakan Erdoğan, grup yöneticilerini arayarak, “Partilerin desteği sürüyorsa, aynen geçirin” talimatı verd

Gündem 07.12.2011, 09:07

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, “Suç ve ceza dengesi ölçüsüz” gerekçesiyle veto ettiği Şike Yasası için TBMM’de iki gündür müthiş bir kulis yapıldı. Başbakan Erdoğan, grup yöneticilerini arayarak, “Partilerin desteği sürüyorsa, aynen geçirin” talimatı verdi.

Gül’ün aynen kabul edilen yasayı 2’nci kez veto etme hakkı bulunmuyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün düzenlenen Şike Yasası’nı veto etmesi Ak Parti grubunda önce, Erdoğan’ın bilgisi dahilinde olduğu şeklinde yorumlandı. Ancak haftasonu yapılan görüşmelerde, Erdoğan’ın yasanın veto edileceğinden önceden haberdar olmadığı ortaya çıktı. Ak Parti yöneticileri, bundan sonrasına ilişkin tavırlarını netleştirmek için Erdoğan’la telefonda görüştü. Erdoğan, “Partilerin desteği sürüyorsa aynen geçirin” dedi.

Bu açıklama üzerine iktidar partisinin yöneticilerinin “inisiyatif almayan” tavrı değişti. İlk sinyal Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’tan önceki gün geldi.

Gizli destek teması

Elitaş, “Cumhurbaşkanının görüşlerine saygılıyız ancak Meclis’in iradesi öne çıkar” sözleriyle, yasayla ilgili yeni sürecin sinyalini verdi. Bu açıklamanın ardından Ak Parti, CHP ve MHP yöneticileri arasında görüşme trafiği yaşandı. Görüşmelerden, “Ortak hareket edeceksek, parti sözcüleri düzenlemeye karşıymış gibi görünen açıklamalardan vazgeçsinler” kararı çıktı.

Gül Anayasa Mahkemesi’ne gitmez

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan’ın, “Hukukçu olarak imzamın arkasındayım. 18 yıl hapis cezası, sportif bir suçta bu kadar yüksek tutulması toplum vicdanıyla bağdaşmıyor” açıklaması ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de imzasına sahip çıkmasından sonra Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, iktidar partisinin tavrını açıklayarak, “AK Parti Grubu olarak, yasayı aynen Köşk’e göndermekten yanayız. TBMM’deki mutabakata sadık kalacağız. Cumhurbaşkanı’nın yasayı Anayasa Mahkemesi’ne götüreceği yönünde bir beklentimiz yok” diye konuştu.

Yasa yarın Adalet Komisyonu’nda

Yasanın yarın Meclis Adalet Komisyonu’nda görüşülmesi ardından da pazar günü yasalaştırılması planlandı. Şike Yasası normal takvim işlerse pazartesi günü yeniden Çankaya Köşkü’ne gönderilecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün aynen kabul edilen yasayı 2’nci kez veto etme hakkı bulunmuyor. Ancak Gül, anayasa aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne götürebilir.

Fakat Ak Parti yöneticileri, Anayasaya aykırılık olmadığı için Gül’ün bu yolu tercih etmeyeceğini belirtiyorlar.

MHP Genel Başkanı, yasa için attıkları imzaya sahip çıktı

Bahçeli: Sözümüzün arkasındayız


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün şike yasasını veto etmesine ve şike iddianamesine tepki gösterdi. Gül’ün yaklaşımını çifte standartlı bulan ve “Türk futbolu artık soluk almalı” diyen Bahçeli şöyle konuştu:

“Dört partinin işbirliğiyle çıkartılan Kanun değişikliği, tekrar Meclis gündemine aynı haliyle gelirse, biz sözümüzün ve kararlılığımızın sonuna kadar arkasında duracağız. Köklü kulüplerimizin hırpalanmasını şiddetle reddediyoruz. Mahkeme aşaması gerçekleşmeden, birçok kişinin peşinen suçlu gibi gösterilmesi büyük bir haksızlıktır.”


Yorumlar (41)
marmaradan 10 yıl önce
sözümüzün arkasındayız diyen malum siyasiler her halde dilleri sürcmüşdür ki hırsızın arkasındayız demişler galiba bence ülkemiz insanları 2 sınıf oldu 1 zümre hırsızın destekcileri 2 zümre hırsıza karşı cıkan ama sesi cıkmayan zavallılar o zavallılardan biri de benim galiba
marmaradan 10 yıl önce
ayrıca şidetle karşı cıkdığım ergenegonculara malesef şimdi hak vermiş olacağım siyaset öyle bişe ki önüne cıkan engelleri pertaraf etmek için her şeyi yaparsın ama iş hırsıza gelince yeşil ışık yakarsın bu durmda insanı zorla ulusalcı yaparsınız
mavi ay 10 yıl önce
Şimdi herkez kendı menfaatine uygun şekilde bu işi yorumluyor olabılır.Yasada eksik parçaların olduğu aişkar zaten hangı yasamız bızım mıllete tam teşekül hitap edıyor ki.Kimileri siyası rant için kımılerı batan gemıyı kurtarmak kımılerı ülkenın ve köklü takımların şahsiyetlerın vizyonunu kurtarmak peşinde .Allah hayırlısını temennı etsın bu akşamda Fransada TRABZOBSPORUMUZA hayır dualarınızı eksik etmeyın eyyy millet.
Ofli Adem 10 yıl önce
Bu kadar mı önemliymiş bu yasa. Bahçeli şikecilerin hırpalanmasından bahsediyor. Merak ediyorum. Siz milletin zekasıyla alay mı ediyorsunuz? Bu adamlar komedi olsun diye mi içeride tutuluyorlar. Biraz vicdani davranın da şu anda içeride olan haramzadelerin yüzünden Trabzonsporun çalınan şampiyonluğunu ve haketmediği halde şikecilerin Lig TV den aldığı 30 trilyonu da sahibine iade edin.
OsmanBD 10 yıl önce
Ey AKP liler TS icin intihar edenler oldu bunun hesabi sorulmayack mi? Amerikanin iraga adalet getirmesi gibidir AKP nin adaleti.sikecileri daha da cezalandiracagina onlari affediyor.apoyu asacagina onlari affediyor ve meclise girmelerini sagliyor.ABD nin baslattigi adina BOP dedigi müslümanlarin soykirimina neden oldugu hacli savasinin da es baskani.AKP ye oy veren idareciler,yöneticiler,insanlar,vekiller ve bakanlar lütfen yanlisinizdan dönün.
googo 10 yıl önce
oy için nelere kalkışıyoruz görün işte, ona ceza olmaz buna ceza olmaz neye olur anlayamadık valla...
avukaTSemih 10 yıl önce
Sevgili Trabzon'lu ve Trabzonspor'lu hemşehrilerim.Lütfen gelecek seçimde bu üç partiyi(akp,chp,mhp) Trabzon'da sandığa gömün.Emeğimizle, ekmeğimizle, hayallerimizle oynayanları çıkardıkları özel yasalarla affedenleri siz affetmeyin.Herkesin siyasi görüşüne göre alternatif parti vardır.Yok diyen de boş versin.Benim partim de Trabzonspor.
k.alemdar 10 yıl önce
bu sürecte s.tayyar, h.yazici, birkac isimde kesin eklenecektir ve bdp yalniz kalacaktir. buna göre yasayi tekrar köske gönderme problem olmayacaktir. YINE TEK UMUT ABDULLAH GÜL OLACAKTIR, YASAYI AYM MAHKEMESINE GÖTÜRMESI HIC DE SÜRPRIZ OLMAZ, MAILLERE BASLIYORUZ DÜRÜST DELIKANLI YURTDASLAR, futbolu bu kaosun icine sokanlar asla kazanmamali.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@