Vekilden maaş savunması

 Emekli vekillerin maaşının bir gecede 7 bin 750 liraya yükseltilmesi tepkiye yol açtı. İmzacı vekillerden CHP'li Toptaş'ın savunması ise daha fazla tepkiye yol açacak gibi.Emekli vekil maaşlarının TBMM Genel Kurulu'nda önceki gece yarısı dört partiden 5

Gündem 24.12.2011, 12:53
Vekilden maaş savunması

 

Emekli vekillerin maaşının bir gecede 7 bin 750 liraya yükseltilmesi tepkiye yol açtı. İmzacı vekillerden CHP'li Toptaş'ın savunması ise daha fazla tepkiye yol açacak gibi.

Emekli vekil maaşlarının TBMM Genel Kurulu'nda önceki gece yarısı dört partiden 5 vekilin ortak imzasıyla verilen önergelerle 900 TL - 3 bin TL'den önce 5 bin 600, sonra net 7 bin 750 liraya yükseltilmesi kamuoyunda tepki gördü.

Henüz yaklaşık 2.5 milyon emeklinin maaşlarına intibak düzenlemesi yapılmadan, vekillerin kendilerine ayarlama yapması eleştirildi. Önergede imzası bulunan vekillerden CHP'li Ahmet Toptaş, Akşam Gazetesi'ne şu açıklamaları yaptı:

900 LİRA MI ALSIN?: TBMM'de şu anda milletvekili olup, SGK, Bağ-Kur'dan emekli olduğu için milletvekili emeklisi olamayacak 200 tane milletvekili var. 30 sene vekillik yapsa bile, vekilliği kaybedince 900 lira maaş alıyor. Bu benimsenir mi?

BİR HAFTADIR ET YEMEDİM: Bir haber çıktı, milletvekili 95 ton et yemiş diye. İnanır mısınız, Meclis'te bir haftadır et yemedim. Konuklarım geliyor. Meclis'te 'Çorba için mi' diyeceğim? Bir sene içinde bir vekil en az 200 tane düğüne gidiyor. Meclis civarında 2 bin liradan aşağı kira ücreti olan ev bulamazsınız.

İNSAN GİBİ YAŞAMA HAKKI: Bir vekilin insan gibi yaşama hakkı olmaz mı bu memlekette?  Memleketin sorunlarını üstleniyoruz. Düşünün saat 11.00'den ertesi gün sabah 06.00'ya kadar görüşme sürüyor. Bu insanları Kızılay'da, emekli zabıta memuru gibi dolaştırmaya toplumun gönlü nasıl razı olur?

ELEŞTİRİLEMEZ: Köşe yazarlarının parasıyla vekilin aldığı parayı karşılaştırın. Ben dahil konuştuğum vekillerin yüzde 80'i Ocak'ta alacakları üç aylık maaşın yarısını yemiş! Düzeltmenin, eleştirilecek yanı yok!

İŞ Mİ TAKİP ETSİNLER?: Bir de 2 yıl vekillik  yapan insan, sonra ne yapacak? Esnaflık mı? Türkiye, kendisini yöneten insanların aç ve sefalet içine dolaşmasına göz mü yummalı? Biliyor musunuz, eski vekillerimiz ucuz diye Meclis berberine, geliyor ayakkabısını boyatıyor. Türkiye'de önemli kararlar almış insanlar, borç harç içinde geçirirse gününü, beyinleri ölür, bir şeyler düşünemezler.

DÜNYA PARLAMENTOLARINI DİKKATE ALDIK

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, milletvekillerinin emekliliğine ilişkin düzenlemenin ''ihtiyaç'' olduğunu belirterek, dünya parlamentolarındaki durumlar dikkate alınarak bir değerlendirme yapıldığını söyledi. Çiçek konuya ilişkin soru üzerine şunları kaydetti: ''Şu an rakamlarla uğraşır noktada değiliz. İhtiyaçtan dolayıdır. Kişilere sağlanmış bir imkan değil, bir statüyle ilgili imkandır. Siz de TBMM'nin içindesiniz. Milletvekillerinin nasıl çalıştığını, giderlerinin neler olduğunu biliyorsunuz. Bunlara bakarak değerlendirin. Sadece milletvekilleriyle ilgili olduğu zaman kaleminizden kan damlamasın. Parlamentoya karşı biraz daha kışkırtıcı bir üslupla bu türlü yazılar yazılıyor. Elinizi vicdanınıza koyun. Milletvekillerinin hangi şartlar altında burada görev yaptığı, giderleri bellidir. Dünya parlamentolardaki bu türlü durumlar da dikkate alınarak bir değerlendirme yapılmıştır. Konuyu bu çerçevede mütalaa etmek lazım. 4 grubun da birlikte karar verdiği bir iştir.''

24. DÖNEMDEN 170 VEKİL FAYDALANACAK

TÜRK  Parlamenterler Birliği (TPB) Genel Başkanı Hasan Korkmazcan, düzenlemeden 160'ı eski toplam 330 milletvekilinin faydalanacağını bildirdi.

Korkmazcan, 2000'li yıllarda, yapılan bir düzenlemeyle milletvekillerinin kademe ve statüsünün geriye itildiğini ifade eden Korkmazcan, ''Bunun üzerine Anayasanın 86. maddesinde Anayasa Mahkemesinin gerekçeleri dikkate alınarak bir değişiklik gerçekleştirildi. O günden itibaren bir uyum kanunu ihtiyacı vardı. Birdenbire ortaya çıkmadı. 24. Dönem milletvekilleri arasında emeklilik bakımından 3-4 türlü statü var. Eşitsizlik var. Bu eşitsizliğin giderilmesi sağlandı. Şu anda Meclis'te 900-1200 TL emekli aylığı alan var. Mesela Süleyman Çelebi..

İHTİYACA BİNAEN YAPILDI

Önergelere dört partinin de destek vermesine karşın, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, bu konuda yorum yapmak istemedi. Topu TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e atan Şandır, 'Meclis Başkanı ile görüşün. O detaylı biliyor. İhtiyaca binaen emekli vekil talebine uygun olarak gruplara bu düzenlemenin faydalı olacağını söyledi. Grupların ortak önerisi ile böyle bir düzenleme yapıldı' diye konuştu.

 

 

 

 


Yorumlar (4)
k.alemdar 10 yıl önce
dünyanin her yerinde bu böyledir siyasetci asla aldigi parayi begenmez hep fazlasini ister, o yüzdende kil kanaat gecinen vatandasinin halini anlayamaz, nokta.
TRABZONKARADENİZ 10 yıl önce
vah vah vah garibana bak 15 milyar maaşla et yiyemiyorsan bizim çocuklarımız eti sadece resimlerde görecek.
scorpion 10 yıl önce
İnsan gibi yaşamak hakkımız değilmi diyor sayın vekil. Bizde soruyoruz asgari ücretlinin hakkı değilmi insan gibi yaşamak .Hangi milletvekilinin sivil hayatta milletvekili maaşına ihtiyacı var.Siz hiç bir memurun yada esnafın vekil olduğunu gördünüzmü. Milletvekilleri ya işadamıdır yada üst düzey bürokrat.Bir haftadır et yemiyormuş beyefendi çok üzüldüm ya.Allah gözünüzü doyursun.....
episteme 10 yıl önce
Bir Afyonlu olarak hep fırıldak milletvekillerinin Afyon'dan çıkmasından utanıyorum. Kubilay Uygun, Reyhan Balandı ve şimdi de bu Ahmet Toptaş.Utanmadan bir haftadır et yemedim demiş. Bu adam Zaten inanılmaz zengindir.Maaaşa ihtiyacı bile yok...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@