Ve RTÜK cezayı kesti!

RTÜK'ten Beyaz TV'ye ağır fatura.

Gündem 24.11.2017, 15:00
Ve RTÜK cezayı kesti!
Rasim Ozan Kütahyalı'nın geçtiğimiz günlerde yayınlanan Derin Futbol programında Boşnaklara yönelik hakaretleri sebebiyle programa durdurma cezası verildi. Beyaz TV ayrıca para cezası da ödeyecek. 

RTÜK, Boşnaklara yönelik hakaretleri dolayısıyla Rasim Ozan Kütahyalı’nın katıldığı programı yayımlayan Beyaz TV’ye çok ağır cezalar kesti. Kütahyalı’nın katıldığı program 5 kez durduruldu. Bu program yerine 5 hafta belgesel yayınilanacak. Ayrıca kanala reklam gelirlerinin yüzde 5’i kadar tutarda ceza kesildi.

Üst Kurul, kanalın; RTÜK Yasası’nın, “Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz”, “Toplumun millî ve manevî değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz” ve “Türkçenin, özellikleri ve kuralları bozulmadan doğru, güzel ve anlaşılır şekilde kullanılmasını sağlamak zorundadır; dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez” yayın ilkelerine aykırı hareket ettiğine karar verdi.

Kanalın reklam gelirlerinin yüzde 5’i tutarında ceza kesildi.

Kütahyalı’nın katıldığı futbol programının 5 kez durdurulmasına karar verildi. 5 hafta boyunca Beyaz TV program yerine belgesel yayınlayacak.

Bu cezanın tekrar kesilmesi durumunda kanalın yayın lisansının iptali gündeme gelecek.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@