kebir reklamı

Vali: Devlet değişti PKK aynı!

Hakkari Valisi Muammer Türker, verdiği röportajda gençlerin neden dağa yöneldiklerini, bölgede var olan sorunları aktardı.İşte Türker'in çok konuşulacak o röportajı:İNSANLAR KORKUDAN DAĞA ÇIKIYOR Kürt sorununa ilişkin pek çok adım atıldı son birkaç yılda

Vali: Devlet değişti PKK aynı!

banner197

Hakkari Valisi Muammer Türker, verdiği röportajda gençlerin neden dağa yöneldiklerini, bölgede var olan sorunları aktardı.

İşte Türker'in çok konuşulacak o röportajı:

İNSANLAR KORKUDAN DAĞA ÇIKIYOR
Kürt sorununa ilişkin pek çok adım atıldı son birkaç yılda ama burada PKK'ya sempati yüksek görünüyor. Neden?

İki boyutu var. Birincisi insanlar korkuyor. Size söylediği sözün örgüt tarafından duyulacağından korkuyor, baskı var. Mesela örgüt eylemsizlik dediği dönemlerde hiç ateşkes görmedik. Devlet bu bölgede yaklaşık 2.5 - 3 yıldır hiç operasyon yapmadı neredeyse. Buna rağmen örgüt boş bıraktığınız alanda üstünüze geliyor, askerinizi, vatandaşınızı şehit ediyor. Ama bunları görmek istemiyor, ideolojik davranıyorlar. İkincisi insanlar hala geçmişteki devleti düşünüyor. Bugünkü polisin de hatası olabilir ama bugün polisi taşlayan çocuklar, 90'lardaki polisi, işkence yapan polisi taşlıyor. Devlet bugün Kürtleri yok farz etmiyor.

MESELE KÜRTLERİN HAKLARI OLSAYDI..
Tüm adımlara rağmen açılımla başlayan sürecin iyiye gitmemesini ve son günlerde terörün artmasını nasıl yorumluyorsunuz?

Mesele gerçekten Kürtlerin hakları olsaydı, sorun kolayından çözülürdü! Problem, şiddet çarkının dönmesini isteyen ve buradan beslenen bir güç olması. Kürtlerin beklentileri var. Ama zaten Türkiye'nin demokratikleşmesi için çok önemli olan ve 80 Anayasası'nın değiştirileceği bir süreç başlıyor. Örgüt bu süreçleri baltalamak için böyle yapıyor. Dile getirilen şeyler yapılsa, Kürtçe eğitim hakkı verseniz terör biter diye düşünmek bir yanılgı.

ÖRGÜT BARIŞI İSTEMİYOR
Ne olacak o zaman?

100 yıllardır devam eden bir sorunu toplumsal bütün dinamikleri zorlayarak 5-10 yıl içinde çözmeye çalışmak çok yanlış. Bir kere toplumun hazmetme kapasitesi çok önemli. Batı'daki insanın da bazı şeyleri hazmetmesi lazım. Kürt sorunu terör sorunuyla iç içe geçmiş durumda: Şehit cenazeleri geldiği zaman insanlar Kürtlere daha fazla hak tanınmasını hazmedemiyor. Bu kanın durmasını istemeyen bir güç var karşımızda: Örgüt. Kürtlere demokratik birtakım haklar verilecekse, buna engel olan bir kesim var. PKK bunun için var. Bir diğer yanlış algı da PKK olduğu için Kürtlerin haklarını aldığı. Hayır, PKK'nın varlığı ve eylemlerine devam etmesi Kürtlerin haklarını almasının önündeki en büyük engel.

ŞEHİT CENAZELERİ GELİRKEN 'KÜRTLERE KÜRTÇE EĞİTİM HAKKINI VERDİM' DEMEK KOLAY DEĞİL
Sorunun kaynağı gibi, çözümü de bir yumurta-tavuk ilişkisi gibi görünüyor.

Toplum olarak çözüm üreteceksek, elinde silahla gezen ve onları koruma içgüdüsüyle gezen kesimleri bir kenara iteceğiz. Orada iyi niyet yok. Bunu yerine göre silahlı, yerine göre hukuki mücadeleyle yapacağız. Görüşünü alacağımız örgütle, silahla, şiddetle ilgisi olmayan ve bu şiddet sarmalından kurtulmak isteyen ortalamayı temsil eden geniş Kürt kitlesi. Bir taraftan şehit cenazeleri gelirken, 'Kürtlere Kürtçe eğitim hakkını' verdim demek kolay bir şey değil. Silahlı mücadelede bir rahatlama olmadan Kürtlerin kültürel hakları ile ilgili atabileceğiniz adımlar zaten kamuoyu baskısı yüzünden zorlaşıyor.

BDP gibi gittikçe PKK ile daha yakın bir görünüm veren bir partiye desteğin çok yüksek olduğu düşünülürse bu imkanlı mı?

Evet, insanlar burada yüksek oy oranlarıyla PKK'nın desteklediği bir partiye oy verdiler. Burada örgütte ciddi bir baskı söz konusu. Dağdaki silahlı adamı bertaraf etmedikçe şehirler rahat etmeyecek! Hiçbir zaman aşırı devletçi ve şahin bir insan olmadım. Devletçi refleksler değil, tecrübeyle konuşuyorum. Mesela BDP'li milletvekilleri, il meclisi üyeleri, parti yöneticileri hepsiyle konuşuyorum. Bire bir konuşurken bir sorun yok ama tribünlere çıktıkları zaman hemen talimatlar başlıyor. Samimiyet yoksa, herhangi bir yetkiniz yoksa sürekli başka bir yerleri işaret ediyorsanız nasıl müzakere edeceğiz ki?

SAVAŞ VARMIŞ GİBİ DAVRANIYORLAR
BDP ve PKK'yı bir taraf olarak algılarsak, ne yapmaya çalışıyorlar bu gerilimlerle?

Örgüt ve siyasi uzantılarının şu andaki çabası asla kendilerine bir kimlik ithaf etmeden, Kandil ile İmralı'yı devlete muhatap yapma çabası. Sanki böylece iki eşiti masaya oturtacakmış gibi bir strateji peşindeler. Teröre sürekli olarak 'savaş' diyerek sanki iki eşit taraf varmış gibi bir izlenim yaratmaya çalışıyorlar. Ama devlet böyle bir şeyi asla kabul etmez.

 KİMSE ÖLÜM İSTEMİYOR
Sınır ötesi operasyonlar buranın psikolojisini nasıl etkiliyor?

30 yıldır sürekli şiddetin içinde yaşayan insanlar asla ölümü çağrıştıran, şiddeti çalıştıran söylemlerden mutlu olmuyor. PKK hadisesi başladığından beri 40 bin kişi öldüğü ve bunun 25 bin kişinin Kürt olduğunu düşünebiliriz. Demek ki bu bölgede herkesin akrabalarından ölenler var. Kandil'e yapılan operasyon da bu çerçevede. Artık insanların psikolojisi çok etkilenmiş, kimse ölüm istemiyor.

Burası Türkiye'nin herhalde en zor illerinden bir tanesi. Çünkü Türkiye'nin kuruluşundan beri en önemli sorunlardan biri burada yaşanıyor ve bu bölge yaranın ağzı. En fazla can kaybının olduğu, sıkıntıların olduğu bir bölge. Burada insanlar hep geçmişle alakalı konuşuyor.

TRAVMATİK BİR DURUM SÖZ KONUSU
Bu toplumda mevcut bir çeşit travma hali mi?

Tabii, çok travmatik bir durum var burada. Algılar, hep geçmişle ilintili. Mesela devletten bahsederken 90'lardaki devletten bahsediyorlar. Ama o devlet değişti. Devlet asimilasyon, inkar vesaireyi bitirdi.

Elbette daha yapılacak çok şey var. Ama bunlar sadece bu bölge için değil. Demokratikleşme kapsamında atılması gereken adımlar var. Bu bölgede travmatik yapı olduğu için insanlar her şeyi kendi eksenlerinde görme eğiliminde.

Bir de tabii geçmişte Kürt kimliği dolayısıyla zarar gördüğü, PKK olaylarına maruz kaldığı ve devletin yanlışlarının mağduru olduğu için. Aslında iki güç arasında kalmış insanlardan bahsediyoruz. Huzura ihtiyaç var - Size göre Hakkari'deki en büyük ihtiyaç nedir? Buradaki en büyük ihtiyaç huzur. Güvenlik olmayınca yatırım da gelmiyor. Burada büyük baskı var, haraç vermek zorunda bırakılıyor, çocukları, torunlar dağa kaçırılıyor. Bize 'Devlet niye operasyon yapmıyor?' diye soranlar da oluyor.

HAKKARİ'DE ÖRGÜT BASKISI ÇOK
PKK'nın ikna kamplarından bahsediliyor. Tam olarak nasıl bir yapıdan bahsediyoruz?

Sınır bölgesindeyiz. Örgütün illegal geçişleri oluyor. PKK'nın Kuzey Irak'taki kampları da çok yakın. Dolayısıyla Hakkari'de örgütün baskısı çok fazla. Hakkari sınırları içerisinde örgüt üyelerinin sığındığı mağara tarzı belli yerler var. Zaman zaman buralardan çıkıp insanları, güvenlik görevlilerini taciz ettikleri, gıda maddesi vesaire temin ettikleri oluyor. Ama bunlar böyle Kandil gibi konuşlanmış, tesisi, yatakhanesi olan sabit yerler değil.

DEVLET DEĞİŞİYOR ÖRGÜT AYNI
Size nasıl yaklaşıyorlar?

Devlet değişiyor, değişmeyen, 1990'larda yaşayan örgüt. 90'larda yaptığı eylemleri hala yapan, şiddet dışında bir şey bilmeyen aslında örgüt. Devletin aslında şu anda dili, kimliği tanıma noktasında büyük bir sıkıntısı yok. Bizler, yeni nesil idareciler aslında devletin değişen yüzünü temsil ediyoruz. Batman Şırnak, Diyarbakır, Van hepsine gidip bakın devletin değişen yüzünü temsil eden idareciler var. Burada müthiş bir şey yapıyoruz demiyorum. Bilakis, kaybedilen şeyi yapmaya, hayatı normalleştirmeye çalışıyoruz. Misyon olarak biçtiğim şey normalleşme.

Nasıl yapmaya çalışıyorsunuz bunu?

Burada çok normal olmayan bir hayat var. Olağanüstü halin kalkmasına rağmen, yollarda kontroller ve terörün devam etmesi, geçmişten kalan tortular var. Ben kendi eksenimde bir valinin sokağa çıkması, insanlarını tanıması diyebilirim.

RAHATLIKLA DIŞARI ÇIKIYORUM
Sokaklarda dolaşıyormuşsunuz, öyle duydum halktan. Peki tedirgin olmuyor musunuz?

Hayır, ben çok rahatım. Gece de çıkıyorum, teravihlere de cenazelere de gidiyorum.

Yardımcılarınızdan bir tanesi bir saldırıdan kurtuldu 15 gün önce?

Risk yok demiyorum ama ben çıkmazsam hiç kimse çıkmaz. Ben çıkmazsam vatandaş da kendini rahat hissetmez. Valinin mesela devlet tarafından çok makbul görünmeyen bir siyasi partinin temsilcisi veya belediye başkanıyla görünmesi, aynı masaya oturmaktan gocunmaması mesela. Bunları yapıyorum, insanlarla sansürsüz konuşuyorum. 'Devlet değişti, sizin de değişmeniz lazım' diyorum. Ben köylere, fakir ailelere de gidiyorum.

SÜPER VALİ DİYE BİR ŞEY YOK
Basına öyle yansıdı ama süper valiler diye bir şey yok. OHAL valisi tarzında bir planlama zaten yok. Süper yetkiler denilen kanunla zaten valilere verilmiş olan yetkiler. Tek sıkıntı burada özellikle olağanüstü hal dönemlerinden bu yana valilere verilmiş olan yetkilerin, valilerin elinden alınıp başka organlara verilmiş ve bir süre sonra fiili durum yaratılarak, başka güçlere kaymış olması. Ama bunlar kanunla valilere tanınmış olan yetkiler. Bu nedenle valilerin yetkileri tırpanlaşmıştı. Şu anda bunlar geri veriliyor.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
zevla - 6 yıl önce
Benim bildiğim Devlet ile senin anlattığın Devlet arasında dağlar kadar fark var. Eskiden adamlar Dağdan inemezdiler, ama AKP nin sayesinde şehirlerde cirit atıp adam kaçırıyorlar. İşte Devlet böyle değişti. Senin yağcılık yaptığın Boşbakanın gidip Arap devletlerine rajon keseceğine azıcıkta memleket işleriyle uğraşsın. Ne olacak 3 kg. pirinç ile seçilen hükümetten daha fazla medet ummamak lazım.
Avatar
AliFuatGün - 6 yıl önce
Evet devlet çok değişti, artık teröristler sokaklarda ellerini kollarını sallaya sallaya gezer oldular, güneydoğu ve doğunun birkısmı PKK bir kısmı devlet kontrolünde, adeta bölgeyi paylaştılar, teröristler halılarla karşılanıyor, birileri İmralıdaki teröristbaşı şerefsizi ile kanka bile oldular, teröristbaşı Türkiyenin terör politikasına yön veriyor, görüşmeler anlaşmalar yapıyor, tabiiki devlet çok değişti, "Hazmede hazmede kabul edecekler, Hazmettire hazmettire kabul ettireceğiz diyenler", birileri devleti çok değiştirdi...