banner536

banner526

banner513

Uzanlar köşeye sıkıştı

Uzanlar'dan 2.5 milyar dolar alacağı olduğunu belirtip bunun peşine düşen Motorola ile Uzanlar arasında yıllardır devam eden kavgada yeni bir gelişme yaşandı.YİNE AYNI YARGIÇGeçen eylül ayında Uzan Ailesi'nin Ürdün'de kurduğu paravan bir bankayla Avrupa'd

Gündem 14.12.2013, 13:26
Uzanlar köşeye sıkıştı

Uzanlar'dan 2.5 milyar dolar alacağı olduğunu belirtip bunun peşine düşen Motorola ile Uzanlar arasında yıllardır devam eden kavgada yeni bir gelişme yaşandı.

YİNE AYNI YARGIÇ

Geçen eylül ayında Uzan Ailesi'nin Ürdün'de kurduğu paravan bir bankayla Avrupa'da işlem yaptığını tespit ederek 6 Avrupa bankasına, 'Uzanlar ve mal varlıklarıyla ilgili tüm bilgi ve belgeleri bize gönderin' diye karar alan ABD'li yargıç Jed Rakoff'un Uzan ailesini köşeye sıkıştıracak bir başka karar daha aldığı ortaya çıktı.

İSTİHBARAT TOPLAMA YETKİSİ VERİLDİ

Vatan'ın haberine göre, 2007 yılında Uzanlar'ın Motorola'ya 3.1 milyar dolar tazminat ödemesine hükmeden Rakoff'un, Motorola'nın 'Tahsilat yapamadım' şikayeti üzerine Motorola'ya Uzanlar'ın dünya genelindeki mal varlığını araştırmak için 'istihbarat toplama' yetkisi verdiği anlaşıldı.

UZAN AİLESİ'NİN E-MAİL YAZIŞMALARININ PEŞİNE DÜŞTÜLER

Bu yetkiyle Motorola, başta Singapur, Ürdün, Hong Kong ve ABD olmak üzere birçok ülkede Uzanlarla ilişkisi olan şirketlerin Cem Uzan başta olmak üzere aile üyeleri ve Uzanlar'ın yöneticileriyle e-mail yazışmalarını ele geçirmek için girişim başlattı. Amaç yazışmalar aracılığıyla Uzan Ailesi'nin gizlediği mal varlıklarını ortaya çıkarmaktı.

GOOGLE DEŞİFRE ETTİ

Mart ve Mayıs aylarında Rakoff'un aldığı gizli kararlar Google, Microsoft, Yahoo ve AOL'e iletildi ve Uzan Ailesi'nin e-mail yazışmalarının tamamını Motorola'ya göndermeleri istendi. Motorola elde ettiği bilgilerle 'Uzan Properties' (Uzan mal varlıkları) ve 'Uzan proxies' (Uzanlar adına işlem yapan kişiler) listeleri oluşturarak mahkemeye sundu.

MALLARI AÇIK ARTIRMAYLA SATILACAK

Mahkeme de Uzanlar'a ait olduğu belirlenen ABD içindeki mal varlıklarının açık artırma usulüyle satılarak elde edilen gelirin Motorola'ya aktarılmasına karar verdi.

UZANLAR, KARŞI ATAĞA GEÇTİLER AMA...

Motorola'nın bu girişimi sonrası Uzanlar hemen karşı atağa geçti. Cem Uzan ve Hakan Uzan kardeşler FBI'a, ABD Adalet Bakanlığı'na, New York Savcılığı'na ve Hong Kong'daki resmi kurumlara Motorola'nın aleyhinde, 'yasa dışı elektronik casusluk' suçlamasıyla şikayette bulundu.

Ancak yargıç Rakoff aldığı yeni kararla Uzan Ailesi'nin suçlamalarının temelsiz olduğu kararına vardı. Rakoff, "Tipik Uzan taktikleriyle mahkemeyi oyalamaya çalışıyorlar. Motorola tamamen yasal bir şekilde Uzan Ailesi'nin malvarlığı hakkında bilgi toplamıştır. Eğer Uzanlar'ın buna bir itirazı varsa New York'a gelir mahkemeye sözlü olarak bu itirazlarını dile getirirler" dedi.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@