Uludere'de tanıklar ortaya çıktı

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde oluşturulan Uludere Alt Komisyonu, 34 sivilin hayatını kaybettiği hava bombardımanı ile ilgili olarak bölgede incelemelerde bulundu.28 Aralık 2011'de meydana gelen saldırıdan sağ kurtulan 2 genç, komisyon

Gündem 06.02.2012, 08:50
Uludere'de  tanıklar ortaya çıktı

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde oluşturulan Uludere Alt Komisyonu, 34 sivilin hayatını kaybettiği hava bombardımanı ile ilgili olarak bölgede incelemelerde bulundu.

28 Aralık 2011'de meydana gelen saldırıdan sağ kurtulan 2 genç, komisyonun araştırmasıyla ortaya çıktı. Gençler, tazminatın önemli olmadığını, olayın faillerinin ortaya çıkmasının gerektiğini söyledi.

Uludere Alt Komisyonu'nun araştırmasına göre, bombardıman sırasında Irak'a kaçan Davut Encü ve Hacı Encü isimli 2 kişi daha sonra tekrar köylerine döndü. Komisyon, olaydan sağ olarak kurtulan Davut ve Hacı Encü ile de görüşmeler yaptı. Davut Encü'nün şu açıklamaları yaptığı öğrenildi:

"Biz ölen ikinci grubun 50 metre arkasındaydık. Bombanın etkisiyle suyun içine düştük. Daha sonra köylüler geldi. Komisyon bize şunları sordu: Ne zaman gittiniz, yolda kimse ile karşılaştınız mı, Heron üstünüz de miydi, gelirken kaç araçla geldiniz, top sesini duydunuz mu, olay esnasında ne yaptınız, paniklendiniz mi, sıfır noktasında ateş açıldığında siz o esnada ne yaptınız, geri mi kaçtınız, orada kimi gördünüz, bu yolu daha önce kimler kullanıyordu, saat kaçta gittiniz, kaç gibi sınırın sıfır noktasına vardınız, elinizde cep telefonu veya lamba gibi herhangi bir şey var mıydı, yani görülebilecek bir şey var mıydı? Biz de var dedik. Görüyorlar dedik. Her zaman gittiğimiz tek yoldu. Bizi görüyorlardı. Öyle bir şey düşünmüyorduk. Bizi vuracaklarını düşünmedik. Zaten üzerimizde silah veya her hangi bir mühimmat yoktu."

"FAİLLER BULUNSUN”

Olayın aydınlatılmasını ve faillerin bulunmasını istediklerini kaydeden Davut Encü, "Biz iki grup birleştik. 14 kişi olduk. 14 kişiden 2 kişi sağ kurtulduk. Ben ve amcaoğlum. Bizden önceki grup sınırın sıfır noktasındaydı. Çünkü ilk grup bizden 10 dakika önce çıkmışlardı. Bu olayın failleri bulunsun. Tazminat falan şimdilik istemiyoruz. Çünkü failler bulunmadan böyle bir şeyden bahsetmek mümkün değildir. Olayın failleri bulunsun, sonra zaten tazminatları kabul ederiz” diye konuştu. TBMM Komisyonu'nun Uludere'ye gelmesine sevindiklerini anlatan Davut Encü, "İstediğimiz tek şey komisyonun olayı detaylı olarak araştırıp faillerini ortaya çıkarmasıdır" şeklinde konuştu

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@