7m

uzungöl yayla otel

Twitter'a DNS yasağı da yetmeyince...

Mahkeme kararıyla erişime kapatılmasına rağmen hemen herkesin Twitter'a girmesiyle birlikte önce Sabah saatlerinde Google'ın DNS'leri engellendi; bu da çare olmayınca akşam saatlerinde IP bazlı engelleme yapıldı. Artık DNS ayarlarıyla ne yaparsanız yapın,

Gündem 23.03.2014, 08:42
Twitter'a DNS yasağı da yetmeyince...

Mahkeme kararıyla erişime kapatılmasına rağmen hemen herkesin Twitter'a girmesiyle birlikte önce Sabah saatlerinde Google'ın DNS'leri engellendi; bu da çare olmayınca akşam saatlerinde IP bazlı engelleme yapıldı. Artık DNS ayarlarıyla ne yaparsanız yapın, Twitter'a giremeyeceksiniz. Ancak elbette Twitter'a girmek için hala yollar var.

MİLYONLARCA KULLANICI TWEET ATMIŞTI

Twitter'ın yasaklanmasıyla birlikte kullanıcılar çareyi DNS değiştirmekte veya VPN uygulamaları indirmekte buldu. Bu sayede yasaklı olmasına rağmen başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere pek çok siyasi ve elbette milyonlarca kullanıcı herhangi bir sorun yaşamadan tweet atmaya devam etti.

SABAH SAATLERİNDE ENGEL KONMUŞTU


Ancak Sabah saatlerinde Google'ın 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 DNS'lerine engelleme geldi. Böylece bu DNS'i kullanan pek çok kullanıcı Twitter'a girmeyi başaramadı. Ancak elbette Google DNS dışında pek çok DNS rakamı bulunduğu için bu da kullanıcıların siteye girmesini engellemeye yetmedi.

IP BAZLI ENGELLEME GELDİ

Fakat son olarak Twitter'a IP bazlı engelleme geldi. Peki bu ne demek? İnternet servis sağlayıcıları IP bazlı engelleme yoluna giderek DNS değiştirerek Twitter'a girmeye çalışanların önünü tıkaması demek. Eğer şu dakikalarda DNS'i değiştirmenize rağmen giremiyorsanız, boşuna DNS değiştirmekle uğraşmayın; zira artık DNS yolu ile Twitter'a giriş kapanmış durumda.

IP bazlı engelleme elbette aşılamayacak bir engel değil. Kullanıcılar bunun için VPN servislerini (Hotspot Shield VPN, Onavo, TOR veya Chrome'a eklenti olarak kurulan Zenmate'i) kullanarak Twitter'a girebiliyor.


Yorumlar (2)
Halil ibrahim KELEŞ 8 yıl önce
Bütün sorunları çözdük geldik şimdi sosyal medyayı engellemeye. Birileri kendi haklarında yazılıp çizilmesin diye tüm insanların özgürlük haklarını kısıtlıyor. Bunun çok süreceğini düşünmüyorum. Bu işten geri adım atılmadı.Atılmasada insanlar bir şekilde twitter'a girmeye devam edecektir. Bu olay bunu yapanların başına ters tepecek.
AHMET CAN 8 yıl önce
Hani abdestinden şüphen yoktu????

Gelişmelerden Haberdar Olun

@