banner192

Twitter için kanun çiğnendi!

TİB’in yasada olmayan bir yetkiyle Twitter’ı yasakladığı ayrıca kanundaki hakim onayı şartını da çiğnediği ortaya çıktı. TİB’in kapatma kararını 24 saat içinde sulh ceza mahkemesi hakimi onayına sunması gerekirken, bu zorunluluğu yerine getirmemesi anlaml

Twitter için kanun çiğnendi!

TİB’in yasada olmayan bir yetkiyle Twitter’ı yasakladığı ayrıca kanundaki hakim onayı şartını da çiğnediği ortaya çıktı. TİB’in kapatma kararını 24 saat içinde sulh ceza mahkemesi hakimi onayına sunması gerekirken, bu zorunluluğu yerine getirmemesi anlamlı bulundu.

Twit­te­r’­a uy­gu­la­nan eri­şim ya­sa­ğı 4. gü­nü­ne gi­rer­ken Te­le­ko­mü­ni­kas­yon İle­ti­şim Baş­kan­lı­ğı­’nın (TİB) ya­sa­da ol­ma­yan bir yet­kiy­le Twit­te­r’­ı ya­sak­la­dı­ğı or­ta­ya çık­tı. Ka­nun­da Tİ­B’­e yal­nız­ca ge­cik­me­sin­de sa­kın­ca bu­lun­ma­sı du­ru­mun­da özel ha­ya­tın giz­li­li­ği­ni ih­lal eden ya­yın kı­sım, bö­lüm, re­sim, vi­de­o ile il­gi­li ola­rak URL ba­zın­da sı­nır­la­ma yet­ki­si ve­ri­li­yor. An­cak TİB Baş­kan­lı­ğı, şi­ka­yet edi­len he­sap­la­rı en­gel­le­mek ye­ri­ne yet­ki­si ol­ma­dı­ğı hal­de Twit­te­r’­in ta­ma­mı­nı en­gel­le­di. Ya­sa­ğı 24 sa­at için­de sulh ce­za mah­ke­me­si ha­ki­mi­ne sun­ma zo­run­lu­lu­ğu­nu da ye­ri­ne ge­tir­me­ye­rek ka­nu­nu tek­rar çiğ­ne­di.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.