Türkiye'den sıfır tolerans

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, yayımladığı mesajında, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin, BM Genel Kurulu'nda kabulünün 61. yıl dönümünde, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nü, ülke olarak bu alanda belirli bir seviyeye u

Türkiye'den sıfır tolerans
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, yayımladığı mesajında, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin, BM Genel Kurulu'nda kabulünün 61. yıl dönümünde, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nü, ülke olarak bu alanda belirli bir seviyeye ulaşmış olmanın haklı gururuyla kutladıklarını vurguladı.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'ni ilk onaylayan ülkeler arasında yer alan Türkiye Cumhuriyeti'nin, bugün temel haklar alanındaki BM sözleşmelerinin tarafı durumunda olduğunu anımsatan Üskül, son olarak, Avrupa Konseyi ve AB üyesi kimi ülkelerin bile henüz onaylamadığı, ''BM İşkenceye Karşı Sözleşmeye Ek İhtiyari Protokol''ün, Hükümet tarafından onaylanmak üzere 30 Eylül 2009'da Meclise sevk edildiğini belirtti.

Üskül, BM ile yakın bir iş birliği içinde, işkence ve kötü muameleye karşı ''sıfır tolerans'' politikası izlemekte olan Türkiye'nin, bu protokolle öngörülen ceza ve tutukevleri ile benzeri yerlerin bağımsız uluslararası ve ulusal organlarca koşulsuz şekilde ziyaret edilmesine olanak tanıyan bir denetim sistemi kurulmasının önünü açacak şeffaflığı ve cesareti gösterdiğini bildirdi.

Mesajında, Türkiye'de insan hakları alanında yapılan yasal düzenlemeleri anlatan Üskül, şunları kaydetti:

''Türkiye'de, insan hakları ve demokratikleşme alanında kararlılıkla ve samimi bir şekilde bu adımlar atılırken, insan haklarının ulusal düzeyde korunması amacına uygun olarak kurulan ilk ulusal insan haklarını koruma mekanizması olan, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu da önemli görevler yerine getirmiştir Geçtiğimiz yıl boyunca 13 adet Komisyon toplantısı gerçekleştiren, yerinde inceleme yapmak üzere 11 adet geçici nitelikte alt komisyon oluşturan ve komisyonların hazırladığı 14 adet raporu kabul eden Komisyonumuz, yıl içinde 3 binin üzerinde bireysel başvuruyu işleme almış ve gereği için ilgili kurumlara göndermiştir.

Ülkemizde insan odaklı bir anlayışın sonucu olarak kararlılıkla yürütülen insan haklarına ilişkin düzenlemeler, önümüzdeki süreçte de devam edecek ve ülkemiz insan hakları alanında eksiksiz bir denetim sistemine kavuşacaktır Geçen bir yılın gelişmeleri bunu açıkça göstermektedir. Bu bilgiler ışığında sorunlarımızın çözümünün ülkemizde demokrasi ve insan hakları standartlarının yükseltilmesi ile gerçekleşebileceği inancıyla halkımızın ve tüm insanların Dünya İnsan Hakları Günü'nü kutluyor, insan haklarına göre şekillenmiş bir toplumsal düzenin, hayal olmaktan çıkarak, dünyanın her yerinde gerçeğe dönüşmesini diliyorum.''


HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler