7m


7m

hyundai

Türkiye'den NATO'ya talep

Türkiye, Suriye sınırında yaşanan saldırılar sonrası NATO'ya resmen patriot füzesi başvurusunda bulundu. Reuters'in bu iddiası sonrası NATO'dan da "Türkiye'nin bu talebi en kısa sürede gündeme alınacak" açıklaması geldi.DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMADışişleri Ba

Gündem 21.11.2012, 17:40
Türkiye'den NATO'ya talep

Türkiye, Suriye sınırında yaşanan saldırılar sonrası NATO'ya resmen patriot füzesi başvurusunda bulundu. Reuters'in bu iddiası sonrası NATO'dan da "Türkiye'nin bu talebi en kısa sürede gündeme alınacak" açıklaması geldi.
DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin ulusal savunmasının desteklenmesi talebinin NATO'da bugün yayımlanan bir mektupla resmen gündeme getirildiğini belirterek, "NATO Konseyi, talebimizi ele almak üzere kısa zamanda toplanacaktır" açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı, "Suriye'de devam etmekte olan krizin ulusal güvenliğimize oluşturduğu tehdit ve riskler karşısında ulusal hava savunmamızın Müttefik hava savunma unsurlarıyla takviyesinin desteklenmesinin NATO'dan resmen talep edilmesi kararlaştırılmıştır" dedi.

RASMUSSEN: "SAVUNMA AMACIYLA TALEP EDİLDİ"

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Türkiye'nin talebini doğrularken, patriotların saldırı amacıyla değil tamamen savunma amacıyla NATO'dan istendiğine işaret etti. Rasmussen, "Önümüzdeki hafta NATO heyeti patriot için Türkiye'de incelemelerde bulunacak" açıklamasında bulundu.
ERDOĞAN: "TALEPSE TALEP"

Pakistan'a hareketi öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Başbakan Erdoğan, "Suriye'den füze tehlikesine karşı Türkiye'nin NATO'dan bir Patriot talebi olacak mı?” sorusuna şu yanıtı vermişti:

“Bu konuyla ilgili de değerlendirmeleri arkadaşlarımız büyük ölçüde bitirdiler. NATO'ya gerekli cevap verilecek. Talepse talep, bütün bunlar yapılacak. Ona göre adımı atacağız. Çünkü orada tehdit altında olan bölge Türkiye'nin toprakları olduğu kadar NATO'nun da topraklarıdır.”


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@