Türkiye'den büyük ilerleme

 Uluslararası emlak acentesi Jones Lang Lasalle tarafından iki yılda bir açıklanan endekse göre, 2012 yılında emlakte şeffaflık alanında en büyük sıçramayı Türkiye yaptı.JLL dünya sıralamasının üst sıralarında beklendiği gibi ABD, İngiltere, Avustralya ve

Gündem 27.06.2012, 09:57
Türkiye'den büyük ilerleme

 

Uluslararası emlak acentesi Jones Lang Lasalle tarafından iki yılda bir açıklanan endekse göre, 2012 yılında emlakte şeffaflık alanında en büyük sıçramayı Türkiye yaptı.

JLL dünya sıralamasının üst sıralarında beklendiği gibi ABD, İngiltere, Avustralya ve Hollanda gibi ülkeler bulunuyor.

Ancak yükselen piyasaların hızla şeffaf hale gelmesi üst sıralarda dengeleri değiştirdi.

Polonya, Brezilya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Malezya, Hong Kong ve Güney Afrika batılı ülkelerin hakimiyetinde olan "şeffaflık" listesine girmeyi başardı.

JLL endeksi ülkelere 83 kriter üzerinden not veriyor. Sonuçta ülkeler "tamamen şeffaf" anlamına gelen 1 ile "hiç şeffaf deği" anlamına gelen 5 arasında puanlar alıyor.

2012 yılında en büyük sıçramayı kaydeden Türkiye, yarım puandan fazla kazanarak 2.61 puana yükseldi ve böylece "şeffaf" olmaya çok yaklaştı.

Bu, sekiz yıl öncesine kadar "şeffaf olmayan" altı emlak piyasasından biri olan Türkiye için büyük bir ilerleme oldu.

JLL'in araştırmalar bölümü müdürü Jeremy Kelly, Türkiye'nin bu değişimine hem bir çekim merkezi haline gelmesinin hem de başka yerlerden göç ederek Türkiye'ye yerleşmek isteyenlerin katkısı olduğunu söyledi.

Kelly, "Bir yandan Corio ve Union Investment gibi daha fazla sayıda uluslararası emlak müteahhidi pazara girerek daha çok şeffaflık için bastırdı. Diğer taraftan ise Türk hükümeti bürokrasiyi kaldırmak ve bilgiye ulaşmayı kolaylaştırmak için harekete geçti" dediTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@