Türkiye'de kimler şehit sayılıyor

 İzmir’in Karabağlar İlçesi’nde, derste öğrencisi tarafından bıçaklandıktan sonra hayatını kaybeden öğretmen Sevilay Durukan’ın annesi Pembe İlkgül, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in “şehit” olduğunu söylediği kızının, şehit statüsüne alınmadığını belirt

Gündem 08.10.2012, 07:09
Türkiye'de kimler şehit sayılıyor

 İzmir’in Karabağlar İlçesi’nde, derste öğrencisi tarafından bıçaklandıktan sonra hayatını kaybeden öğretmen Sevilay Durukan’ın annesi Pembe İlkgül, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in “şehit” olduğunu söylediği kızının, şehit statüsüne alınmadığını belirtti. Acılı anne, “Cenaze törenine katılan bakan, kızımın şehit olduğunu söyledi.

Ancak avukatımız olay terör saldırısı olmadığı için kızımın şehit kabul edilmediğini belirtti. O görevi başında kutsal mesleğini yaparken öldürüldü. Şehittir” dedi. Cenazede eşinin tabutuna Türk bayrağı sardırıldığını kaydeden Hüseyin Durukan ise, “Önce herkes şehit dedi. Şimdi ise ‘Şehit statüsüne girmiyor” diyorlar diye konuştu.

Bu arada öğretmen Sevilay Durukan’ın öldürüldüğü gün hayat sigortasını yeniletmeyi düşündüğü öğrenildi. Durukan’ın iki yıl önce aldığı ev için 140 bin lira kredi çektiği ve bu kredi nedeniyle yaptırdığı hayat sigortasının süresinin dolduğu belirtildi. Durukan’ın yenilemeye fırsat bulamadığı hayat sigortası nedeniyle evin tüm borçlarının ailesine kaldığı bildirildi.

 

KİMLER ŞEHİT SAYILIYOR?

Terör saldırılarında hayatını kaybeden asker ve siviller. Terör olayları sebebiyle göreve gidiş ve dönüşler esnasında meydana gelen kazalar sonucu hayatını kaybedenler. Trafik ve yol güvenliği ile tutuklu ve hükümlülerin sevk ve nakillerinde görevliyken ölenler.

 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@