7m

uzungöl yayla otel

Türkiye'de insanlar en çok hangi sebepten ölüyor?

 Türkiye İstatistik Kurumu Bursa Bölge Müdürlüğü tarafından açıklanan 2013 yılına ait ‘Ölüm Nedeni İstatistikleri’ne göre geçen yıl ülke genelinde 357 bin 581 kişi hayatını kaybederken, en fazla ölüm sebebinin dolaşım sistemi hastalıkları olduğu belirlend

Gündem 10.04.2014, 13:46
Türkiye'de insanlar en çok hangi sebepten ölüyor?
 Türkiye İstatistik Kurumu Bursa Bölge Müdürlüğü tarafından açıklanan 2013 yılına ait ‘Ölüm Nedeni İstatistikleri’ne göre geçen yıl ülke genelinde 357 bin 581 kişi hayatını kaybederken, en fazla ölüm sebebinin dolaşım sistemi hastalıkları olduğu belirlendi. 
 
Türkiye İstatistik Kurumu Bursa Bölge Müdürlüğü yaptığı istatistik çalışmalarına göre Türkiye’de ölüm nedenlerinin başında dolaşım sistemi bozukluklarının geldiğini belirledi. 2013 yılı baz alındığında ise Türkiye genelinde toplam 357 bin 581 kişinin hayatını kaybettiği tespit edildi. Türkiye'de, ölüme sebep olan ilk altı hastalık grubu sırasıyla; dolaşım sistemi hastalıkları yüzde 39,8, iyi huylu ve kötü huylu tümörler yüzde 21,3, solunum sistemi hastalıkları yüzde 9,8, endokrin, beslenme ve metabolizmayla ilgili hastalıklar yüzde 5,6 , dışsal yaralanma nedenleri ve zehirlenmeler yüzde 5,5 ile sinir sistemi ve duyu organları hastalıkları yüzde 4,1 oldu.
 
Ölüme neden olan hastalıklar cinsiyet bazında incelendiğinde; dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklı ölümlerin en çok kadınlarda, iyi huylu ve kötü huylu tümörlerden kaynaklı ölümlerin ise erkeklerde görüldüğü tespit edildi. Ölüm nedenleri yaş grupları itibariyle incelendiğinde; dolaşım sistemi hastalıklarının en fazla 75-84 yaş grubunda görüldüğü, iyi huylu ve kötü huylu tümörlerin ise en fazla 65-74 yaş grubunda görüldüğü kaydedildi. Ölüm nedenleri şehirlere göre incelendiğinde ise; dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklı ölümlerin oranının en yüksek olduğu ilk beş il sırasıyla Kırklareli, Yozgat, Uşak, Bolu ve Denizli. Ayrıca, iyi huylu ve kötü huylu tümörler nedeniyle gerçekleşen ölümlerin oranının en yüksek olduğu ilk 5 il ise sırasıyla İstanbul, Kocaeli, İzmir, Rize ve Tekirdağ olarak belirlendi.
 
Bursa’ da ölüm nedeni sırasıyla, yüzde 43,5 ile dolaşım sistemi hastalıkları, yüzde 22,8 ile iyi huylu ve kötü huylu tümörler (malign ve benign neoplazmlar), yüzde 8,6 ile solunum sistemi hastalıkları, yüzde 5,1 ile endokrin (iç salgı bezi, beslenme ve metabolizmayla ilgili hastalıklar), yüzde 4,5 ile dışsal yaralanma nedenleri ve zehirlenmeler, yüzde 4,5 ile sinir sistemi ve duyu organları hastalıkları ve yüzde 10,9 ile diğer nedenlerden kaynaklandı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@