banner555

Türkiye şehitlerini uğurluyor

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde PKK'lıların karayoluna tuzakladıkları patlayıcıyı askeri midibüsün geçişi sırasında uzaktan kumandayla patlatması sonucu şehit olan 6 askerin cenazeleri, Diyarbakır Asker Hastanesi'nde düzenlenen törenle memleketlerine uğurla

Gündem 19.02.2016, 16:30
Türkiye şehitlerini uğurluyor
Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde PKK'lıların karayoluna tuzakladıkları patlayıcıyı askeri midibüsün geçişi sırasında uzaktan kumandayla patlatması sonucu şehit olan 6 askerin cenazeleri, Diyarbakır Asker Hastanesi'nde düzenlenen törenle memleketlerine uğurlandı.
 
Törende şehit Astsubay Halit Zilani Çelik'in annesi Mesude Çelik, "Komutanım, yiğidim" diyerek oğlunun tabutuna kapanırken, şehit er Fatih Yeniay'ın annesi Fatma Yeniay ise Arapça ağıt yaktı.
 
Diyarbakır'ın Lice İlçesi Ali Bardak Köyü yakınlarında teröristler karayolu üzerinde tuzakladıkları patlayıcıyı, dün askeri zırhlı midibüsün geçişi sırasında uzaktan kumanda infilak ettirmesi sonucu 1'i astsubay, 5'i er olmak üzere 6 asker şehit oldu. Saldırıda şehit olan Jandarma Astsubay Halit Zilani Çelik ile jandarma erler Mustafa Nerkis, Kadir Görgülü, Fatih Yeniay, Recep Bodur ve Mustafa Bilgili için Diyarbakır Asker Hastanesi'nde uğurlama töreni düzenlendi.
 
Törene 2'nci Ordu Komutanı Adem Huduti, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, askeri ve mülki, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile şehit Astsubay Halit Zilani Çelik'in annesi Mesude, eşi Suna, çocukları Murat ile Mesude; jandarma er Fatih Yeniay'ın annesi Fatma ve babası Mehmet Zeki Yeniay katıldı. Şehitlerin cenazelerinin ambulanslardan alınarak katafalka konulması ve bir dakikalık saygı duruşundan sonra başlayan törende şehitlerin öz geçmişleri okundu.
 
İNANÇ VE KARARLILIĞIMIZ SÜRECEK
 
Diyarbakır 7'nci Kolordu Komutanlığı’ndan Yüzbaşı Mehmet Halef Çelikkolu, birlik adına yaptığı konuşmada, son dönemde bölücü terör örgütünün ülkemizin huzur ve güven ortamını bozmaya yönelik eylemlerde bulunduğunu belirterek, bu eylemleri gerçekleştirirken de yöntem değişikliğine gittiğini söyledi. Yüzbaşı Çelikkollu, "Hukuku, temel hak ve özgürlükleri, eşitliği ve demokrasiyi dilinden düşürmeyen, ancak devletin sunduğu haklardan faydalanarak insanlığa, hukuka, demokrasi ve özgürlüğe tamamen aykırı olan tutum içerisine girenler, alçakça cinayet işleyenler şunu asla unutmasınlar. Türk Silahlı Kuvvetleri olarak, bölücü terör örgütü mensuplarının amaçlarına ulaşmasını engellemek ve kanun hakimiyetini sağlamak maksadıyla görevimize inanç ve kararlılıkla devam edeceğiz"dedi.
 
KOMUTANIM YİĞİDİM
 
Törende şehit Astsubay Halit Zilani Çelik'in annesi Mesude, eşi Suna, çocukları Murat ile Mesude, jandarma er Fatih Yeniay'ın annesi Fatma ve Babası Mehmet Zeki Yeniay sürekli gözyaşı döktü. Sağlık görevlileri şehit astsubayın eşi Suna ve çocukları Murat ile Mesude Çelik'i teselli etmeye çalıştı. Anne Mesude Çelik, şehit oğlunun fotoğrafını öperek, "Komutanım, yiğidim, ananı bırakıp nereye gittin" diyerek gözyaşı döktü. Jandarma er Fatih Yeniay'ın annesi Fatma Yeniay ise, Arapça, "Canlarım, kuzularım, aslanlarım" diyerek ağıt yaktı, sık sık dua etti.
 
Şehitlere toplu halde dua edilmesinden sonra yine anne Mesude Çelik, "Komutanım, yiğidim" diyerek tabuta koştu, onu Astsubay Halit Zilani Çelik'in eşi Suna, çocukları Murat ve Mesude izledi. Tabuta kapanan Halit Ziya Çelik'in annesi, eşi ve çocukları sürekli ağladı. Bu sırada baygınlık geçirerek yere düşen Suna Çelik'e sağlık görevlileri müdahale ederek hastaneye götürdü.
 
Törenden sonra Jandarma Astsubay Halit Zilani Çelik İzmir'e, Jandarma erlerden Mustafa Nerkis Kütahya'ya, Kadir Görgülü ile Fatih Yeniay Adana'ya; Recep Bodur ile Mustafa Bilgili memleketi Amasya'ya gönderildi.
 
POLATLI ŞEHİDİNİ BAĞRINA BASTI
 
ANKARA'daki bombalı terör saldırısı sonucu şehit olan Kıdemli Astsubay Cüneyt Sertel, memleketi Ankara'nın Polatlı ilçesinde toprağa verildi. Şehit Cüneyt Sertel'in Merkez Çarşı Camii'nde tören düzenlendi. Cuma namazının ardından kılınan cenaze namazına yaklaşık 10 bin vatandaş katıldı.
 
Gözyaşlarının sel olup aktığı törene şehitKıdemli Astsubay Cüneyt Sertel'in görev arkadaşları, askeri erkan, AK Parti Ankara Milletvekili Fatih Şahin, CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak ile binlerce vatandaş katıldı. Şehidin naşı, Cuma namazına 20 dakika kala cami önüne getirildi. Bu sırada annesi Hatice Sertel, eşi Serap Sertel ve çocukları Zeynep ile Ceren gözyaşlarını tutamadı. Tabuta sarılan şehidin ailesini görenler de gözyaşlarına boğuldular.
 
Cenaze namazından önce kısa bir konuşma yapan imamın, "şehide hakkınızı helal edin' diye anons yaptı. Binlerce vatandaş 'helal olsun' şeklindeki cevabı yeri göğü inletti. Cenaze namazı kılındıktan sonra şehitin naşı askeri manganın omuzlarında top arabasına konuldu. Şehir merkezini dolduran binlerce Polatlılı şehidi sloganlar ve dualarla uğurladılar. 500 metre kadar askeri bando eşliğinde devam eden kortej boyunca Türk bayrağı açan vatandaşlar 'Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez', 'Şehidim bize hakkını helal etö', 'Kana kan intikam' sloganları atıldı. 
 
Şehit Kıdemli Astsubay'ın naşı daha sonra top arabasından alınarak cenaze aracına konuldu. Buradan Polatlı Şehitliğine götürülen şehit Astsubay, dualar eşliğinde toprağa verildi. Şehit için saygı atışı yapıldı. 
 
DEVAMI 2. SAYFADA
[PAGE]
ANKARA'DAKİ BOMBALI SALDIRIDA ŞEHİT OLAN AYŞEGÜL, KAYSERİ'DE TOPRAĞA VERİLDİ
 
Aankara'da bombalı saldırıda yaşamını yitiren 28 kişiden Hava Kuvvetleri Komutanlığı sivil memuru Ayşegül Pürnek, bugün memleketi Kayseri'de toprağa verildi. Kayseri'nin ilk kadın şehidi olan Ayşegül Pürnek'en ay- yıldızlı bayrağa sarılı tabutuna duvağı konuldu.
 
Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda 5 yıldır görev yapan Ayşegül Pürnek'in cenazesi, sabah saatlerinde Askeri Hastane morgundan alındı. Helallik alınması için cenaze aracıyla annesi Gülay Pürnek'in Melikgazi Mahallesi Kızılırmak Caddesi Gelincik Sitesi'ndeki evinin önüne getirilen Ayşegül Pürnek'in cenazesini, burada babası Fuat, annesi Gülay, ağabeyi Enver Pürnek ve yakınları karşıladı. Anne Gülay Pürnek kadın asker ve polis görevlilerin yardımıyla ayakta güçlükle dururken, cenaze aracının yanında bir askerin taşıdığı fotoğraftan gözlerini ayıramadı. Bitkin haldeki baba Fuat Pürnek'e da iki yakını yardımcı oldu.
 
Helallik alınmasından sonra Ayşegül Pürnek'in cenazesi, namazın kılınacağı Kalemkırdı Camisi'ne getirildi. Evin önünden cenaze aracı ayrılırken anne Gülay Pürnek, gözyaşlarına boğuldu ve "Kızım beni bırakıp nereye gidiyorsun. Güzel kızım şimdi toprağa mı girecek. Güzel kızım benim, benim biricik yavrum" diye feryat etti. 
 
Camideki tören sırasında, bekar olan Ayşegül Pürnek'in tabutuna duvağı konuldu. Bu sırada gözyaşı döken anne Gülay Pürnek, "Gelin olamadan şehit oldun. Duvağını takmak nasip olmadı" diye fenalık geçirdi. Kendisini teselli edip, başsağlığı dileyenlere de "Vatan sağ olsun" diyebildi. 
 
Cuma sonrası binlerce kişinin katıldığı cenaze namazının ardından Ayşegül Pürnek'in tabutu top arabasına konuldu. Ayşegül Pürnek, ailesinin isteği üzerine Kartal semtindeki Garnizon Şehitliği'ne götürülerek, toprağa verildi.
 
SALDIRIDA ŞEHİT OLANLARDAN 8'İ KOCATEPE'DEN SON YOLCULUKLARINA UĞURLANDI
 
Ankara'da meydana gelen bombalı terör saldırısında şehit olanlardan 8'i Kocatepe Camisinde son yolculuklarına törenle uğurlandı.
Ankara'da önceki gün gerçekleşen bombalı saldırıda yaşamını yitiren 28 kişiden sivil memurlar Mustafa Haliloğlu, Figen Gündüz, Meryem Yılmaztürk, Güner Altınok, Fatma Berna Atmaca ve Sedat Durgun ile astsubaylar İbrahim Baran ve Ertan Akgül'ün Türk bayrağına sarılı naaşları GATA’da düzenlenen törenin ardından Kocatepe Camisine getirildi. Şehit olan sivil kadın askeri personellerin naaşlarının önüne baş örtüsü konulduğu görülürken, Kocatepe Camisi'ne en önde askerlerin omuzlarında getirildiler. Törene, şehit aileleri ve yakınları, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Mehmet Şimşek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz katıldı.
 
Cuma namazının ardından her bir şehit için ayrı cenaze namazı kılındı. Şehitler askeri cenaze araçlarıyla uğurlanırken, şehit yakınlarından birinin kızı 'Baba, gitme. Babamı götürmeyin' diye gözyaşı dökerek feryat ederken, yine bazı şehit yakınları, 'Aşkım cennet bahçelerinde dolaş, sen merak etme', 'Yavrum, kuzum, aslanım, yiğidim', 'Aşkım gözün arkada kalmasın' ve 'Anan sana kurban olsun', diyerek gözyaşı döktü.
 
Geniş güvenlik tedbirlerinin alındığı törende, Başbakan Davutoğlu ve diğer törene katılanlar şehit ailelerine taziyelerini iletti.
 
DEVAMI 3. SAYFADA
[PAGE]
ŞEHİT ERE İKİZİNDEN GÖZYAŞI
 
Diyarbakır'da şehit düşen 6 askerden 21 yaşındaki jandarma er Mustafa Bilgili'nin cenazesi baba evine getirildi. Şehidin yakınları gözyaşlarına boğuldu. Kendisi bir yıl önce evlendiği için ikiz kardeşi askere giden Ramazan Bilgili ise gözyaşlarına boğuldu. İkiz kardeşinin tabutuna sarılıp gözyaşları içerisinde ağıt yaktı.
 
Diyarbakır-Lice karayolunda dün PKK'lı teröristlerin yola döşediği mayını patlatması sonucu şehit düşen 6 askerden jandarma er Mustafa Bilgili'nin cenazesi askeri uçakla Amasya’nın Merzifon İlçesi’ndeki askeri havaalanına getirildi. Buradan konvoy eşliğinde Suluova İlçesi Yenidoğan Mahallesi'ndeki baba evine getirildi.
 
Kazancı Köyü'nde imam olarak görev yapan baba 51 yaşındaki Recep Bilgili ve ev kadını anne 48 yaşındaki Nilgün Bilgili ile şehidin ikiz kardeşi ve 3 ablası gözyaşlarına boğuldu. Şehidin bir yıl önce evlendiği için askere gitmediği belirtilen ikizi Ramazan Bilgili gözyaşlarına boğulurken, yakınları helallik alınmak istenmesi sırasında fenalık geçirdi. Şehidin ikiz kardeşi Ramazan Bilgili, tabuta sarılarak gözyaşı döktü. 
 
Öte yandan şehidin bedensel engelli ablası Tuğba Bilgili de kardeşinin tabutunun başında gözyaşı döktü. 7 aylık asker olan Jandarma Er Mustafa Bilgili’nin tabutu açılarak yüzü yakınlarına gösterildi. Daha sonra Kuran-ı Kerim okunup helallik alındı. Ardından şehidin tabutu cenaze aracına konularak törenin yapılacağı ilçe merkezindeki Hacı Mustafa Camisi'ne götürüldü.
 
ADANA'DA ŞEHİTLER TOPRAĞA VERİLDİ
 
Diyarbakır'ın lice İlçesi'nde şehit düşen 6 askerden jandarma erler Fatih Yeniay ile Kadir Görgülü'nün cenazeleri Adana'da son kez baba evlerine götürüldü. Merkez Seyhan İlçesi Anadolu Mahallesi'ndeki evine getirilen Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesi nüfusuna kayıtlı olan Kadir Görgülü'nün cenazesini gören yakınları gözyaşlarına boğulurken, baba Süleyman Görgülü fenalık geçirdi.
 
Mardin'in Midyat İlçesi nüfusuna kayıtlı olan Fatih Yeniay'ın cenazesinin Bey Mahallesi'ne getirilişi sırasında polis zırhlı araçlarla geniş güvenlik önlemi aldı. Çevik Kuvvet ekiplerinin de önlem aldığı sokakta cenaze aracının kapısı açıldı ve yakınları tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Sokakta toplanan gruplarda da 'Şehitler ölmez vatan bölünmez' sloganları attı. 
 
Evlerinde bir süre bekletilen cenazeler ardından Sabancı Merkezi Camii'ne getirildi. Burada düzenlenen törene Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Adana Valisi Mustafa Büyük, milletvekilleri, 6'ıncı Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Osman Erbaş, askeri yetkililer, aileleri ile yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Ayrı ayrı kılınan cenaze namazının ardından şehitler, götürüldüğü Asri Mezarlıktaki Şehitlikte gözyaşlarıyla toprağa verildi.
 
YAVRUM SENİ BÖYLE Mİ GÖNDERDİM?
 
Ankara'daki patlamada şehit olan er Ali Öztaş'ın cenazesi ise son kez merkez Çukurova İlçesi Belediyeevleri Mahallesi'ndeki baba evine getirildi. Öztaş'ın yakınları gözyaşlarına boğulurken, adı öğrenilemeyen teyzesi cenaze aracına binip yeğeninin tabutuna sarılıp gözyaşına boğuldu. Anne Miyeser Öztaş, "Yavrum seni böyle mi gönderdim? Ben beni sapasağlam göndermiştim oğlum" diye ağıt yaktı. Cenaze, daha sonra Sabancı Merkez Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından götürüldüğü Kabasakal Mezarlığı'nda toprağa verildi.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
Celil Cenk 5 yıl önce
İşte yüzde 49,5 un istikrarı.. Ne bir istifa,ne sorumluluk alma,varsa yoksa CHP zihniyeti lafı ve başkanlık sistemi. Sadece şikayet ediyorlar,sanırsınız ki ülkeyi MHP idare ediyor,ak zihniyette yanlışlara şikayet ediyor. Şam'da cuma namazı kılıcam diye yola çıkanlar,o bölgede kime silah ve yardım ettiyse,şimdi hepsi başımızın beladı,açılım diye diye Güneydoğu'yu teröre bırakan,operasyonları yasaklayan,ve herşey Başkan olursa düzelecek havası yaratıp,insanlarla alay eden kişi ve yandaşlarıdır bu tabutların sorumlusu. İnşallah maşallah diyen kapitalistler sardı memleketi,hem mağdurlar hep haklı. Çıkarı bitmedi avantacıların,kimse ne doğruyu yazıyor,ne yanlışı eleştiriyor. Düşman gelip işgal etse bu kadar tahrip edemezdi bu milleti.
Turgay ŞAHİN 5 yıl önce
Sudi kralı öldüğünde bu ülkede üç gün ulusal yas ilan eden devlet erkanı şimdi nerede
25°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@