kebir reklamı

Türk uçağına kaçırma girişimi!

Kharkov/İstanbul seferini yapan Pegasus Havayolları’na ait uçak, 2 F numaralı koltukta oturan Ukrayna asıllı bir kişi tarafından kaçırılmak istendi. Üzerinde bomba olduğunu söyleyen Ukrayna asıllı hava korsanı, uçağı Rusya'da Kış Olimpiyatları'nın yapıldı

Türk uçağına kaçırma girişimi!

banner197

Kharkov/İstanbul seferini yapan Pegasus Havayolları’na ait uçak, 2 F numaralı koltukta oturan Ukrayna asıllı bir kişi tarafından kaçırılmak istendi. 

Üzerinde bomba olduğunu söyleyen Ukrayna asıllı hava korsanı, uçağı Rusya'da Kış Olimpiyatları'nın yapıldığı Soçi şehrine indirmek istedi. Ancak hava korsanı kokpite giremeyince pilotlar "Soçi'ye gidiyoruz" diyerek uçağı Sabiha Gökçen Havalimanı'na indirdi.

VALİ MUTLU: OPERASYON TAMAMLANMIŞTIR

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, yolcuların uçaktan boşaltılmasının ardından korsanın etkisiz hale getirdiğini belirterek, “Şuanda hava korsanı emniyetimizin gözetimindedir. Operasyon tamamlanmıştır” dedi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, kaçırılma girişiminde bulunulan uçakla ilgili Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, “Saat 18.00 itibariyle Sabiha Gökçen Havalimanımıza Pegasus Hava Yollarımıza ait uçak bir hava korsanı tarafından kaçırılmak suretiyle indirildi. Hava korsanı uçağın Soçi’ye indirilmesi talepleri üzerine pilot ve mürettebat gayet başarılı bir uygulamayla uçağın Soçi yerine İstanbul’a inmesini sağladı. Bu ondan itibarin havaalanımıza gelişleri ilgili tüm birimlerimiz süratle bir kriz merkezi oluşturarak olayı takip etmeye başladık. Ve yoğun istihbari bilgi akışını bütün kanalları kullanmak suretiyle uçakta korsanın yalnız olup olmadığı, yanında başka kişilerin olup olmadığını, olmadığını ifade ettiği gibi bir bombayı koyup koymadığı gibi çok detaylı bir çalışma yürüttük. Ve şahısla ilgili de detaylı bilgileri istihbarat birimlerimizle araştırdık ve daha sonra da hava korsanıyla müzakere sürecini başlatarak zaman içerisinde yapacağımız çalışmalarımızı sürdürdük” dedi.

Bu esnada havaalanının geçici olarak trafiğe kapatıldığını belirten Vali Mutlu, “Oluşturulan güvenle yolcuların önce kadın, çocuk ve yaşlıları almayı hedeflediğimizi ve buna kendisinin de yanaştığını gördük. Bu esnada diğer yolcularında da aşağıya inmesini temin ettik. Bu arada yine emniyetimizin özel harekat birimleri uçağın muhtelif yerlerinden uçağa sızarak gerekli tertibatları aldılar. Ve yolcuları boşaltılması sona ermesinden sonra uçakta kalan korsana karşı etkili bir müdahaleyle etkisiz hale getirdiler. Şuanda hava korsanı emniyetimizin gözetimindedir. Operasyon tamamlanmıştır. Bu operasyonumuzun tamamlanmasında emeği geçen bütün birimlerimizi tebrik ediyorum” dedi.

Vali Mutlu, “Olay üzücüydü. Soçi’de barışa hizmet eden olimpiyatların sabote edilmesine yönelik bir takım istihbari bilgiler bir takım kanallar üzerinden bize geliyordu. Ama bunun şehrimizde olması bizleri üzmüştür” dedi.

Vali Mutlu daha sonra gazetecilerin operasyona ilişkin detaylı sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin “Tam olarak ne istiyordu” sorusu üzerine Vali Mutlu, “Bizden istekleri oldu. Özellikle kendi ülkesinden bir takım İstanbul’daki yetkililerle görüşme talepleri oldu. Tüm bunları bizde koordine etmeye çalıştık. Uyruğu Ukraynalı. Uçağı Soçi’ye yönlendirmek istiyordu ve oradaki sportif faaliyetle ilgili bir mesaj vermek niyetinde olduğu anlaşılıyor” şeklinde konuştu.

YOLCU YAKINLARININ KORKULU BEKLEYİŞİ SONA ERDİ

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda kaçırılma girişiminde bulunulan uçaktaki yakınlarını bekleyen vatandaşların endişeli bekleyişleri sona erdi.

Pegasus’un kaçırılma girişiminde bulunan uçağında bulunan yolcuların yakınlarının bekleyişleri sürüyor. Yakınlarını bekleyen yolcular, Vali’nin açıklamasının hemen ardından gelen yolcu bölümündeki bekleyişleri sona erdi. Yolcu yakınları, Telefonla görüştüm. Pasaport işlemlerini halletmiş. Geliyor” dedi.

Oğlunu beklediğini ifade eden İsmail Güncüler, “Uçak havaalanına indikten sonra bizi telefonla aradı. Olayı kendisinden duydum. Zaman zaman durumu ile ilgili bizi arayarak bilgi verdi” şeklinde konuştu.110 yolcu bulunan uçağı kaçırmak isteyen hava korsanı ikna edilerek teslim oldu. Hava korsanını saat 19.35 sıralarında uçağa giren özel tim teslim aldı. Gözaltına alınan hava korsanının sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Güvenlik ekipleri uçakta incelemelerini sürdürüyor. 

Korsanın bagajı bulunamadığı için yolcular tahliye edilemiyor. Uçakta korsanla ilintili olduğu düşünülen yolcularla ilgili araştırma yapılıyor.  Uçağın kaptan pilotu İlyas Karagülle "iyiyiz" mesajı verdi. Kaçırma girişimi nedeniyle Sabiha Gökçen Havaalanı'nda tüm inişler kısa süreli durduruldu.

Balıkesir'deki 191. filoya ait bir F-16 savaş uçağı da ilk kaçırılma sinyalinin ardından Balıkesir'den havalandı.

Pegasus Havayolları'nın dün Ukrayna Karkiv-İstanbul seferini yapacak olan içinde 110 yolcu bulunan 751 sefer sayılı 737-800 tipi uçak, saat 16.25'de havalandı. Türk Hava Sahası'na girdikten hemen sonra 2F numaralı koltukta oturan ve Ukraynalı olduğu öne sürülen bir kişi, 'üzerimde bomba var' diye bağırıp, kokpite girmek istedi. Uçağın Soçi'ye inmesini istedi. Kokpite girmeyi başaramaya hava korsanına Kaptan Pilot İlyas Karagülle, "Tamam Soçi'ye ineceğim" karşılığını verdi. Uçakta karartma yapan Kaptan Pilot, saat 17.30'de ise kaçırılma sinyali verdi.

F-16 HAVALANDI

Uçağın kaçırılma sinyali üzerine Balıkesir 191.Filo'dan bir F16 havalandı. İddiaya göre F16 müdahaleye hazırlanırken, kuleyle irtibata geçen Kaptan Pilot, uçağı saat 18.06'da Sabiha Gökçen Havalimanı'na sorunsuz indirdi.

ÖZEL HAREKAT ÇEVİRDİ

Uçak güvenli park alanına çekilirken havalimanında polis alarma geçti. Sabiha Gökçen Havalimanı'na tüm inişler durdurulurken özel harekat polisleri uçağın çevresini ablukaya aldı.Ayrıca bir kriz masası oluşturuldu.

KAPTAN PİLOT: İYİYİZ MESAJI GÖNDERDİ

Saat 19.20 sıralarında ise Kaptan Pİlot, "İyiyiz" mesajı göndererek uçaktan ilk bilgiyi aktardı.

Uçakta korsanla ilintili olduğu düşünülen yolcularla ilgili araştırma yapılıyor. Uçağın kaptan pilotu İlyas Karagülle "iyiyiz" mesajı verdi. Sabiha Gökçen'e inecek olan uçaklardan 6'sı, güvenlik nedeniyle Atatürk Havalimanı'na, diğer uçaklar ise İzmir ve Bursa'ya yönlendirildi.

UÇUŞ TRAFİĞİ YENİDEN TRAFİĞE AÇILDI

Sabiha Gökçen seferini yapan Pegasus Havayolları'na ait uçakta bulunan bir yolcunun bomba tehdidi nedeniyle Sabiha Gökçen Havalimanı'nda kapanan uçuş trafiği, saat 21.00 itibariyle yeniden açıldı.

'KORSAN ALKOLLÜ' İDDİASI

Ukrayna Güvenlik Servisi yaptığı açıklamada, hava korsanının fazla miktarda alkol kullandığını,  yanında silah ve bomba bulunmadığını belirtti. Öte yandan açıklama yapan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 45 yaşındaki korsanın alkollü olmadığını söyledi.

YOLCULAR "ÖLÜRSÜN" DİYEREK İKNA ETTİ

Kısa süre sonra ise yolcuların hava korsanının 'Operasyon olur, ölürsün' diyerek ikna ettiği öne sürüldü. Bu iddianın hemen ardından ise özel tim uçağa girip, hava korsanını teslim aldı.

Gözaltına alınan hava korsanının sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Güvenlik ekipleri uçakta incelemelerini sürdürüyor.

KAÇIRILMAK İSTENİLEN UÇAĞIN KABİN EKİBİ

Kaptan pilot İlyas Karagülle, Yavuz Çuğun, Didar Tunç, Gizem Arslan, Oğuzhan Aktaş ve Seda Karakaş

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda, Pegasus Havayolları uçağını kaçırma girişimiyle ilgili kriz merkezi oluşturuldu. Alınan bilgiye göre, oluşturulan kriz merkezinde durum değerlendirmesi yapılıyor. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da Sabiha Gökçen Havalimanı'na geldi.

Havalimanına polis ve itfaiye ekiplerinin giriş yaptığı görüldü.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI MÜSTEŞARI HABİP SOLUK KONUŞTU

Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk, "Ukrayna'dan kalkan ve 110 yolcusu bulunan uçakta bulunan Ukrayna asıllı vatandaşın üzerinde bomba olduğunu, uçağın Sabiha Gökçen Havaalanı'na değil de Soçi'ye inmesini istediği ancak kokpit kapısından içeri giremeyince pilotlar uçak içerisindeki gittiği yönünde bilgilerini kapatarak karartmayla uçak sağ selim Sabiha Gökçen Havaalanı'na indi. Emniyet güçlerimiz de gerekli tedbirlerini aldı." dedi.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Ulaştırma Bakanlığı, Karkiv-Sabiha Gökçen arasında sefer yapan ve kaçırılma alarmı verilen Pegasus uçağının Sabiha Gökçen Havalimanı'na indirildiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Ukrayna'nın Karkiv – Sabiha Gökçen seferini yapan Pegasus Havayolları'na ait ve içerisinde 110 yolcu bulunan uçak, yolculardan birinin bomba tehdidinde bulunması nedeniyle tüm tedbirler alınarak emniyetli bir şekilde Sabiha Gökçen Havalimanı'na indirilmiştir. Park pozisyonuna alınan uçakta güvenlik ekipleri incelemelerini sürdürmektedir. Sabiha Gökçen Mülki İdare Amiri Başkanlığı'nda bir ekip de konuyu tüm detaylarıyla araştırmaktadır." denildi.

SİVİL HAVACILIK: BOMBA TEHDİDİ NEDENİYLE...

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü olayla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "Pegasus Havayollarına ait Kharkiv- Sabiha Gökçen Uçağı havada iken yapılan bomba tehdidi sebebi ile güvenlik altında Sabiha Gökçene inmiştir" denildi.

PEGASUS HAVAYOLLARI: EMNİYET GÜÇLERİ TARAFINDAN ÇALIŞMALAR SÜRMEKTEDİR

Pegasus Havayolları'ndan açıklama yapıldı.  Pegasus Havayolları'na ait resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

"Pegasus Hava Yolları'na ait Boeing 737-800 tipi TC-CCP tescilli, PC751 sefer sayılı yolcu uçağı, 7 Şubat Cuma günü (bugün) Kharkiv-İstanbul tarifeli uçuşunu gerçekleştirirken yapılan bomba ihbarı nedeniyle, saat 18:05'te güvenle İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na inmiştir. Emniyet güçleri tarafından çalışmalar sürmektedir."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.