Türk hacıları bekleyen ''acı sürpriz''

 Kutsal topraklardan aldıkları hurma ve zemzem sularını Türkiye'ye gönderme telaşındaki hacıların, kargo şirketlerinin adını kullanan şebeke tarafından dolandırıldığı iddia edildi. Türkiye'ye dönüş öncesi Mekke ve Medine sokaklarına akın eden hacılar başt

Gündem 03.11.2012, 13:48
Türk hacıları bekleyen ''acı sürpriz''

 

Kutsal topraklardan aldıkları hurma ve zemzem sularını Türkiye'ye gönderme telaşındaki hacıların, kargo şirketlerinin adını kullanan şebeke tarafından dolandırıldığı iddia edildi.
 
Türkiye'ye dönüş öncesi Mekke ve Medine sokaklarına akın eden hacılar başta zemzem ve hurma olmak üzere hediyelik eşya almak üzere alışveriş merkezlerinin yolunu tuttu. 
 
Satın aldıkları eşyaları özenle paketlettiren hacılar, daha evlerine ulaşmadan özellikle zemzem ve hurmaların adreslerine ulaşmasını arzu ederken kimi zaman da hoş olmayan sürprizlerle karşılaşabiliyor. 
 
Mekke ve Medine'de Türk hacıların kaldığı otellerin önlerini mesken tutan kimi dolandırıcıların tanınmış kargo şirketlerinin adını kullanarak binlerce kişiyi dolandırdığı ortaya çıkarken, kimilerinin de müşterilerine mahcup olmamak için akıl almaz yöntemlere başvurduğu iddia edildi.
 
Geçmiş yıllarda taşıma ücretini peşin ödeyerek kargoya verdikleri hurmaların adreslerine ulaşmaması üzerine hukuk mücadelesi başlatan bazı hacılar, yetkili makamlara başvurularının sonucu ellerindeki makbuzların geçerliliği olmadığını öğrenirken, kimileri de kargoya teslim ettikleri zemzem bidonlarından kuyu suyu içmek zorunda kaldı.
 
Acı gerçekle Türkiye'ye dönünce yüzleştiler
 
İddialara göre, Mekke ve Medine'de Türk hacıların kaldığı otellerin önüne masa ve sandalye koyarak ''mobil ofis'' açan dolandırıcılar, Türkiye'deki tanınmış kargo firmalarının reklam afişlerini de yanlarına aldı.
 
Böylece hacıların güvenini kazanan dolandırıcılar, parasını peşin olarak aldıkları eşyalar karşılığı bir makbuz verirken, bir süre sonra araçlarına yükledikleri tonlarca hurma ve zemzemle ortadan kayboldu.
 
Zemzem bidonlarına ''kuyu suyu'' dolduruluyor
 
İddialara göre, Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra boş zemzem bidonlarına ''kuyu suyu'' dolduran kargo çalışanları, teslimatı gerçekleştirdikten sonra gerçek ortaya çıkmadan ortadan kayboluyor.
 
Dolandırıldıklarını anlamayan hacılar ise ziyaretlerine gelen misafirlerine kutsal toprakların şifalı suyu yerine kuyu suyu ikram etmiş oluyor. 
 
Kutsal topraklarda önceki yıllarda yaşanan dolandırıcılık olayları sonrası Diyanet İşleri Başkanlığı da kargo işine el attı.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@