banner491

Türk hacı adaylarına Irak'ta kötü muamele

 Hac farizasını yerine getirmek için Suudi Arabistan'a giden ancak Irak vizesi almadıkları gerekçesiyle alıkonulup Türkiye'ye geri gönderilen binlerce Türk vatandaşı geceyi Zaho'da benzin istasyonları ile camilerde geçirdi. Bağdat Hükümeti'ne bağlı askerl

Türk hacı adaylarına Irak'ta kötü muamele

 

Hac farizasını yerine getirmek için Suudi Arabistan'a giden ancak Irak vizesi almadıkları gerekçesiyle alıkonulup Türkiye'ye geri gönderilen binlerce Türk vatandaşı geceyi Zaho'da benzin istasyonları ile camilerde geçirdi. Bağdat Hükümeti'ne bağlı askerler tarafından Suudi Arabistan sınırından geri çevrildiklerini belirten vatandaşlar gördükleri kötü muameleye isyan ettiler.
 
TÜRK HACI ADAYLARI PETROL İSTASYONLARINDA BEKLİYOR
 
Hac farizasını yerine getirmek ve Türk hacılarının kurbanlarını kesmek amacıyla Suudi Arabistan'a karayolu ile gitmek isteyen ancak Irak Bağdat Hükümeti tarafından “Bağdat vizesi” almadıkları gerekçesiyle geri çevrilen binlerce Türk vatandaşı geceyi Zaho sınır kapısında geçirdi. Vatandaşları taşıyan yüzlerce otobüs Zaho'da petrol istasyonlarında bekliyor.
 
KÖTÜ MUAMELEYE MARUZ KALIYORLAR
 
Türkiye'nin Kuzey Irak sınır kapısı Habur'dan giriş yapan konv oyun bir kısmının Kerkük'ten hemen sonra, bir kısmının Bağdat'ı geçtikten sonra, bir kısmının da Suudi Arabistan sınırında pasaport kontrolü nedeniyle durdurulduğunu belirten otobüs şoförleri kötü muameleye maruz kaldıklarını ifade ettiler.
 
BİZE TERÖRİST MUAMELESİ YAPTILAR
 
Bağdat Hükümeti'nin kontrolünde olan bölgenin dışına çıkartılıncaya kadar saatlerce otobüslerde bekletildiklerini, yemek yeme ve diğer insani ihtiyaçlarını gidermelerine izin verilmediğini belirten vatandaşlar, askerlerin korkutmak amacıyla “Burada insan kesiyorlar, teröristler var” diyerek havaya ve ayaklarının dibine ateş ettiklerini iddia etti. Hac'daki Türk vatandaşlarının kargolarını almak için giden şoför “Bize terörist muamelesi yaptılar. Köpeklerle otobüsün içine giriyorlardı” dedi.
 
KERKÜK'ÜN GİRİŞİNDE BİZİ BEKLETTİLER
 
Şoför Necati Oruç; “Bağdat'ı yüz kilometre geçinceye kadar hiçbir şey yoktu. Oraya kadar gittik hiç vize soran olmadı. Tam da Suudi Arabistan'a geçiş yapacağımız sırada bizi durdurarak askeri toplama kampına götürdüler. Geri dönerken otobüsün kayışı attı, mecburen durup tamir etmek istedik ama hemen silah sıktılar. Biz de mecburen arızalı bir şekilde yola devam ettik. Dün gece bir tesiste bizi durdurdular. Herkes aç idi. Yemek için sofraya oturduk ama yemek yememize izin vermeden zorla yola çıkarttılar” dedi.
 
NEDEN GİRİŞ KAPISINDA ÇEVİRMEDİLER
 
Şoför Şerafettin Karadavut, “Kerbela yakınlarından bizi geri çevirdiler. Askeri bir bölgede bizi topladılar. Bizi şaşırtan şey, zorumuza giden şey Irak'ın sonuna kadar gidip oradan geri çevirmeleri. Eğer bizi geri çevireceklerse neden hemen giriş kapısında bunu yapmadılar. Tam sınıra yakın bir yerde bizi durdurup sabaha kadar bekletip geri çevirdiler” diye konuştu.
 
BAĞDAT'TAN OLUMLU BİR SONUÇ ALINAMADI
 
Suudi Arabistan'a geçmelerine izin verilmeyen vatandaşlar, Zaho'da sığındıkları benzin istasyonu ile çevredeki camilerde geceyi geçirdiler. Vatandaşlar, sorunlarının çözümü için firma yetkililerinin Bağdat'tan vize almak için girişimde bulunduklarını ancak henüz olumlu bir sonuç elde edemediklerini belirttiler.

 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner441