vardallar

Tüpraş petrolü kesti!

Hafta başında Arap Birliği’nin Suriye’ye yönelik ekonomik yaptırımları devreye alacağını açıklamasının ardından Türkiye’nin konuyla ilgili atacağı adımlar merak edilirken, Tüpraş’ın kasım başında daha sessiz sedasız adım attığı öğrenildi. Suriye’nin devle

Gündem 30.11.2011, 14:40
Tüpraş petrolü kesti!

Hafta başında Arap Birliği’nin Suriye’ye yönelik ekonomik yaptırımları devreye alacağını açıklamasının ardından Türkiye’nin konuyla ilgili atacağı adımlar merak edilirken, Tüpraş’ın kasım başında daha sessiz sedasız adım attığı öğrenildi.

Suriye’nin devlet petrol şirketi SYTROL ile 1995 yılından bu yana yıllık bazda yapılan kontratlarla ham petrol alımı gerçekleştiren TÜPRAŞ’ın bu ülkedeki karışıklıkları bahane ederek kasım başında ham petrol alım anlaşmasına son verdi. 

TÜPRAŞ Genel Müdürü Yavuz Erkut, “Varolan ham petrol alım kontratını tamamladıktan sonra yenisini yapmamaya karar verdik. Bunda asıl gerekçemiz aldığımız ve sattığımız malın ticari

bazda değerini sağlıklı olarak karşı tarafa iletememek adına duyduğumuz kaygı idi” ifadelerini kullandı.

Edinilen bilgiye göre TÜPRAŞ’ın toplam ham petrol ithalatında Suriye’nin SYTROL şirketinden aldığı petrolün payı yüzde 1.5 seviyesinde bulunuyor.

Enerji sektörü çevreleri, Suriye’den ham petrol alımını yeni bir anlaşma yapmayarak durduran TÜPRAŞ’ın buradan eksilen pazarı diğer pazarlardan rahatlıkla kapatabileceği görüşünde birleşiyor.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@