alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

TSK'dan habere yalanlama

Genelkurmay Başkanlığı, muvazzaf ve emekli astsubayların özlük hakları ilişkin bazı basın ve yayın organlarında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklamada, dünyanın diğer orduları

Gündem 04.05.2012, 13:04
TSK'dan habere yalanlama

Genelkurmay Başkanlığı, muvazzaf ve emekli astsubayların özlük hakları ilişkin bazı basın ve yayın organlarında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

 

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklamada, dünyanın diğer ordularında olduğu gibi Türk Silahlı Kuvvetleri'nde de statü, görev ve sorumlulukların mevzuat ile belirlendiği, personelin hiyerarşik bir emir komuta yapısı içerisinde görev yaptığı vurgulandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin büyük bir kurum olduğu vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

''Türk Silahlı Kuvvetleri, büyük bir kurumdur. Statü hukukuna dayalı görev bölümü; subay, astsubay, sivil memur, uzman jandarma, uzman erbaş, sözleşmeli er, erbaş ve er şeklinde oluşturulmuş, buna uygun olarak sorumluluk ve yetkiler paylaştırılmıştır. Bu statülerden birine talep, aranan kriterlere bağlı olarak kişilerin kendi tercihidir. Benzer yapılar resmi veya özel diğer kurum ve kuruluşlarda da mevcuttur. Bu açıdan birbiri ile kıyaslanamayacak statü, görev ve sorumlulukları nedeniyle personelin sahip olduğu bazı hak ve yetkilerin eşitsizlik veya adaletsizlik olarak nitelendirilmesi asker ve sivil kurum ve kuruluşların doğasına aykırıdır.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin özlük haklarına yönelik iyileştirmeler; yüce devletimizin sağladığı imkanlar, ülkemizin şartları ve askerlik mesleğinin kuralları dikkate alınarak, bir sistem bütünlüğü içinde incelenmekte; Genelkurmay Başkanlığı yetkisindeki düzenlemeler hayata geçirilmekte, diğer konular ilgili makamlara teklif edilmektedir.''

''Muvazzaf personeli tahrik etmeye yönelik girişimler esefle izleniyor''

Açıklamada, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği üyelerinin bazı medya organlarında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin çok önemli bir gücünü teşkil eden astsubaylar hakkında gerçeklere dayanmayan açıklamalar yaparak, kamuoyunu yanlış bilgilendirdiği ve derneğin kuruluş amaç ve çalışma alanının tamamen dışında, muvazzaf personeli tahrik etmeye yönelik girişimlerde bulunduğunun esefle izlendiği belirtildi.

Astsubayların özlük hakları, eğitim olanakları, sosyal hakları ve sahip oldukları yetkiler konusunda bugüne kadar yapılan çalışmalar da şöyle sıralandı:

''Terörle mücadelede aynı görevi yapan personele ödenen tazminatlar, statü ayrımı yapılmadan eşit miktarda artırılmıştır. Mahrumiyet bölgeleri ile patlayıcı madde imhası gibi riskli ve özellikli görevlerde çalışan personele, statü ayrımı yapılmaksızın tazminat verilmiştir. Subaylara benzer esaslarla yüksek lisans kıdemi alma hakkı verilmiştir.

Yurt dışı daimi ve geçici görev kadroları ile yurt içi ve yurt dışı lisan kurslarının kontenjanı artırılmıştır (Yurt dışı sürekli görev kontenjanı 57'den 111'e çıkarılmıştır). Sicil verme yetkileri artırılmıştır. Subaylara verilen üst düzey karargah eğitimine benzer şekilde, yılda 128 astsubayımıza Üst Karargah Hizmetleri Eğitimi ve bu eğitimi bitirenlere bir yıl kıdem verilmeye başlanmıştır.

 Astsubaylıktan subaylığa geçişte yüzde 15 olan kontenjan, 2012 yılından itibaren yüzde 25'e çıkarılmıştır. Astsubayların 1'nci derecenin 4'üncü kademesine kadar yükselmesinin sağlanması, yarbay ve daha üst rütbeli subaylara verilen görev tazminatının, birinci dereceye yükselmiş görevdeki ve emekli astsubaylara da verilebilmesi (Aylık yaklaşık 385 TL), halen MİT ve Emniyet Hizmetleri sınıfından emekli olan personele verilen 100 TL ilave ödemenin emekli astsubaylara da verilmesi, mecburi hizmet süresinin 15 yıldan 10 yıla düşürülmesi, astsubaylara verilebilenler de dahil olmak üzere tüm oda ve göz hapsi cezalarının kaldırılması, sicil veren astsubayların maiyetindeki personele disiplin cezası verebilmesi.''

Açıklamada, ''Türk Silahlı Kuvvetleri, birbirlerine gönül bağıyla kenetlenmiş fedakar ve kahraman mensuplarının moral ve motivasyonunu en üst düzeyde tutmak maksadıyla, devletimizin sağladığı imkanları kullanmak suretiyle, ihtiyaç duyulan ve yetkisi dahilindeki düzenlemeleri titizlikle yapmaya devam edecektir'' denildi.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@