Trabzon’un meşhurları Antalya'da!

"Sizin Oraların Nesi Meşhur?" sloganıyla yola çıkılan, Yöresel Ürünler (YÖREX) fuarında Trabzon’un meşhur ürünleri sergileniyor. 150 bin ziyaretçi hedeflenen fuarda Trabzon standında TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu ziyaret etti. Meşhur Trabzon üretimi

Trabzon’un meşhurları Antalya'da!
"Sizin Oraların Nesi Meşhur?" sloganıyla yola çıkılan, Yöresel Ürünler (YÖREX) fuarında Trabzon’un meşhur ürünleri sergileniyor. 150 bin ziyaretçi hedeflenen fuarda Trabzon standında TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu ziyaret etti. Meşhur Trabzon üretimi silahları inceledi.
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'nin desteği, Antalya Ticaret Borsası'nın organizasyonunda bu yıl 6'ıncısı düzenlenen fuar Anfaş Expo Center'da törenle açıldı. Bu yıl 68 ilden 101 oda ve borsa, 11 Kalkınma Ajansı ile 388 firma ürünlerini ve kültürel değerlerini 158 stantta sergiliyor. Fuarı, bu yıl 150 bin kişinin ziyaret etmesi hedefleniyor. Törene, Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, milletvekilleri ve oda-borsa başkanları, yöneticileri ve firma yetkilileri katıldı.
 
Törende konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu YÖREX'in bir vizyon işi olduğunu, her yıl günden güne daha da büyüdüğünü belirterek "Bu bir Türkiye projesi. Anadolu'nun ruhu, kimliğini, tüm renklerini burada görebilirsiniz. Türkiye'nin dört bir tarafı birlik ve kardeşlik içinde burada yan yana katı sağlamaktadır. Hem ekonomik hem de sosyal bir başarı hikayesi yazıyorsunuz" dedi.
 
2-222.jpg
 
Yörex'in ilk başladığında 40 il ile temsil edildiğini ancak bugün 68 ile ulaşıldığını ifade eden başkan Hisarcıklıoğlu hedeflerinin 81 ile ulaşmak olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu:
 
"Bu topraklar müteşebbis yetiştirir ama destekleyip, motive edecek mekanizmalar eksik. Onların, emeklerini, ürünlerini pazara ulaştırmak lazım. Anadolu coğrafyası aslında büyük bir hazine. Adamların bir tane ürünü var, bizim her ilde, ilçelerde sayısız ürünümüz var. Yöresel ürünlerle birlikte nasıl marka olabileceğini görebilirsiniz. Bakınız elimizden kaçan fırsatlar için söylüyoruz, dünyaya laleyi tanıtan biziz ama dünyaya laleyi marka yapan Hollanda. Hollanda  bir tek laleden yılda 1 milyar Avro kazanıyor. Markalaşmanın ilk adımı coğrafi tescildir. Yalnız sistem biraz daha hızlı çalışmalı."
 
Konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesi protokol üyeleri tarafından kesildi. Daha sonra tek tek stantlar gezilerek yöresel ürünler yerinde incelendi. Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX), 11 Ekim Pazar gününe kadar açık kalacak.
 
HISARCIKLIOĞLU TRABZON STANDINDA
 
TOBB Başkanı M.Rifat Hısarcıklıoğlu Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ile Trabzon Ticaret Borsası’nın ortak standını gezdi. Stantta sergilenen Trabzon üretimi silahlar, Sürmene bıçağı, Trabzon telkârisi ve altın hasırı gibi el sanatı ürünleri yanı sıra Trabzon ekmeği, Akçaabat köftesi gibi ürünlerin dünya standartlarında meşhur ürünler olduğunu dile getirdi. Heyeti TTSO Meclis Başkanı M. Şadan Eren, TTSO Başkan Yardımcısı Erkut Çelebi, Genel Sekreter Hakan Gürhan yanı sıra bölge oda ve borsa başkanları karşıladı.
 
1-654.jpg

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler