alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Trabzonlu Albayın oğlu dinleniyor

Şüpheli şekilde hayatını kaybeden Trabzonlu Albay Çillioğlu'nun oğlu Gökhan Çillioğlu'nu yasa dışı dinleyen ekibe yönelik aramalarda önemli bilgilere ulaşıldı.Düzce İl Jandarma Komutanlığı'nda yapılan aramalarda, polis, bürokrat ve işadamlarını da kapsaya

Gündem 22.04.2012, 10:42
Trabzonlu Albayın oğlu dinleniyor

Şüpheli şekilde hayatını kaybeden Trabzonlu Albay Çillioğlu'nun oğlu Gökhan Çillioğlu'nu yasa dışı dinleyen ekibe yönelik aramalarda önemli bilgilere ulaşıldı.

Düzce İl Jandarma Komutanlığı'nda yapılan aramalarda, polis, bürokrat ve işadamlarını da kapsayan 2011-2012 tarihli yeni fişleme belgelerinin bulunduğu belirtiliyor.Tunceli İl Jandarma Komutanlığı görevini yürütürken şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Albay Kazım Çillioğlu ile ilgili dava ilginç bir boyut kazandı.

Çillioğlu'nun oğlu Gökhan Çillioğlu'nun telefonlarının yasa dışı dinlenmesine ilişkin gözaltına alınan 1'i emekli, 7'si muvazzaf 8 kişi geçtiğimiz günlerde tutuklanmıştı. Aralarında Düzce İl Jandarma Komutanı Turhan Y.'nin de bulunduğu şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda önemli bilgi ve belgelere ulaşıldı. Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nın, Düzce İl Jandarma Komutanlığı'nda yaptırdığı aramada Gökhan Çillioğlu'na yönelik dinleme kayıtları ele geçirildi.

Bunun yanı sıra Düzce'de polis, bürokrat ve işadamlarını da kapsayan 2011 ve 2012 tarihli yeni fişleme belgelerinin de bulunduğu belirtiliyor. Tutuklanan isimlerden Tuğrul Z. ile ilgili de önemli bilgiler ortaya çıktı. Düzce İl Jandarma Komutanlığı'nda teknik büro amiri olarak görev yapan Tuğrul Z.'nin 2008-2010 tarihleri arasında Erzincan 3. Ordu Komutanlığı'nda istihbarat astsubayı olduğu bilgisine ulaşıldı. Tuğrul Z.'nin Erzincan'da görev yaptığı süre zarfında dönemin Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in de yargılandığı Ergenekon davası ekibiyle irtibatlı olduğu öne sürülüyor.

Turhan Y. ile birlikte tutuklanarak cezaevine gönderilen istihbarat astsubaylardan Tuğrul Z. ile ilgili de önemli bilgiler ortaya çıktı. Halen Düzce İl Jandarma Alay Komutanlığı'nda Teknik Büro amiri olarak görev yapan Tuğrul Z.'nin Düzce'ye tayin olmadan önce 2008-2010 tarihleri arasında da Erzincan merkezdeki 3. Ordu Komutanlığı'na bağlı İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde istihbarat astsubayı olduğu bilgisine ulaşıldı. Şüphelinin ayrıca Erzincan'da görev yaptığı süre zarfında halen CHP'de milletvekilliği yapan dönemin Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in de yargılandığı Ergenekon davası ekibiyle irtibatlı olduğu öne sürülüyor.

İstihbaratçı astsubayın, İrtica İle Mücadele Eylem Planı'nın Erzincan'da uygulandığı iddiasıyla başlatılan soruşturmada, düzmece senaryolarla İsmailağa cemaatine yönelik operasyonlardaki jandarma ayağı olduğu iddia ediliyor.

Şüpheliyle ilgili bilgiler, Erzincan iddianamesinde ifade veren gizli tanık 1'in bilgilerinde de yer alıyor. Gizli tanığın iddianameye giren ifadelerinde şu çarpıcı iddialar yer almıştı: "Ben jandarma istihbaratta görevliyim. Erzincan ilinde edindiğim bilgi ve izlenim neticesinde öğrendiğim kadarıyla Erzincan Başsavcısı'nın (İlhan Cihaner) sürekli talimatı olmuş. Erzincan Başsavcısı'nın talimatlarını istihbarat şube müdürü Nedim Binbaşı'ya verdiğini ve onun üzerinden işlemlerini takip ettiğini biliyorum.

Erzincan'da ASAF'ta geçtiğimiz yıl görevli olan ve daha sonra bu görevden alınarak Erzincan'a bağlı Çağlayan Karakolu'nda görevlendirilen Serkan uzman çavuş her iki cemaate yönelik teknik dinlemelere ve operasyonlara bizzat katılmıştır. Serkan Uzman'ın Erzincan'daki illegal olarak yapılan emirler ve toplantılar ile ilgili ayrıntılı bilgisi vardır. Ayrıca, 2008-2009 yılında ASAF'ta Tuğrul Astsubay ve bir uzman çavuş (şu anda Düzce'de görev yapmakta, ismi Volkan olabilir) yine Serkan Uzman gibi olaylara ayrıntısı ile vâkıftırlar. Tuğrul Başçavuş görevden ayrılmadan önceki son gün bana "Cemaatlere yönelik çalışmayı biz başlattık. Ancak sonra bizden çıktı. Bizzat Başsavcı (Cihaner) talimat veriyordu, biz de yapıyorduk."

ERZİNCAN BAĞLANTISI

Düzce İl Jandarma Komutanı Turhan Y., Gökhan Çillioğlu'nu yasa dışı dinlenmesi kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Onunla birlikte tutuklanan isimler arasında yer alan Tuğrul Z. İle ilgili ulaşılan bilgiler ise dikkat çekici. Daha önce Erzincan'da istihbarat subayı olarak görev yapan Tuğrul Z.'nin cemaatlere yönelik düzmece senaryolarda yer aldığı belirtiliyor.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@