banner539

banner526

banner533

banner513

Trabzon'da ilçeler doğalgazla buluşacak!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, şehirde sürdürülen doğalgaz çalışmalarıyla ilgili olarak yüklenici firma yetkileriyle bir araya geldi. Toplantıda ilçelere doğalgaz verilebilmesi için izlenecek olan yol haritası karara bağ

Gündem 22.12.2015, 12:48
Trabzon'da ilçeler doğalgazla buluşacak!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, şehirde sürdürülen doğalgaz çalışmalarıyla ilgili olarak yüklenici firma yetkileriyle bir araya geldi. Toplantıda ilçelere doğalgaz verilebilmesi için izlenecek olan yol haritası karara bağlandı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon’da devam eden doğalgaz çalışmalarıyla ilgili olarak yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı. AKSA Doğalgaz Grup Başkanı Yaşar Arslan, AKSA Doğalgaz Genel Müdürü Alper Konyalı ve Bölge Müdürü Salih Aydın, Trabzon’un Ortahisar ve Of ilçelerinde devam eden doğalgaz çalışmaları, 2016 yılında gerçekleştirilecek çalışmalar, Akçaabat Yomra ve Çukurçayır’a doğalgaz verilmesi için izlenecek yol haritası ve Trabzon’un diğer ilçeleri ile organize sanayi bölgelerinin doğalgazla buluşturulması için yapılması gereken çalışmalar hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulundu.

Firma yetkilileri 2016 sonu itibariyle Trabzon’da özellikle konut alanlarının çok büyük çoğunluğunun doğalgaz ile buluşturulmuş olacağını ifade ederken, doğalgaz ulaştırılan işyeri ve konutların abonelik oranının da yüzde 60’a yükseldiğini ifade ettiler.

p9160485.jpg

Toplantıda Trabzon’un Akçaabat ve Yomra ilçeleri ile Ortahisar ilçesinin Çukurçayır Mahallesi’ne Trabzon şehir merkezine doğalgaz temin eden ana hattan doğalgaz verilmesi için fikir birliğine bağlanırken, bu hattan gaz verilmesi mümkün olmayan Trabzon’un diğer ilçeleri ve organize sanayi bölgelerine doğalgaz getirilebilmesi için Enerji Bakanlığı ile gerekli görüşmelerin ivedilikle gerçekleştirilmesi karara bağlandı.

ARTIK YÜZDE 70’LERİ AŞACAĞIZ

Toplantının ardından doğalgaz çalışmalarıyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon’un doğalgaz donanımıyla ilgili son derece faydalı bir değerlendirme toplantısı yaptıklarını ifade ederken, “2016 yılındaki doğalgazda Trabzon’un merkezinin artık yüzde 70’leri aşmasını bekleyecek bir programı görüşmüş olduk” dedi.

İLÇELERİMİZE GAZ VERECEĞİZ

Trabzon’un ilçelerine doğalgaz ulaştırılması için belirlenen yol haritası hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Gümrükçüoğlu, “Bu vesile ile Trabzon’un merkezinin hemen bitişi olan batıda Akçaabat ve doğuda Yomra’ya doğalgaz ulaştırılmasını planlamaya gayret ettik. Bu ilçelerden öteye Arsin, Araklı ve Sürmene bölgesine Trabzon’a inen doğalgaz hattın bir branşın verilmesini ve yine batı bölgesini değerlendirerek Trabzon’a inen hatta yine Çarşıbaşı, Vakfıkebir Beşikdüzü’ne gaz verilebilmesi için yeni bir branşın yapılmasını, bu hatlar için Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığımızın desteğini, BOTAŞ’ın bu konuda bir yatırım planlamasını, çalışmasını beraberce değerlendirmiş olduk. AKSA grubunun yaptıkları çalışmalardan ötürü tüm Trabzon halkı adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu vesile Trabzon halkına her zaman tekrar ettiğimiz ricamızı iletiyoruz, Lütfen doğalgaz ulaşan yerlerde abone olalım ve doğalgaz kullanalım. Böylece şehrimizi daha temiz tutalım” ifadelerini kullandı.

p9160486x.jpg

ARTIK KIŞ AYLARINDA DA ÇALIŞACAĞIZ

AKSA Doğalgaz Grup Başkanı Yaşar Arslan ise yaptığı değerlendirmede özetle şunları kaydetti: “2015 yılında iki seçim olmasına rağmen Trabzon’da planlanan yatırımlarımızın yüzde 90’dan daha fazlasını gerçekleştirdik. 2016 yılında biz mevcut planlanan yatırımı az yüzde 50 artırarak Trabzon’daki şebekemizi hızla büyütmek istiyoruz. Şu anda yürüttüğümüz çalışmalarla şebeke oranımız yüzde 60’lara yaklaştı. Bunu hızla şehrin büyük bölümünü kapsayacak vaziyete getirmek istiyoruz. 2016 yılında yoğun bir talep söz konusu söz konusu, bizde bu talebi karşılayacağız ve hava kirliliğini çözümlemeye çalışacağız. Biz bu yıl kış döneminden itibaren çalışmalara başlayacağız. Şu anda çalışan ekiplerimiz kış döneminde de hava şartları müsaade ettiği sürece belediye ekipleriyle koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürecek. İnşallah 2016 yılında planladığımız yatırımların yüzde 50 üzerine çıkacağız.

DOĞALGAZ TEMİZ, KONFORLU VE EN UCUZ YAKITTIR

Trabzon’un doğal koşulları nedeniyle diğer kentlere nazaran üçte bir hızla ilerleyebiliyor ekiplerimiz. Önümüzdeki süreçlerde 12 ayın en az 10 ayını çalışmak istiyoruz. Bunun için yeni bir program yapıyoruz. Doğalgaz gelen yerlerde vatandaşlarımızın doğalgaza geçme konusunda hızla hareket etmeleri çok önemli. Doğalgaz temiz ve kentlerde kullanılabilecek konforlu en ucuz yakıttır.”

p9160514.jpg

 

Yorumlar (5)
Cenk 5 yıl önce
gene iç bölgelerdeki ilçelerin esamasi okunmuyor, niye böyle, neden sahilde yaşayanlar hizmetin en kalitelisini alır da iç kesimler alamaz, onlar allahın kulu değil mi, bir kez de bir hizme bu fakir ilçelerimizden başlasa şaşmayız, hep ikinci sınıf muamelesi görülüyor
ibrahim halil 5 yıl önce
Aloo Hacıı. önce şehrin merkezini hallet, Erdoğdu köseoğlu caddesi hala doğalgaza geçemedi, haberin varmı acaba..
H.Kakışım 5 yıl önce
Yalan milleti kandırıyorkar.bahçecik vadi TOKİ'lerinin dairelerde doğalgaz tesisatı yapılmış ,ana boruda sitelerin önünden geçtiği halde üç sene oldu hala bir çalışma yok
sungur aslan 5 yıl önce
daha geçenlerde aradım sordum. bana dedikleri hayri gürden öteye lisansımız yok. istesekte gaz veremeyiz. daha buraların ihalesi yapılacak. sonra planlamaya girecek daha sonra yapım işi olacak. daha şehrin merkezindeki işleri bitiremiyorlar
Ahmet 5 yıl önce
2023 de yomrada olur

Gelişmelerden Haberdar Olun

@