kebir reklamı

Trabzon'da ikinci üniversite için kanun teklifi

CHP PM üyesi ve Trabzon Milletvekili Mehmet Volkan Canalioğlu, Trabzon'da ikinci devlet üniversitesi için meclis başkanlığına kanun teklifi sundu.Eğitim; toplumun sosyo-kültürel, politik, ekonomik değer ve kurallarına beklentilerine yanıt veren bir sistem

Trabzon'da ikinci üniversite için kanun teklifi

banner197

CHP PM üyesi ve Trabzon Milletvekili Mehmet Volkan Canalioğlu, Trabzon'da ikinci devlet üniversitesi için meclis başkanlığına kanun teklifi sundu.

Eğitim; toplumun sosyo-kültürel, politik, ekonomik değer ve kurallarına beklentilerine yanıt veren bir sistem olduğunu ifade eden Canalioğlu  ''Bu sistem içerisinde akademik eğitim büyük önem arz etmektedir'' dedi.

Üniversitelerin yalnızca yüksek öğretim kurumları olmadıklarının altını çizen Canalioğlu, kanun teklifi gerekçelerini şöyle sürdürdü;

Üniversiteler, ekonomik büyümenin ve kalkınmanın önemli motor gücü, bölge için gelir yaratan, kültür ve bilim üreten bir kurum olması, yerel ekonomiye istihdam yaratarak ve gelir kazandırarak katkıda bulunan, kentin emek piyasasının niteliğini etkileyen akademik eğitim kurumlarıdır.

Trabzon İlimiz nüfusu, 31 Aralık 2013 tarihli "Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi" sonuçlarına göre 758.237 kişi ile 29.sırada yer almaktadır. Trabzon İlimizin tek üniversitesi olan "Karadeniz Teknik Üniversitesi" 20 Mayıs 1955 tarihinde kurulmuş olup bugün, üniversitemiz, 17 fakülte, 2 yüksekokul, 10 meslek yüksekokulu, 7 enstitü, KTÜ Devlet Konservatuvarı, 2250 kişilik güçlü akademik kadrosu, 81 il ve birçok farklı ülkeden yaklaşık 55 bini aşkın öğrencisi ile ülkemizin sayılı eğitim kurumlarından biridir.Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin yanı sıra Trabzon kentimizin hızlı gelişimini karşılayacak yeni bir üniversiteye ihtiyacı vardır. Trabzon'un bir üniversite kenti olması hedefi İlimizde kurulacak ikinci bir üniversite ile mümkün olacaktır.

Canalioğlu'nun Trabzon'da İkinci Devlet Üniversitesi Kurulması hakkında TBMM başkanlığına verdiği kanun teklifi;

2809 Sayılı "Yükseköğretim Kurumları Teşkilat Kanunu" nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi

MADDE 1- 28/03/1983 tarihli ve 2809 Sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilat Kanunu'nun Ek157.Maddesinden sonra gelmek üzere, EK158.Madde eklenmiştir.

EK 158.MADDE- Trabzon İlinde; "KARADENİZ ÜNİVERSİTESİ" adı ile yeni bir üniversite kurulmuştur.

Bu Üniversite;

a)- Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan; Fen Edebiyat Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi'nden
b)- Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan; Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nden
c)- Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan; Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu, Yabancı Diller Yüksek Okulu'ndan
oluşur.

MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.