Trabzon'da gençlere yönelik istihdam

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı (İKG PRO), “Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı”na yönelik teklif çağrısını 20 Aralık 2012’de yayınladı. Söz konusu hibe programı ka

Trabzon'da gençlere yönelik istihdam

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı (İKG PRO), “Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı”na yönelik teklif çağrısını 20 Aralık 2012’de yayınladı. Söz konusu hibe programı kapsamında uygulanacak projeleri finanse etmek üzere 24 milyon avro tutarında bütçe ayrıldı. 

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Trabzon Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa Sezgin, “Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) Operasyon Faydalanıcısı olarak yürüteceği hibe programı kapsamında, gençlerin istihdam edilebilirliğinin geliştirilmesi, girişimcilik becerilerinin arttırılması ve bu yönde rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin iyileştirilmesi hedefleniyor.
 
Bu kapsamda, arz-talep arasındaki uyuma katkı sağlanmasına, ilgili aktörler arasında işbirliğinin geliştirilmesine, aktif işgücü piyasası politikaları oluşturulmasına, gençler için oryantasyon, profil çıkarma, danışmanlık, staj, eşleştirme gibi hizmetlerin sağlanmasına, okul sonrası işe geçişin kolaylaştırılmasına, üniversite ve sanayi arasında daha güçlü işbirliği bağlarının oluşturulmasına yönelik projeler bekleniyor.
 
İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı (İKG OP) “İstihdam Önceliği” çerçevesinde uygulanacak olan “Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı” kapsamında, üniversite veya lise mezunu işsiz gençlerin, daha düşük öğrenim düzeyine sahip işsiz gençlerin, okulu terk edenlerin, eğitimine devam eden gençlerin ve engelli gençlerin istihdamlarını ve istihdamda kalmalarını sağlayacak çalışmalar yürütülecek” dedi.
 
Trabzon Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa Sezgin konuşmasına şöyle devam etti:
 
“ İstihdam alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar, üniversiteler, meslek okulları, kamu yararına çalışan sivil toplum kuruluşları, sendikalar, konfederasyonlar, kamu kurumları yerel yönetimler vb. gibi kar amacı gütmeyen tüzel kişilik sahibi kuruluşlar hibelerden yararlanabilecek. 24 milyon Avro bütçeli hibe programı çerçevesinde sunulacak hibe projeleri için 200 bin Avro ile 400 bin Avro arasında hibe desteği sağlanacak.
 
Proje başvurusu yapmak isteyen kurum ve kuruluşlara hibe programı hakkında bilgilendirme yapmak amacıyla çeşitli illerde bilgilendirme günleri düzenlenecek. Bu kapsamda “7 Ocak 2013 tarihinde Rize Ticaret Borsası’nda, 13.30-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek etkinlikte hibe programının tanıtımı yapılacak ve başvuru için uygunluk kriterleri açıklanacaktır.“
 
Öte yandan bilgilendirme günü sonrasında, proje başvurusu yapmak için uygun olan kurum ve kuruluşların temsilcilerine, proje yazma sürecinde ihtiyaç duydukları eğitim ve danışmanlık hizmetleri sağlanacağı belirtildi.

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner441