banner526

banner533

banner513

Trabzon'da artık "Ne diysın la" kullanılmayacak

Trabzon’da tüm ticari taşıt sürücülerine eğitim verileceği belirtildi.    Ticari Taşıt Sürücüleri Eğitimi’nin Trabzon il sınırları içerisinde hizmet veren taksi, dolmuş, minibüs, servis araçları, halk otobüsleri, kamyon ve kamyonet gibi ticari taşıt kulla

Gündem 23.12.2015, 14:20
Trabzon'da artık
Trabzon’da tüm ticari taşıt sürücülerine eğitim verileceği belirtildi. 
 
Ticari Taşıt Sürücüleri Eğitimi’nin Trabzon il sınırları içerisinde hizmet veren taksi, dolmuş, minibüs, servis araçları, halk otobüsleri, kamyon ve kamyonet gibi ticari taşıt kullanan sürücülere yönelik olacağı ve “Eğitim ve Davranış Modelleri” adı altında planlanan proje kapsamında sürücülere; halkla ilişkiler, ilk yardım, sürüş güvenliği, mesleki yabancı dil, turizm ve benzeri konularda eğitim verilecek. 
 
Eğitim sonrası özellikle Trabzon'da yoğun olarak kullanılan, anlaşmazlıkların, tartışmaların ve kavgaların ilk çıkış kelimesi olan (yerel ağız ile) "Ne diysın la" kelimesinin de kullanımı tarihe karışmış olacak. 
 
Konuyla ilgili olarak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Metin Kara ve beraberindekiler Vali Abdil Celil Öz’ü ziyaret ederek projeyle ilgili bilgi verdiler. Esnaf Odaları’nın yaptığı çalışmalara değinen Vali Öz, “Hükümetimizin eylem planında yapılan düzenlemeler esnafımız için yeni bir destekleme ve proje anlamında yeni açılımlar sağladı. Trabzon ilimizde de birliğimizin ve esnaf odalarımızın bütün alt odalarla beraber öncelikli olarak çalıştığı konular var. Bunlardan birisi de turizm konusudur. Önce şoför esnafımızın sonra da bütün vatandaşlarımızın turizme hazırlığı ve eğitimi konusunda güzel bir proje hazırlandı. Ticari Taşıt Sürücülerine yönelik olarak hazırlanan projenin uygulamasına Ocak ayında başlanıyor. Uygulama önce Maçka ve Çaykara’da ilçelerimizde ve sonra merkez ve bütün alanlarda yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Turizm sektöründe kaliteli iş gücü yetiştirme yönünde 20’si erkek, 20’si bayan olmak üzere 40 kişiye yönelik bir eğitim projesi var. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız tarafından yürütülen bu projenin yaklaşık maliyeti 250 bin avrodur. İmza aşamasına geldi. Bu projeler gerçekleştirildiğinde hem turizm açısından farkındalık hem esnaflarımızın bilinçlendirilmesi ve altyapının uygun hale getirilmesi sağlanmış olacak. Fiyat tarifeleriyle ilgili net bir tavır ortaya konulması, tarifelerin farklı dillerde hazırlanması, eğitim ve bilgilendirilme konuları da ele alınarak turizmin geliştirilmesi, esnafımızın topyekün kalkınması için hep birlikte gayret göstereceğiz” dedi.
 
20151223aw612260_01.jpg
 
Ticari Taşıt Sürücüleri Eğitimi Projesi’nin amacına değinen TESOB Başkanı Metin Kara ise “Projenin amacı; sürücülerimizin barış ve düzen içerisinde daha sağlıklı ve güvenli bir şekilde hizmet vermesini sağlamak, mevcut bilgi ve becerilerini geliştirmek, onlara yoğun çalışma temposunda öfke ve stresle nasıl başa çıkabileceğini aktarmak, olası kazalara karşı, savunma ve ilk yardım tekniklerini geliştirmek, temel trafik bilgilerini yenilemek, şoförlük mesleğinin toplumdaki yerini değerli kılmak, gelişen turizm sektöründe şoförlerimizin hizmet kalitesini arttırmak, mesleki eğitim ve öğretimde kaliteyi arttırmak, nitelikli şoförler yetiştirmek, şoförlük mesleğinin standartlarını belirlemek, kayıt dışı istihdamı engellemek, şoför esnafının denetiminin yapılmasını sağlamak, şoför esnafıyla ilgili güncel bir veri tabanı oluşturmak amaçlanmaktadır” diye konuştu.
Yorumlar (2)
adil türk 5 yıl önce
Ne dyorsun kardeşim. :) :) :)
Yorum 2 yıl önce
Kim yazıyor bu haberleri :-)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@