banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Trabzon'a Büyük şehir müjdesi

 Büyükşehir tasarısı 80 saatte kabul edildi TBMM İçişleri Komisyonu’nda, 13 ilin büyükşehir olmasını öngören ”Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazın Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” kabul edildi. Tasarıya

Gündem 22.10.2012, 09:08
Trabzon'a Büyük şehir müjdesi

 

Büyükşehir tasarısı 80 saatte kabul edildi
 
TBMM İçişleri Komisyonu’nda, 13 ilin büyükşehir olmasını öngören ”Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazın Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” kabul edildi.
 
Tasarıya göre, Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van, büyükşehir belediyesi olacak. Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya ve Samsun büyükşehir belediyelerinin sınırları, il mülki sınırı olarak belirlenecek. Bu illere bağlı ilçelerin mülki sınırları içinde yer alan köy ve belde belediyelerinin tüzel kişiliği sona erecek, köyler mahalle olacak, belediyeler ise mahalleleriyle birlikte bağlı bulundukları ilçenin belediyesine katılacak.
 
Bu illerdeki il özel idarelerinin tüzel kişiliği ile İstanbul ve Kocaeli’ndeki orman köyleri de dahil köylerin tüzel kişiliği sona erecek.
 
23 yeni ilçe kuruluyor
 
Tasarıyla 23 yeni ilçe kurulurken, Denizli’nin Akköy ilçesinin isminin Pamukkale olarak değiştiriliyor. Şişli’nin Ayazağa, Maslak ve Huzur mahalleleri, Sarıyer’e Arnavutköy ilçesine bağlı Nakkaş, Bahşayış mahalleleri ile Büyükçekmece ilçesine bağlı Muratbey mahallesi, Çatalca belediyesine katılacak.
Büyükşehir belediyesi bulunan yerlerde ayrılma yoluyla yeni bir belde kurulmasında yeni kurulacak belde için aranan 50 binlik nüfus kriteri, 20 bine düşecek. Belediye sınırları içinde nüfusu 500’den az mahalle kurulamayacak.
 
Mabetlere ücretsiz su
 
Vali ve büyükşehir belediye başkanlarına diplomatik pasaport verilecek. Büyükşehir belediyeleri ile nüfusu 100 binin üzerindeki belediyeler, kadınlar ve çocuklar için konukevleri açmak zorunda olacak. Belediye ve bağlı idareler, meclis kararıyla mabetlere indirimli bedelle ya da ücretsiz olarak içme ve kullanma suyu verebilecek. Nüfusu iki binin altındaki 559 belediyenin tüzel kişilikleri ilk mahalli idareler genel seçiminden geçerli olmak üzere kaldırılacak ve bu belediyeler köye dönüştürülecek. Tasarıyla bin 581 belde belediyesi ile 16 bin 82 köyün tüzel kişiliği kaldırılacak.
 

Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
Ali Han 8 yıl önce
evet sonra çıkar oyunu...vatandaşın çoğu, neyin ne olduğunu bilmiyor.seviniyor.bir de vergiler iki kat gelince, o zaman sevinenleri görmek isterim.geliri düşük olanların durumu daha da kötü olacak malesef.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@