7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

TOKİ'ye 'direk' uyarı!

SAYIŞTAY, Sivas ve Malatya’da yapımı devam eden stadyumların sözleşmede 385 bin TL olması gereken kale direkleri, korner direkleri ve saha çizgilerinin maliyeti 5.6 milyon TL’yi bulunca TOKİ’yi uyardı. Sayıştay, “Daha dikkatli hazırlayın” açıklaması yaptı

Gündem 08.03.2014, 09:04
TOKİ'ye 'direk' uyarı!

SAYIŞTAY, Sivas ve Malatya’da yapımı devam eden stadyumların sözleşmede 385 bin TL olması gereken kale direkleri, korner direkleri ve saha çizgilerinin maliyeti 5.6 milyon TL’yi bulunca TOKİ’yi uyardı. Sayıştay, “Daha dikkatli hazırlayın” açıklaması yaptı.

TOKİ’nin yaptırdığı Sivas ve Malatya stadyumu inşaatında, önceden kale direkleri, korner direkleri ve saha çizgileri için hesaplanan maliyetle, sözleşmedeki ödeme tutarı arasındaki fark, Sayıştay’da şaşkınlık yarattı. TOKİ’nin Sivas Stadyumu için 192 bin 499 TL olarak hesapladığı bu kalemlerdeki maliyetin, sözleşmedeki ödeme listesinde 3 milyon 285 TL’ye, Malatya Stadyumu’nda ise aynı rakamın 2 milyon 393 bin TL’ye yükseldiği görüldü. Sayıştay, ‘Daha dikkatli hazırlayın’ uyarısında bulundu.

60 MİLYON TL’LİK STAT

Sayıştay, 2012 TOKİ raporunda stadyum inşaatlarını da irdeledi. Raporda, hangi imalat seviyesinde, sözleşme bedelinin hangi oranda ödeme yapılacağını gösteren pursantaj (yüzdelik) listesine yönelik önemli uyarılarda bulundu. Sayıştay, raporda özellikle 25 bin kişilik Sivas ve Malatya Stadyumlarının kale direkleri, korner direkleri ve saha çizgileri için listede öngörülen maliyetlere dikkat kesildi. Raporda 11 Ocak 2012’de 59 milyon 836 bin TL bedelle ihale edilen Malatya Stadyumu için şunlar kaydedildi: “17 Haziran 2013 tarihinde şantiye mahalinde yapılan incelemede; işin idare tarafından yapılan yaklaşık maliyetinde bütün temel ve diğer betonarmesini oluşturan beton, kalıp, kalıp iskelesi ve demir imalatları 23 milyon 239 bin 525 TL, kale direkleri, korner direkleri ve saha çizgilerinin yaklaşık maliyeti 192 bin 499 TL olarak hesaplandığı, sözleşme eki ödemeye esas pursantaj oranları listesinde bütün temel ve diğer betonarmesini oluşturan kalıp, iskele ve demir imalatlarının ödemelerinin tutarı 7 milyon 389 bin 746 TL olduğu, aynı pursantaj listesinde kale direği, korner direği, saha çizgileri imalatlara yapılacak ödemenin 2 milyon 393 bin 440 TL olduğu tespit edilmiştir.”

SİVAS’TA DAHA PAHALI

18 Haziran 2012 tarihinde 82 milyon 138 bin TL bedelle ihale edilen Sivas Stadyumu ile ilgili olarak da şunlar yer aldı:

“Sözleşmeye göre bitim tarihi 21 Ekim 2014 olarak belirlenmiştir. İşin idare tarafından yapılan yaklaşık maliyetinde bütün temel ve diğer betonarmesini oluşturan, kalıp, kalıp iskelesi ve demir imalatları 22 milyon 233 bin 574 TL, kale direkleri, korner direkleri ve saha çizgilerinin yaklaşık maliyeti 192 bin 499 TL olarak hesaplandığı, sözleşme eki ödemeye esas pursantaj oranları listesinde bütün temel ve diğer betonarmesini oluşturan kalıp, iskele ve demir imalatlarının ödemelerinin tutarı 11 milyon 704 bin 665 TL olduğu, aynı pursantaj listesinde kale direği, korner direği, saha çizgileri imalatlara yapılacak ödemenin 3 milyon 285 bin 520 TL olduğu tespit edilmiştir.”

GERÇEK MALİYETİN ÇOK ÜSTÜNDE

RAPORUN öneriler bölümünde de yapılan tespitlerle ilgili şu tavsiyede bulunuldu: “Malatya ve Sivas stadyum inşaatı işlerinde, işin pursantaj oranları listesinde ödemesi gerçek maliyetten çok düşük olarak yer alan betonarme imalatlarla ilgili olarak, uygulama projesinin onaylanmasından sonra, ihale kapsamında yapılacak bütün betonarme imalatlarına ait metrajlara esas maliyetleri ile pursantaj oranları listesinde gerçek maliyetin çok üstünde yer alan kale direklerinin maliyetlerinin hesaplanarak oluşturulacak yeni pursantaj oranları üzerinden ödemelerin yapılması gerekir.”


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@