Terörle mücadelede kararlılık vurgusu

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) sonrası yapılan açıklamada, "Ülkemizdeki huzur ve barış ortamını ortadan kaldırmayı hedefleyen terörist faaliyetler içindeki örgütlerle ve uzantılarıyla mücadelenin aralıksız sürdürüleceğinin altı çizilmiştir" denildi.Cumhurbaş

Terörle mücadelede kararlılık vurgusu

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) sonrası yapılan açıklamada, "Ülkemizdeki huzur ve barış ortamını ortadan kaldırmayı hedefleyen terörist faaliyetler içindeki örgütlerle ve uzantılarıyla mücadelenin aralıksız sürdürüleceğinin altı çizilmiştir" denildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplanan MGK zirvesi sona erdi. Toplantı öncesi Başbakan Ahmet Davutoğlu ve zirveye katılan MGK üyeleri, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın 3 nolu kapısından giriş yaptı. Saat 14.45'te başlayan zirvenin ekim ayı olağan toplantısı 6 saat sürdü. Toplantı sonrası yapılan basın açıklamasında, terörle mücadelede kararlılık vurgusunda bulunuldu. Açıklamada, "Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanmasına müteallik hususlar etraflıca görüşülmüştür. Ülkenin iç ve dış güvenliğine yönelik tehditler ile alınan ve alınacak olan tedbirler hassasiyetle değerlendirilmiş, güvenlik güçlerinin fedakâr ve kahramanca mücadelesi takdirle karşılanmıştır" ifadelerine yer verildi.

ANKARA'DAKİ SALDIRI ÇOK YÖNLÜ OLARAK ELE ALINDI

Toplantıda Ankara'da meydana gelen menfur saldırının, yürütülen adli ve idari soruşturmalar çerçevesinde çok yönlü olarak ele alındığı belirtilerek, "Milletimizin bir arada yaşama iradesini, ülkemizdeki huzur ve barış ortamını ortadan kaldırmayı hedefleyen terörist faaliyetler içindeki örgütlerle ve uzantılarıyla mücadelenin aralıksız sürdürüleceğinin altı çizilmiştir. Milli güvenliğimizi tehdit eden ve terör örgütleriyle işbirliği içerisinde hareket eden paralel devlet yapılanmasına karşı yürütülen kararlı mücadelenin çok yönlü olarak sürdürüleceği teyit edilmiştir" değerlendirmesi yapıldı.

SEÇİM GÜVENLİĞİ

Seçim güvenliğiyle ilgili, "1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak olan 26. dönem milletvekili genel seçiminin huzur ve güven ortamı içerisinde gerçekleşmesine yönelik tedbirler hakkında Kurul'a bilgi sunulmuştur" açıklamasına yer verildi.

RUSYA VE İRAN'IN BÖLGEDEKİ POLİTİKALARI

Suriye'de yaşanan ve uluslararası niteliği gün geçtikçe artan gelişmelerin etraflıca değerlendirildiği belirtilerek, "Güney sınırlarımıza yakın bölgelerde yaşanan hareketlilik, yapılan hava sahası ihlalleri de dâhil olmak üzere, ele alınmış ve sinir güvenlik tedbirleri gözden geçirilmiştir. Rusya ve İran'ın Suriye'deki rejimle ve bölgedeki gelişmelerle ilgili tutum ve politikaları değerlendirilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Toplantıda ayrıca, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve Terörizmle Mücadele Zirvesi'nde ele alınan konular hakkında Kurul'a bilgi sunulduğu belirtilerek, "Bölücü terör örgütünün Suriye'deki uzantılarının da uluslararası alanda terör örgütleri kapsamında tescilinin gerekliliğinin altı çizilmiş, DEAŞ terör örgütüne karşı mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır. Suriye'de sivil halka yönelik şiddet ve güç kullanımı neticesinde meydana gelen can kayıplarının ve insan hakları ihlallerinin bir an önce sona erdirilmesi gerektiği ifade edilmiştir. Yurtlarını terk etmek zorunda kalmış insanların mağduriyetlerinin giderilmesi için bugüne kadar yaptığımız çalışmaların, insani sorumluluk bilinci içerisinde devam edeceği belirtilmiştir. Uluslararası toplumun mülteci sorununa çözüm bulmak amacıyla daha somut ve gerçekçi adımlar atması gerektiği, bunun Avrupa ve dünya için de önemli bir problem olduğu dile getirilmiştir. Külfet paylaşımının adil ve kapsayıcı bir şekilde gerçekleştirilmesine ihtiyaç bulunduğu hususunun altı çizilmiştir" değerlendirmesi yapıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.