Teröristlerin hedefi neden Tunceli

Uzmanlara göre Tunceli, PKK için her anlamda stratejik bir yer...Ramazan Bayramı için eylemsizlik kararı aldılar, bayram bitiminde ise birbiri ardına hain planlarla askerlerimizi ve polislerimizi hedef aldılar.En acı haberler ise Tunceli'den geldi. Peki T

Teröristlerin hedefi neden Tunceli

Uzmanlara göre Tunceli, PKK için her anlamda stratejik bir yer...

Ramazan Bayramı için eylemsizlik kararı aldılar, bayram bitiminde ise birbiri ardına hain planlarla askerlerimizi ve polislerimizi hedef aldılar.

En acı haberler ise Tunceli'den geldi. Peki Tunceli neden birbiri ardına eylemlerin hedefi haline gelmeye başladı?

Bu sorunun yanıtını arayan uzmanlar için yanıt tek:

"Terör örgütü PKK, Tunceli'yi yeni merkez üslerinden biri yapmaya hazırlanıyor. Amaç ise Kandil'in elini rahatlatmak."

Akşam gazetesine konuşan terör uzmanları Tunceli'nin özel konumu ve terör örgütüyle olan bağlantılarına ilişkin çarpıcı analizlerde bulundular.

ZAZALAR ÜZERİNDE BASKI YARATMAK
Ercan Çitlioğlu: Tunceli'nin birbirine bağlı birkaç özelliği var. Bölge sarp bir coğrafyada. Yine Tunceli'de, sadece o bölgede hiç yanmayan meşe ormanları var. Örgüte örtü ve barınma imkanı sağlıyor. Tunceli, örgütün Karadeniz Bölgesi'ne yayılması için önemli. Örgüt burayı bir üst bölgesi olarak kullanıyor. Ağırlıklı olarak Zaza nüfusun yaşadığı bir yer. Dolayısıyla hareketin dışındaki Zazalar üzerinde de baskı yaratma amacındalar. Örgüt Hakkari, Şırnak ve Tunceli üçgeninde aktif olmak istiyor.

ÖZEL HAREKATA BİR MESAJ VAR
Mehmet Yeğin: Tunceli çevresel koşulları itibarıyla örgüte istediği her türlü propoganda ve imkanı sağlıyor. Tunceli'den örgütün Karadeniz'e açılma planları son dönemdeki başarılı operasyonlarla geriledi. Ama örgüt Tunceli'de varlığını aktif bir şekilde göstermek niyetinde. Terörle mücadele konseptinde aktif rol oynayacak olan Özel Harekat polislerine yönelik eylemler düzenlemesi örgütün bir mesajı niteliğinde.

İSTİHBARAT ÇOK ÖNEMLİ
Nejat Eslen: Hükümet Kandil'i bombalamakla bir inisiyatif kullandı. Kandil'in bombalanmasından önce stratejik inisiyatif PKK'daydı. Bombardıman başladıktan sonra bu inisiyatif güvenlik güçlerinin eline geçti. Tabii ki bu durum PKK'yı tedirgin etti. Niye Tunceli dediniz; coğrafya açısından barınma için uygun. Ayrıca, Tunceli'nin sosyal dokusu PKK'nın unsurlarına destek imkanı sağlıyor.

TÜRKİYE'Yİ AYAĞA KALDIRIR
Mümin Öngören: Tunceli etnik yapısı açısından özel bir yer. Türkiye'de bu şekilde üç özel bölge var, Tunceli, Hakkari ve Diyarbakır. Kandil'e yapılan hava harekatı, örgüt üzerinde bir baskı yarattı. Türkiye'de eylemlerini artırarak Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'ni rahatlatmaya ve Kandil üzerindeki baskıyı azaltmaya çalışıyorlar. Eylemlerini batıya kaydıracaklar. Tunceli'ye yapılacak operasyonların, bölgeyi ve Türkiye'yi ayağı kaldırma potansiyeli var. Örgüt de bu potansiyeli harekete geçirmek niyetinde.

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler