Teröre karşı tek vücut

Ulaştırma Bakanı Yıldırım'ın, askerlerin hava yolu ile sevkiyatı konusunda "THY dışındaki firmalardan da destek istedik, uygulama önümüzdeki günlerde başlayacak" açıklaması sonrasında gözler özel havayolu şirketlerine çevrildi.TÖSHİD Başkanı Murat Ersoy;

Teröre karşı tek vücut

Ulaştırma Bakanı Yıldırım'ın, askerlerin hava yolu ile sevkiyatı konusunda "THY dışındaki firmalardan da destek istedik, uygulama önümüzdeki günlerde başlayacak" açıklaması sonrasında gözler özel havayolu şirketlerine çevrildi.

TÖSHİD Başkanı Murat Ersoy; havayolu, ikram ve yer hizmetleri şirketlerinin uygulamaya destek olacaklarını, bu uçuşlarda askerlerden herhangi bir bedel alınmayacağını açıkladı. Ersoy, uçakların kullanacakları yakıtın finansmanı konusunda sorun yaşanabileceğini belirterek, Milli Savunma Bakanlığı'nın yakıt için finansman desteği sağlayabileceğini söyledi.
 
Ersoy, yılda 200 bin dolayında askerin taşınmasının gündemde olduğunu belirterek, "Her hafta (THY ve özel şirkete ait), toplam 16 dolayında uçak bu amaçla uçuş yapacak" diye konuştu.
 
THY'nin ardından özel havayolu şirketleri de askerlerin uçaklarla sevkıyatı uygulamasına destek verme kararı aldı. Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Başkanı Murat Ersoy; havayolu, ikram ve yer hizmetleri şirketlerinin uygulamaya destek olacaklarını, bu uçuşlarda askerlerden herhangi bir bedel alınmayacağını açıkladı.
 
Ersoy, uçakların kullanacakları yakıtın finansmanı konusunda sorun yaşanabileceğini belirterek, Milli Savunma Bakanlığı'nın (MSB) yakıt için finansman desteği sağlayabileceğini açıkladı.
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın, askerlerin hava yolu ile sevkıyatı konusunda "THY dışındaki firmalardan da destek istedik, uygulama önümüzdeki günlerde başlayacak" açıklaması sonrasında gözler özel havayolu şirketlerine çevrildi.
 
TÖSHİD Başkanı Ersoy,yaptığı açıklamada, Bakan Binali Yıldırım'ın bir süre önce bu projeyi gündeme getirdiğini söyledi. Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi ile havayolu şirketlerinin konuyla ilgili olarak bir toplantı yaptığını belirten Ersoy, özel havayolu şirketlerinin de askerlerin uçaklarla sevkıyatı uygulamasında yer alacağını söyledi.
 
ASKERLERDEN BEDEL ALINMAYACAK
 
Ersoy; havayolu, ikram ve yer hizmetleri şirketleri ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin (DHMİ) uygulamaya destek olacaklarını, bu kapsamda sunacakları hizmetler karşılığında herhangi bir bedel istemeyeceklerini söyledi. Ersoy, uçakların kullanacakları yakıtın finansmanı konusunda sorun yaşanabileceğini belirterek, Milli Savunma Bakanlığı'nın yakıt için finansman desteği sağlayabileceğini açıkladı.
 
PARKUR AYARLIYOR
 
Ersoy, MSB'nin uçuşlarla ilgili parkur ayarlaması yaptığını belirterek, "MSB'nin, parkurlar üzerinde çalışmaları devam ediyor. Yalnızca İstanbul ve Ankara yok.
 
Örneğin Diyarbakır'dan Trabzon'a ya da Van'dan Iğdır'a da uçuşlar olacak. Uçulacak parkurlar, son ana kadar gizli tutulacak. Havayolu şirketlerine, uçuştan kısa bir süre önce güzergah verilecek. Biz de ona uygun olarak uçuşumuzu gerçekleştireceğiz" diye konuştu.
 
HAFTADA EN AZ 16 UÇAK
 
Ersoy, yılda 200 bin dolayında askerin taşınmasının gündemde olduğunu belirterek, "Her hafta (THY ve özel şirkete ait), toplam 16 dolayında uçak bu amaçla uçuş yapacak" dedi. Ersoy, özel havayolu şirketlerinin kendi aralarında yapacağı ayarlamayla hangi havayolunun hangi saatte uçuş yapacağının kararlaştırılacağını söyledi.
 
Ersoy, uygulamanın havayolu şirketlerine belli bir maliyeti olacağı, bunun uygulamanın 'kalıcı' olmasını etkileyip etkilemediği sorusunu, "Bu kalıcı bir uygulama olacak" sözleriyle yanıtladı.
  
BAKAN YILDIRIM: "ŞİRKETLERDEN OLUMLU KARŞILIK ALDIK"
 
Bakan Yıldırım, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:
 
"Milli Savunma Bakanlığı ile görüşmelerimiz neticesinde askerlerin sevkiyatının havayolu ile yapılması konusunda mutabakata vardık. THY başta olmak üzere diğer havayollarının da bu uygulamaya katkı sağlamalarını istedik. Şirketler bu çağrımıza olumlu karşılık verdi. Devlet Hava Meydanları İşletmeleri ve diğer havaalanı işletmecileri de kendi hizmet bedellerini almayacaklarını ifade ettiler.
 
Protokol henüz imzalanmadı ama prensip olarak böyle bir işin yapılabileceğini gördük. Bütün kurumlar seve seve asker sevkıyatını ücretsiz yapabileceklerini ifade ettiler. İnşalllah bu uygulama önümüzdeki günlerde başlamış olur ki zaten Türk Silahlı Kuvvetleri kendi içerisinde bu uygulamayı başlatmış durumda."
 
 
 
 
   
 

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
ERTUĞRUL SAĞLAM
ERTUĞRUL SAĞLAM - 7 yıl Önce

TERÖRE YABANCI ÜLKELER ........PARA BASIYORRRRRRRRRR............

SIRADAKİ HABER

banner441