7m

7m

hyundai

Terör saldırılarında 55 günlük bilanço

Güvenlik güçleri, terör örgütlerinin Türkiye'nin barış ve huzurunu bozmaya yönelik saldırılarına yurtiçi ve yurtdışında yaptıkları operasyonlarla karşılık verdi, 22 Temmuz'dan bu yana terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarda 943 terörist etkisiz hale ge

Gündem 30.08.2015, 19:50
Terör saldırılarında 55 günlük bilanço

Güvenlik güçleri, terör örgütlerinin Türkiye'nin barış ve huzurunu bozmaya yönelik saldırılarına yurtiçi ve yurtdışında yaptıkları operasyonlarla karşılık verdi, 22 Temmuz'dan bu yana terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarda 943 terörist etkisiz hale getirildi.

KCK'nın geçen ay "barajlar ve baraj inşasında kullanılan araçların hedef alınacağını" açıklamasının ardından PKK ile gençlik yapılanması YDG-H ve terör örgütü DHKP-C, başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri olmak üzere ülke genelinde barış ve huzur ortamını bozan eylemlerine devam ediyor.

Son 55 gündeki (7 Temmuz-30 Ağustos) terör saldırılarında, Malazgirt Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürü Beyazıt Çeken'in de aralarında bulunduğu 66 güvenlik görevlisi (asker, polis ve korucu) şehit edildi, biri İran uyruklu 19 kişi hayatını kaybetti, 3'ü İran uyruklu 267 kişi yaralandı.

Teröristlerce çoğunluğu tırlardan oluşan 233 araç ateşe verildi. Bu süreçteki çatışmalarda 110 terörist etkisiz hale getirildi, 14'ü yaralı 19 terörist yakalandı.

YURTİÇİNDEKİ OPERASYONLAR 

Büyük bölümü PKK ve gençlik yapılanması YDG-H'ye olmak üzere, DAEŞ ve DHKP-C terör örgütlerine yönelik pek çok ilde 24 Temmuz'dan bu yana gerçekleştirilen operasyonlarda 2 bin 221 kişi gözaltına alındı, bunlardan 559'u tutuklandı.

TSK'NIN HAVA OPERASYONLARI

Güvenlik güçlerinin 22 Temmuz'dan bu yana terör örgütü PKK'ya yönelik yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirdiği operasyonlarda 943 terörist etkisiz hale getirildi.

Hava operasyonları sonucu yurtdışında yaklaşık 580 teröristin, yurtiçindeki operasyonlarda da 250-300 teröristin yaralandığı tespit edildi. 

Hava operasyonlarının yanı sıra güvenlik güçleri, tank ve top atışlarıyla da terör örgütü mensuplarına büyük zayiat verdirdi.

Terör örgütü PKK, ölen teröristlerin bazılarının cesetlerini yanında götürüyor, bazı teröristlerin cesetleri ise oldukları yerde bırakılıyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Tunceli'de, AK Parti Mazgirt İlçe Başkanı Süleyman Canpolat, bir grup bölücü terör örgütü mensubu tarafından kaçırıldı.

Tunceli'nin Nazımiye ilçesinde teröristlerin İlçe Emniyet Amirliği ve kaymakamlık lojmanlarına saldırmasının ardından düzenlenen operasyonlarda 8 kişi gözaltına alındı.

Tunceli Valiliği, terör örgütü mensuplarının yol kesme, araç yakma, gasp, tehdit ve silahlı saldırılarını önlemek amacıyla Tunceli-Pülümür ve Tunceli-Ovacık karayollarının ulaşıma kapatıldığını açıkladı.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Ortaklar köyü Örencik mezrası sınırlarındaki Seriselek mevkisinde 24 kutuda 18 bin 900 kalaşnikof mermisi ele geçirildi. 

Hakkari-Çukurca karayolunda, terör örgütü PKK tarafından yola döşenen patlayıcı, askeri aracın geçişi sırasında infilak ettirildi. Olayda 2 asker hafif yaralandı, araçta hasar oluştu. 

Hakkari'nin üç mahallesinde terör örgütü PKK mensuplarınca oluşturulan barikat, bariyer ve bombalı tuzaklar etkisiz hale getirildi, açılan hendekler kapatıldı.


Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde teröristlerce yola döşenen patlayıcı, askeri aracın geçişi sırasında infilak ettirildi. Olayda can kaybı ve yaralanan olmazken, bölgede operasyon başlatıldı.

Şırnak'ta askeri üs bölgesine saldıran teröristlerle çıkan çatışmada bir köy korucusu yaralandı, 2 terörist etkisiz hale getirildi.

Şırnak merkeze bağlı Milli beldesinde, bir yolcu minibüsünde yapılan aramada 18 kalaşnikof ele geçirildi, 2 kişi gözaltına alındı.

Şırnak'ın Silopi ilçesinde bomba yüklü araçta bulunan 3 bölücü terör örgütü mensubu çatışma sonucu ölü ele geçirildi. Çatışmada bir polis memuru hafif yaralandı, araçtaki bomba düzeneği etkisiz hale getirildi.

Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde jandarma karakoluna terör örgütü PKK mensuplarınca roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi, saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı.

HDP Arıcak İlçe Başkanı Murat Özçelik, terör örgütüne yardım ettiği ve propagandasını yaptığı iddiasıyla tutuklandı. 

Kars'ın Kağızman ilçesinde yol kesen bölücü terör örgütü PKK mensubu grup, 3 tırı ateşe verdi. Olay yerinden kaçmaya çalışan araca ateş açılması sonucu 2 kişi yaralandı.

Kars'ta bölücü terör örgütü PKK'nın dağ kadrosuna bomba yapımında kullanılan gereçler ve yaşam malzemeleri götürdüğü tespit edilen, aralarında bir kamu çalışanının da bulunduğu 3 kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca yola yerleştirilen patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu bir çocuk öldü.

Silvan'da daha önce yapılan sözde "özerklik" açıklamasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan kişi tutuklandı.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Başkanlığının çağrısı üzerine Diyarbakır'da gerçekleştirilen kepenk ve kontak kapatma eylemine ilişkin gözaltına alınan DBP İl Eş Başkanı Hafize İpek ile 3 kişi tutuklandı. 

Diyarbakır'da terör örgütü PKK mensuplarınca düzenlenen silahlı saldırıda yaralanan 2 polis memurundan biri şehit oldu.

Teröristlerce demiryoluna döşenen patlayıcının Elazığ-Tatvan seferini yapan yük treninin Muş'tan geçişi sırasında infilak etmesi sonucu 5 vagon kullanılamaz hale geldi, trende görevli 3 personel yaralandı.

Siirt'te terör örgütü PKK mensuplarına yönelik operasyonda 2 kişi gözaltına alındı.

Van'ın Çatak ilçesinde terör örgütü PKK mensupları, jandarma karakolu ve baz istasyonuna roketatarlı saldırı düzenledi. Saldırıda can kaybı ve yaralanan olmadı, baz istasyonunda hasar meydana geldi.

Ağrı'da okul inşaatını üstlenen özel firmaya ait iş makinesi ateşe verildi.

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik operasyonda 6 kişi gözaltına alındı. Operasyonda 80 kilogram amonyum nitrat-mazot karışımı patlayıcı, 16 üstü kesilmiş ve içi dolu bomba düzenekli piknik tüpü, 2 el bombası, 15 el yapımı patlayıcı, 3 uzun namlulu silah, 3 tabanca, bu silahlara ait şarjör ve mermiler ile bomba yapımında kullanılan malzemeler ve örgütsel dokümanlar ele geçirildi.

Ağrı'da terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik operasyonda 8 kişi gözaltına alındı.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@