7m

7m

hyundai

Terör örgütü zanlısına 13.5 yıl hapis

 Diyarbakır'da mitinge, yaşı küçük çocukların okul çantasına yerleştirdikleri molotof kokteylli taşırken, yakalanan 2 kişiden biri terör örgütü adına suç işlemek, örgüt propagandası yapmak ve izinsiz patlayıcı madde taşımak suçlarından 13.5 yıl hapis ceza

Gündem 28.12.2011, 19:19
Terör örgütü zanlısına 13.5 yıl hapis

 

Diyarbakır'da mitinge, yaşı küçük çocukların okul çantasına yerleştirdikleri molotof kokteylli taşırken, yakalanan 2 kişiden biri terör örgütü adına suç işlemek, örgüt propagandası yapmak ve izinsiz patlayıcı madde taşımak suçlarından 13.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sağlık raporu nedeniyle cezai ehliyeti bulunmayan diğer sanık ise yüksek güvenlikli sağlık kuruluşlarında koruma ve tedavi altına alınması kararlaştırıldı.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen davanın karar duruşmasına tutuklu sanık Tekin Bayram ile tutuksuz yargılanan sanık Mehmet Özdemir katıldı.

Sanık Mehmet Özdemir'in avukatı Zülal Erdoğan, müvekkilinin sağlık kurulu raporundan anlaşılacağı üzere kendisinin ceza ehliyetini ortadan kaldıran bir rahatsızlığının bulunduğunu söyledi.

Mahkeme heyeti, verdiği kısa bir aranın ardından sanıklardan Tekin Bayram'ı, TCK'nın ''Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'', ''Terör örgütünün propagandasını yapmak'' ve ''İzinsiz patlayıcı madde bulundurmak'' suçundan toplam 13 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, sanığın yargılama aşamasındaki tutum ve davranışlarını dikkate alarak, indirim uygulanmasına yer olmadığına da kararlaştırdı.

Mahkeme heyeti, diğer sanık Mehmet Özdemir hakkında ise ''cezai ehliyeti'' bulunmadığı gerekçesiyle ceza verilmesine yer olmadığına karar vererek, sanık Mehmet Özdemir için yüksek güvenlikli sağlık kuruluşlarında koruma ve tedavi altına alınmasını kararlaştırdı.

-Minibüste yakalanmışlardı

Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda 13 Ocak 2011 günü gerçekleştirilen miting öncesi, Kayapınar ilçesinde bir minibüste arama yapan polis, yaşı küçük öğrencilere ait 4 çanta içerisinde atılmaya hazır 36 motolof kokteylli, 2 havai fişek, 7 sprey boya ve 65 göz kısımları kesilmiş bez parçası ele geçirmiş, olayla ilgili olarak araçta bulunan Tekin Bayram ile Mehmet Özdemir gözaltına alınmıştı.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@