7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Taşeronları bekleyen tehlike! Trabzon da dahil...

Türkiye'de yüzlerce kişi işsiz kalacak. Seçimlerin ardından Trabzon da dahil olmak üzere bir çok ilde il özel idaresine bağlı taşeron işçiler büyük sıkıntıya düşecek. TAŞERON İŞÇİLERİ BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE!Bazı şehirlerde belediyeler, taşeron işçilere sa

Gündem 24.03.2014, 09:52
Taşeronları bekleyen tehlike! Trabzon da dahil...
Türkiye'de yüzlerce kişi işsiz kalacak. Seçimlerin ardından Trabzon da dahil olmak üzere bir çok ilde il özel idaresine bağlı taşeron işçiler büyük sıkıntıya düşecek.
 
TAŞERON İŞÇİLERİ BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE!
Bazı şehirlerde belediyeler, taşeron işçilere sahip çıkma sinyaline rağmen ülke genelinde 30 Mart sonrası binlerce taşeron işçi işsiz kalacak. Sadece Bursa'da 72 kişi, seçim sonrası tazminatsız olarak işsizler kervanına katılacak. Büyükşehir Belediyeleri sınırlarının genişletilmesini içeren kanun kapsamında kapanacak olan İl Özel İdarelerinde bulunan taşeron işçiler, işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya. Halen Bursa'da 72, Mersin'de 153, Samsun'da 224, Konya'da 53, Istanbul'da yaklaşık 200 kişi olmak üzere 29 ildeki özel idare bünyesinde yüzlerce kişi, valilikler bünyesinde temizlik işçisi, güvenlik ve şoför olarak çalışıyor.
 
Trabzon, Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ,  Şanlıurfa, Van, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, Izmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya, Samsun, Istanbul ve Kocaeli illerdeki il özel idarelerinin tüzel kişiliği, 30 Mart 2014 mahalli idareler genel seçiminden geçerli olmak üzere kaldırılacak, yani bu il özel idareleri kapatılacak.
 
YASA SEÇİM SONRASINA KALDI
 
Konuyla ilgili konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, binlerce kişinin beklediği taşeron işçilere ilişkin yasanın 17 Aralık ile başlayan sürecin ardından yasama alanının farklı alanlara kaymasından dolayı seçim sonrasına kaldığını söyledi. Bakan Çelik, şu an Başbakanlıkta olan yasanın meclisin tatile gireceği Haziran ayına kadar çıkmış olacağını ifade ederek, "Bu yasanın çıkması ile hem taşeronlar rahat edecek hem de bizim üzerimizden önemli bir yük kalkmış olacak" dedi.
 
 Bakan Çelik, binlerce insanı ilgilendiren taşeron yasasının yerel seçimler öncesi çıkmasının amaçlandığını ancak 17 Aralık operasyonu ile bunun gerçekleşmediğini kaydetti. 17 Aralık operasyonu sonrası taşeronlara ilişkin sürecin uzadığını anlatan Bakan Çelik, "Yeni yasa ile taşeronların durumu netleşiyor. Yani yasal hakları, kıdem tazminatları, örgütlenme hakları gibi her konunun yer aldığı tasarı şu anda Başbakanlık'ta. Hizmet alımı ve asıl işçi ayırımını getirerek aynı işyerinde iki farklı statüde çalışmayı önleyeceğiz. Ancak 17 Aralık'ta yaşananlar maalesef bu süreci uzattı. Yaşanan sürecin ardından meclis gündemine önemli yasalar geldi ve yasama faaliyeti bu alana kaydı. Bu nedenle taşeron işçilere ilişkin yasa seçim sonrasına kaldı. Meclis Haziran'da kapanıyor ve biz meclis kapanmadan bu yasayı çıkaracağız. Böylece hem taşeronlar rahatlayacak, hem de bizim üzerimizden yük kalkacak, çünkü bu konuda biz de çok yorulduk" diye konuştu.

 


Yorumlar (2)
Ahmet Sağlam 8 yıl önce
17 Aralık aslında bahane .Alacağınız kara taşeron işçi lehine olmayacağı için seçim sonuna attınız........
burakhan tanrıverdi 8 yıl önce
yemişim 17 aralıkı,yani diyorki biz kendimizi aklamak için işçilerin dertlerini boşverdik,kafa yapısı bu mantık bu,haydi oy verin bunlara.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@