Tartışılan firmadan fındık açıklaması geldi!

Son günlerde fındık fiyatları ile ilgili çıkan haberler sonrası Türkiye'de 20 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren İtalyan Ferrero Grubu, "20 yıldır olduğu gibi bugün de, Türk çiftçisinin yanında olduğumuzu vurgulamak isteriz" açıklamasında bulundu. S

Tartışılan firmadan fındık açıklaması geldi!

Son günlerde fındık fiyatları ile ilgili çıkan haberler sonrası Türkiye'de 20 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren İtalyan Ferrero Grubu, "20 yıldır olduğu gibi bugün de, Türk çiftçisinin yanında olduğumuzu vurgulamak isteriz" açıklamasında bulundu.

Son günlerde fındık fiyatları ile basında çıkan haberler sonrası açıklama yapan Ferrero Grubu, 2009 yılından beri fındık piyasasında Türkiye'de yürürlükte olan serbest piyasa şartlarına saygı gösterdiklerini belirterek, arz-talep sonucu oluşan fiyatları aynen uyguladıklarını açıkladı. Şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada, arz ve talebin her üretim yılının iklim koşullarından da etkilendiği belirtilerek şöyle denildi: "2011 yılından 2013 yılına kadar fındık fiyatlarının kilo başına ortalama 5,42 TL olduğunun altını çizmek gerekir. Spesifik olarak 2011 yılında 6,5 TL, 2012'de 4,64 TL, 2013'de 6,95 TL olan fiyatlar 2014'te Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan olağanüstü don olayı nedeniyle 15,39 Türk Lirasına çıkmıştır. Bu sıradışı durum, fındık kullanıcılarının büyük bir bölümünü oluşturan birçok küçük ve orta ölçekli üretici şirketin; ürünlerinde içerik olarak fındık kullanımını azaltmasına veya son vermesine; böylece küresel fındık tüketiminde ve buna bağlı olarak Türk fındık ihracatında önemli bir düşüşe neden olmuştur. Bu dönemde dahi Ferrero Grubu olarak Türk fındığı kullanımını arttırmaya devam ettik. Ancak Ferrero Grubu'nun artan fındık kullanımı, küresel fındık tüketimindeki düşüşü telafi etmeye yetmemiş; fındık fiyatları da arz ve talep dengesindeki bu değişiklik doğrultusunda oluşmuştur. Temmuz ayının sonunda kapanacak olan 2015 sezonu için fiyat halen 9,50 TL civarındadır".

Türkiye'de 20 yıldır faaliyet gösterdiklerini vurgulayan şirket açıklamasında "Türkiye'de kaliteli fındık üretiminin sağlanması ve bunun dünya pazarlarında en iyi şekilde değerlenmesi için her zaman çaba gösterdik. Bu Ferrero'nun en temel hedeflerinden biridir" ifadelerine yer verildi.

Üretiminin yüzde 80'inde ham madde olarak Türk fındığını kullandıklarını hatırlatan Ferrero açıklaması şöyle devam etti: "Faaliyetlerimize Türk üreticisinin ihtiyaçlarını da gözönünde tutarak devam edeceğiz. Bireysel ve kollektif girişimlerle, Türk üreticilerinin hayat şartlarını iyileştirme; Türk fındığının kalitesini ve küresel tüketimini arttırma hedeflerine bağlılığımızı sürdüreceğiz. Son 20 yıldır olduğu gibi bugün de Türk fındık üreticilerinin yanındayız. Ferrero Farming Values (FFV) - Ferrero Değerli Tarım Projesi çerçevesinde, son 3 yılda 14 bin üreticinin eğitildiği 300 eğitim semineri düzenledik ve 134 örnek fındık bahçesi geliştirdik. Ferrero, fındık hasatında uygulanacak temel tarım teknikleri ile üretim yüzde 30 arttı ve kalite önemli ölçüde iyileşti. Ferrero, FFV ile Mekanizasyon aracılığı ile zirai üretim sistemini etkin hale getirmek, Kurutma istasyonları (drying stations) da dahil olmak üzere, en modern tekniklerle fındık kalitesinin iyileştirilmek ve Üretimin izlenebilirlilik garantisi hedefleniyor".

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler